skip to main content
Forbes Espresso

Bez cizinců. Z her v Tokiu bude jedna z nejdražších olympiád v dějinách

Máte 1 minutu?

Hluboký propad. Jak jinak označit výsledky největší ropné společnosti světa Saudi Aramco, které loni klesl čistý zisk o 44,4 procenta na 49 miliard dolarů. Může za to velký propad v poptávce po ropě. Přesto firma bude vyplácet slíbené dividendy ve výši 75 miliard dolarů. Proč? Inu, většinu akcií drží saúdskoarabská vláda. A šéf Saudi Aramca je optimista, letos se prý ropě – díky očkování proti koronaviru – bude zase dařit líp.

Bez nás. Olympijské hry v Tokiu, které mají proběhnout letos v létě, budou bez zahraničních diváků. Sportovce budou smět na odložených hrách podpořit jen japonští fanoušci. Důvodem je snaha omezit šíření koronaviru. Kvůli posunutí her i protipandemickým opatřením budou hry v Tokiu nejspíš nejdražší letní olympiádou v dějinách.

Bude hůř. Jeden z největších výrobců polovodičů na světě, japonský Renesas, varuje, že už teď kritická situace na globálním trhu s čipy pro automobilový průmysl se ještě zhorší. Požár v jedné z jeho továren v Japonsku může mít masivní dopad na globální dodávky polovodičů. Obnovit zničenou linku bude trvat nejméně měsíc.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Nejsme špioni, vzkazuje Elon Musk do Číny. Tamní armáda totiž obvinila Teslu, že se její auta v Číně využívají pro špionáž ve prospěch americké vlády. Musk to během videokonference čínsko-amerického obchodního fóra rázně odmítl. Vztahy mezi USA a Čínou po posledním jednání mezi diplomaty obou zemí zůstávají napjaté, a tak není od věci Muskův apel na větší důvěru na obou stranách.

Česko jede. „Řemeslná zručnost Čechů je prvotřídní, z nejlepších, kterou jsem zažil za svých více než třicet let práce u filmu,“ pochvaloval si Erik Oleson, který má na svědomí druhou řadu seriálu Carnival Row, která se natáčela v Česku. A není sám, zájem zahraničních filmařů o Česko roste a to je dobrá zpráva plná peněz.

Bitva o ananas. Jak píše BBC, tenhle spor zastíní i nekonečné debaty, jestli tohle ovoce patří na pizzu, nebo ne. V aktuálním sporu proti sobě totiž stojí Čína a Tchaj-wan a mezi nimi jsou ananasy. Čína zakázala jejich dovoz z Tchaj-wanu – údajně kvůli obavám ze zavlečení škůdců, což se tamním pěstitelům ani trochu nelíbí, a viceprezident vzkazuje: „Tchajwanské ananasy jsou silnější než stíhačky.“

Máte 10 minut?

Vře to. Nedaleko Reykjavíku vybuchl vulkán Fagradalsfjall, jde o vůbec první erupci v této oblasti za posledních 800 let. Islanďané výbuch čekali už několik týdnů, předcházelo mu totiž několik desítek tisíc zemětřesení. Na rozdíl od erupce sopky Eyjafjallajökull před jedenácti lety ta současná neochromí leteckou dopravu. A není to tím, že jí moc není.

Máme se dobře a žijeme ve šťastné zemi. Podle World Happiness Report je Česko ve dvacítce nejšťastnějších zemí světa, za námi je dokonce i taková Francie. Jestli to tak docela necítíte, přečtěte si samé dobré zprávy, které vám radost snad udělají.

A že je jaro (říkal kalendář) a s ním bezpochyby sportovní ambice, máme tipy na pár vychytávek na kolo i běh, které vám pomůžou udělat si náskok.