skip to main content
Forbes Espresso

Mobily nefrčí. Huawei sází na byznys pro doly i prasata

Máte 1 minutu?

Život! V Izraeli se vracejí k normálnímu životu. Otevřely se obchody a pro lidi, kteří jsou už očkovaní proti koronaviru, i posilovny, hotely, divadla a další služby. Takzvaný zelený pas pro očkované, který umožňuje návrat k běžnému životu, má už polovina izraelské populace. Izrael tak nyní řeší spíš uniklé zprávy o tom, že koupil vakcíny pro Sýrii výměnou za propuštění svých lidí, a k tomu zemi trápí jedna z nejhorších ekologických katastrof za 40 let.

Nebrzdíme. Raketová jízda bitcoinu nebere konce. Nejrozšířenější kryptoměna světa v neděli vyrostla nad 58 tisíc dolarů a za minulý týden tak její cena stoupla o 20 procent. Její tržní kapitalizace už překročila bilion dolarů. Větší hodnotu tak mají v USA už jen čtyři společnosti. A co na tuhle jízdu říká Elon?

Bez etiky. Když jde o Google, umělou inteligenci a etiku, vypadá to, že tyhle věci nějak nejdou dohromady. Aspoň to naznačují zprávy o tom, že Google propustil šéfku svého týmu AI ethics. Je to přitom jen pár týdnů po tom, co z něj odešla další prominentní členka. A tak se borci v Mashable ptají, co se to v Googlu děje?

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Prasata místo mobilů. Čínská technologická společnost Huawei má velké problémy, kvůli americkým sankcím jdou její prodeje smartphonů dolů. Firma proto hledá náhradní zdroje příjmů a jeden z nich našla v prodeji umělé inteligence pro těžbu uhlí a chro, pardon chov prasat. Právě Čína je totiž největším chovatelem prasat na světě a jde tak o miliardový byznys.

Hrajeme! Jde to, dokazuje ostravské divadlo Mír, kterému se daří fungovat i v době pandemie. Vymysleli náhradní online program, spustili vlastní video platformu MírPlay a poskládali své příjmy tak, aby přežili časy, kdy jsou divadelní scény zavřené. „Nestěžujeme si,“ říká jeho majitel Albert Čuba. Ostatně ve vlastním financování mají velmi dobrý trénink.

McMikča. Fastfoodový řetězec McDonald’s uvádí na trh nové kuřecí sendviče a k nim speciální edici mikin. Není ale sám. Takové donuty Dunkin mají speciální svatební set oblečení pro novomanžele a síť mexického občerstvení Chipotle představila trička s hvězdami z TikToku. Proč se fastfoodové řetězce pouštějí stále víc do světa „módy“?

Máte 10 minut?

Kus koláče. Frontu přes několik bloků si denně vystojí nadšení zákazníci pekárny Kus koláče na pražských Vinohradech. Podnik otevřel teprve loni v létě a podle jeho spolumajitelky Nik Vávrové to bylo navzdory pandemii v pravý čas. Poptávka už brzy začala převyšovat nabídku, do roka se investice do podniku vrátí, a tak už teď chystají další prodejnu.

Je to barevné. Hýbe se to a je to internet. Americký podnikatel a umělec Barret Lyon vytvořil v roce 2003 mapu internetu. Teď o 18 let později ji udělal znovu. Podívejte se na úžasnou, barevnou a pohyblivou vizualizaci, která ukazuje, jak rychle internet roste.

Á raz, á dva. Bez cvičení se nikam nedostaneme. Nejde nutně o bicepsy nebo běžecké ambice. I mozek funguje jako sval a cvičení mu prospívá. Jestli vás štve, že zapomínáte, nebo si jen chcete svou hlavu potrénovat, máme pro vás několik tipů, jak na to. Nebo si dejte sudoku, žeano.