skip to main content
Forbes Espresso

Zadržte dech. V českých městech je kvalita vzduchu pod evropským průměrem

Máte 1 minutu?

Avast drží smutek. Ve věku 62 let zahynul při autonehodě Vince Steckler. Přes celou dekádu vedl českou společnost, kterou dokázal katapultovat mezi globální lídry ve své kategorii. Chybět bude mnohým nejen profesně, ale především jako přítel a mentor.

Biden je v pohodě. Ze včerejšího Espressa už víte, že Joe Biden a Vladimir Putin si v Ženevě střihli nejsledovanější odpolední dýchánek planety, ale i když to nebyl vysloveně kamarádský pokec, ruský prezident zařadil diplomatickou zpátečku. Přestal tvrdit, že pochybuje o psychické kondici svého amerického protějšku, a naopak prohlásil, že je hlava Spojených států „přímo ve skvělé mentální formě“.

Slabota. Ostrý start, tučné investice, velké naděje a teď ještě větší zklamání. To je příběh vakcíny proti koronaviru od německého CureVacu. Podle poslední analýzy má totiž účinnost jen 47 procent. Hodnota firmy, v níž drží podíl i Německo, se během pár minut propadla o osm miliard eur. Co teď? Možná by CureVac měl vyrábět úspěšnější vakcíny konkurence.

partner Forbes Espressa
Reklama
Už jste navštívili toto magické místo u Stromovky? Kulturní léto v Azylu78 je v plném proudu. Nová scéna divadla Jatka78 pohostila již tři premiéry a teď se chystá na první zahraniční hosty – oblíbený berlínský soubor Analog. Premiéra představení Opening se uskuteční příští čtvrtek 24. června. Připravili si velkolepou show s akrobatickými kousky, nad kterými se tají dech. Pod obřím šapitó však najdou to své nejen milovníci nového cirkusu, ale i tance, hudby a činohry.

Máte 5 minut?

Moskevská mutace. Ruská metropole bojuje s novou verzí covidu, která je agresivnější a nakažlivější. Od neděle se v celé zemi nakazilo 14 723 lidí, což je největší přírůstek od poloviny února. Moskevský starosta proto nařídil, aby firmy i úřady povinně očkovaly své zaměstnance. Na špatné zprávy v celosvětovém měřítku je sice snad dost času, ale svůj respirátor rozhodně ještě neodhazujte v dál.

Konec Andílků na mole. Okázalé přehlídky spodního prádla značky Victoria’s Secret budou vzpomínkou pro dříve narozené. Nová doba si žádá kulturně relevantní módní značku, a tak se firma promění pomocí nových tváří, které už nebudou tvořit supermodelky, ale aktivistky a podnikatelky.

Tip Forbes Espressa: Co mají společného hudba a byznys? Bezpochyby to, jak velkou roli v nich hraje čas. O důležitosti správného načasování v podnikání i hudbě mluví spolumajitelka Hodinářství Bechyně Lenka Bechyňová a generální ředitel České filharmonie David Mareček. V rozhovoru prozradí, jaké příležitosti objevili v krizovém roce, i to, co s tím má společného fotbal.

Máte 10 minut?

Šutr. A pěkně drahý. V Botswaně objevili třetí největší diamant na světě. Má 1098 karátů, a je tedy jen o něco málo menší než druhý největší diamant na světě Lesedi La Rona, který se prodal za 53 milionů dolarů. Tak schválně, za kolik bude nový objev.

Nádech! Ale radši ne v Česku. Podle mezinárodního srovnání víc než 320 evropských měst totiž kvalita vzduchu není v žádném z českých měst dobrá. Nejčistší vzduch mají ve švédském městě Umea, finském Tampere a ve Funchalu na Madeiře. Naopak nejhůř je na tom Polsko a sever Itálie. Z českých měst se v žebříčku umístila nejlépe Plzeň, nejhůř Ostrava.

Co se to děje na Václaváku? Po roce spekulací a dohadů se uprostřed Václavského náměstí otevřel symbol zboží s rychlou módou. Pamětníkům to evokovalo banány, nejen kvůli tropickému počasí, ale pro dvouhodinové čekání ve frontě. Proč je Primark takový fenomén?