skip to main content
Forbes Espresso

Zuckerbergovi se líbí Clubhouse. A Facebook už prý pracuje na jeho kopii

Máte 1 minutu?

Na sucho. Nedá se nic dělat. Piva se nepije tolik co dřív. Druhá největší pivovarnická skupina světa – Heineken – proto oznámila, že propustí téměř deset procent svých zaměstnanců, tedy asi osm tisíc lidí. Vinu na tom má hlavně pandemie – společnost za minulý rok vykázala čistou ztrátu přes dvě stě milionů eur. O rok dřív přitom byla ve víc než dvoumiliardovém zisku. Jednu naději ovšem Heineken vidí: v nealku.

Jedeme dál. Německo prodlouží lockdown ještě do 7. března. O něco dříve budou moci otevřít kadeřnictví. Kdy se otevřou školy, to si určí jednotlivé spolkové země. Podle ekonomického institutu ifo stojí každý týden lockdownu německou ekonomiku 1,5 miliardy eur. Přesto šéf institutu varuje před příliš rychlým návratem k normálu.

Zlý bitcoin. Zní to až neuvěřitelně: roční spotřeba energie pro těžbu bitcoinů je vyšší než roční spotřeba energie celého Česka. Tím, jak tahle virtuální měna láme jeden rekord za druhým, se ho vyplácí těžit víc. Kdyby bitcoin byl zemí, byl by ve spotřebě energie třicátým nejnáročnějším státem světa. A to vrhá stín i na zelené proklamace bezemisních vozů Elona Muska, který právě do bitcoinu a dalších kryptoměn investuje ve velkém. Proč to dělá?

partner Forbes Espressa
Reklama
S MEDDI už vaši zaměstnanci nemusejí pokaždé do ordinace k lékaři. Garantujeme spojení s lékařem do dvou hodin online. Spojení s lékařem v mobilu nebo počítači, přes zabezpečený hovor, video hovor, chat. Komunikace šifrovaná end-to-end. MEDDI Vás propojí s lékařem 24/7 a to bez zbytečného času v čekárnách. Snadno a bezpečně.

Máte 5 minut?

FaceClub. Sociální síť Facebook pracuje podle informací listu New York Times na vytvoření nového produktu – audio chatu. Inspiraci vidí jak jinak než v aktuálně trendy aplikaci Clubhouse. Oficiálně sice Facebook takové plány odmítá, vývojáři ale na tom už prý pracují. A historie učí, že Facebook je v kopírování zdatný.

Zelená frčí. Po GameStopu se investoři z redditového fóra WallStreetBets vrhli na konopí. Akcie firem, které se právě pěstováním a obchodem s konopím zabývají, nabraly na rychlosti a jen včera vyskočily až o 30 procent na svá nová maxima. Investoři sázejí na to, že by Bidenova administrativa mohla uvolnit byznys s konopím a borci z WallStreetBets tak zase ukazují svou sílu.

Vzhůru! Loni v létě odstartovaly tři vesmírné mise k Marsu. Teď, po sedmi měsících, je čas na velké finále. První z nich, Naděje, je ze Spojených arabských emirátů a už na oběžné dráze Marsu je. Čínská a americká mise se brzy přidají. Proč je tam tak nezvykle rušno a co sondy na Marsu hledají?

Máte 10 minut?

Offroad na nebi. Před pandemií byla letecká doprava mezi Evropou a Severní Amerikou tak rušná, že mezi nimi denně proletělo na 1700 letadel. A pro ty byly stanovené pevné trasy. Nyní je ale obloha prázdná natolik, že se chystá experiment, kdy si samy letecké společnosti zvolí, kudy poletí. Ve výsledku tak ušetří nejen čas, ale i palivo. A mimochodem, nová nejfrekventovanější letecká trasa je – chvilka napětí – mezi Floridou a Portorikem.

Pohyb! Vstanete z postele, sednete si k počítači a po práci se přesunete na pohovku. Už před dvěma lety byla průměrná doba, kterou denně strávíme sezením, přes devět hodin – a dnes je to nejspíš ještě víc. Jenže ani hodina pořádného pohybu to nezachrání. „Je to trochu jako jíst celý den fast food, na konci dne si dát salát a myslet si, že jíme zdravě,“ říká zakladatelka projektu Fpohybu Nela Ďopanová, která ví, jak s tím zatočit.

Bacha na filtry. Až budete mít zase jednání přes Zoom, dejte si pozor, jestli nemáte náhodou zapnutý nějaký filtr. Své o tom ví advokát Rob Ponton, který se omylem dostavil na online jednání texaského soudu jako kočka. „Můžeme pokračovat v jednání. Jsem živý. Nejsem kočka,“ slibovala kočičí hlava na monitoru. Mňau.