skip to main content
Forbes Espresso

Darují miliardy vakcín chudým a postaví se proti Číně. Země G7 mají spoustu plánů

Máte 1 minutu?

Sedmička. Přes dvě miliardy vakcín proti koronaviru daruje skupina sedmi nejbohatších zemí světa těm méně úspěšným. Země G7 se také dohodly, že něco udělají s klimatem, pěkně zdaní globální firmy a že si posvítí na Čínu. Z té ovšem vzkazují, že o osudu světa už dávno nerozhoduje malá skupina zemí. Aby to poměřování víme čeho mělo větší šťávu, chystá G7 globální plán na podporu ekonomiky. Ten má ukázat co proto Číně a jejímu projektu Nové hedvábné stezky. Jak bude velkolepý projekt za miliardy dolarů přesně vypadat, se ovšem dozvíme prý za rok. Zn. Odložená radost.

Mimo kontrolu. Je vcelku fuk, jestli je to nábytek, hračky, autodíly, nebo kafe. Zdražuje všechno. Raketově totiž rostou ceny za přepravu: dovézt kontejner se zbožím z Šanghaje do Rotterdamu vyjde na rekordních 10 522 dolarů, což je 547 procent nad průměrem za posledních pět let. A to je dost. Doplatí na to i plyšáci.

Pohádka. Ještě nedávno ji moc lidí neznalo, během pár měsíců vystoupala na vrchol a teď je z Barbory Krejčíkové hvězda, u které poslední dobou platí, že na co sáhne, to pozlatí. Za tři týdny má na kontě tři trofeje a jede dál. Přitom v dětství trénovala sama s míčkem o zeď.

partner Forbes Espressa
Reklama
Naše realitní fondy patří mezi nejvýkonnější v Česku a na Slovensku. Jejich prostřednictvím můžete investovat se stabilním výnosem do kvalitních komerčních nemovitostí v Praze a Bratislavě. Kontaktujte náš tým zkušených investičních profesionálů a přesvědčte se sami.

Máte 5 minut?

Na cestě. Americký prezident Joe Biden si sbalil kufry a vyrazil na svou první cestu do Evropy, začal na jednáních G7, pokračuje na summit NATO, čeká ho i setkání s Vladimirem Putinem. Jak takové cestování vypadá? Včera zašel na čaj s královnou Alžbětou II., mimochodem jako „její“ v pořadí už dvanáctý americký prezident. Podívejte!

Místenka. Už víte, co budete dělat 20. července? Jeden člověk to ví docela přesně: deset minut bude sedět vedle druhého nejbohatšího muže světa, Jeffa Bezose. Nechá se s ním totiž vystřelit do vesmíru. No neber to, když to vyšlo jen na 587 milionů korun.

Zalívat! Jmenuje se Rhaphidophora Tetrasperma, vypadá jako monstera, má devět bílozelených listů a je pekelně drahá. Na Novém Zélandu se v online aukci vydražila tahle pokojová rostlina za rekordních téměř 400 tisíc korun. Tak ať neuschne!

Tip Espressa: Zbláznil ses? Od chvíle, kdy Jakub Jánošík naplno nastoupil do rodinné firmy, měl pocit, že neexistuje nudnější produkt než okna, která valašská firma Jánošík Okna Dveře vyráběla. Tuhle nudu se rozhodl ve svých 23 letech utnout a radikálně překopat strategii. Sázka na výrobu prémiových a designových oken se osvědčila, nejdřív si to ale musel u rodičů tvrdě prosadit.

Máte 10 minut?

Dalo se to čekat. Po masu bez masa a mléku bez mléka je tady (pozor!) káva bez kávy. Startup Atomo Coffee ze Seattlu vyvinul „kávu“ například ze slupek semínek slunečnice a semen vodního melounu. Je to eko a udržitelné. A bod k dobru navíc? Obsahuje kofein!

Balíček. Bude to stát čtrnáct milionů eur a konečně se tak uskuteční skoro 60 let starý plán umělce Christa na zahalení Vítězného oblouku v Paříži. Zabalí se do 25 tisíc metrů čtverečních recyklovatelné tkaniny, která bude na stavbě držet pomocí tři kilometry dlouhého červeného lana. S oblékáním se začne za měsíc a hotovo bude v půlce září.

Léto! Blíží se a s ním i otázka, kam se vydat? Po roce „temna“ by to chtělo rozzářit a nechat se rozmazlit. Když ne zrovna v jednom z desítky nejlepších hotelů světa, tak co takhle koupit si vilu s vinicí v Toskánsku? Vyjde stejně jako garsonka v Praze. Takže? Ciao bella!