skip to main content
Forbes Espresso

Přelom na dosah: NASA zkusí první let vrtulníku na Marsu

Máte 1 minutu?

Výbušná zpráva. Česko se zase dostalo do hlavních zpráv světových médií. Může za to informace, že ruští agenti stojí za výbuchem skladů s municí v Česku. Zatímco osmnáct zaměstnanců ruské ambasády si balí kufry, Rusko zuří. Co všechno tahle informace přinese, se ukáže. Jisté ale je, že byznys to pocítí, a hlavně, že Rosatom je ze hry o Dukovany

Podáme si ruce a půjdeme spolu řešit klimatickou krizi. Řeč je o USA a Číně, které v neděli prohlásily, že budou společně pracovat na řešení změn klimatu a snižování emisí. Obě největší ekonomiky společně produkují téměř polovinu světových emisí skleníkových plynů. Dohoda přišla jen pár dnů před Bidenovým summitem o klimatu, kterého se zúčastní lídři 40 zemí světa.

NASA je nejlepší! Tweetoval Elon Musk okamžitě poté, co bylo jasné, že jeho SpaceX získal smlouvu s NASA za 2,9 miliardy dolarů. Jedná se o prestižní zakázku pro příští misi na Měsíc. SpaceX porazila konkurenční Blue Origin Jeffa Bezose i podnik Dynetics. A Musk mohl slavit.

partner Forbes Espressa
Reklama
Samsung přišel s univerzálním řešením pro práci i odpočinek v podobě Smart Monitoru, který spojuje výhody PC a TV. Pracujte bez počítače nebo se vzdáleným přístupem k počítači v kanceláři a večer se pohodlně pomocí dálkového ovládání přesuňte k odpočinku u Netflixu nebo si zahrajte oblíbenou hru.

Máte 5 minut?

Padáme. Jeden nepotvrzený tweet stačil, aby kryptoměny letěly dolů a v jednu chvíli ztratil jejich trh 290 miliard dolarů. Ministerstvo financí USA údajně plánuje obžalovat z praní špinavých peněz pomocí kryptoměn několik finančních institucí.

Nová doba. Už to dávno nejsou jen plechy a kola. Z aut jsou pojízdné počítače a budou ještě víc. Daimler proto v Německu přijme tisíc programátorů a softwarových inženýrů, kteří budou pracovat na rozvoji systému pro elektrovozy. Další dva tisíce IT profíků nabere Daimler ve světě.

Velký den. Dnes by mohl poprvé v dějinách letět vrtulník ze Země na jiné planetě. NASA má v plánu vyzkoušet na Marsu let malého 1,8kilogramového vrtulníku Ingenuity, který vyvíjela šest let. Přípravy na let vrtulníku (v hodnotě 85 milionů dolarů) jsou prý stejné, jako kdyby měla startovat raketa. Držíme palce!

Tip Forbes Espressa. Jsou i klidnější doby, kdy převzít vedení velké firmy. Peter Halmo šel ale náročnější cestou a nastoupil do vedení Xeroxu v Česku a na Slovensku loni v červenci, uprostřed pandemického roku. Nelituje ale. Pandemie je podle něj nejen velkou zkouškou, ale přináší i nové příležitosti. Jak jich dokázal využít a zvýšil podíl Xeroxu na trhu?

Máte 10 minut?

Nový rekord. Obraz Cirkus české surrealistky Toyen se vydražil za 65,75 milionu korun, i s jednadvacetiprocentní přirážkou nový majitel za dílo zaplatí téměř 80 milionů korun. Cirkus tak překonal o stovky tisíc korun loňský rekord autorky.

Aby bílá bílá byla. Pozor, řeč není o praní, ale o mimořádném objevu: vědci v USA totiž objevili nejbělejší bílou barvu. A důležité to je proto, že nátěr z této ultra bílé odráží 98 procent slunečního světla, a mohla by tak například díky využití pro nátěry střech domů sehrát velkou roli v úspoře energie, ochlazování velkoměst i boji proti změně klimatu. Wow!

Japonci vědí! Říkají tomu šinrin-yoku a je to jejich způsob, jak se zbavit stresu. V překladu jde o „lesní koupel“ a že jde o skutečně funkční způsob, dokazují studie, podle nichž pobyt v lese dokáže snížit naši úzkost i krevní tlak. Jak na to nejlépe?