skip to main content
Forbes Espresso

Porsche věří elektroautům. V Německu postaví továrnu na baterie

Máte 1 minutu?

Bez kyslíku. Pandemie koronaviru zasáhla Indii natolik, že země kolabuje kvůli nedostatku kyslíku, lůžek i lékařů. Jen za poslední den hlásí bezmála 350 tisíc nově nakažených lidí, skutečná čísla jsou ale nejspíš mnohem vyšší. A že je fakt zle, dokládá i to, že pomoc Indii nabízí (krom řady dalších zemí) navzdory napjatým vztahům taky Pákistán.

Vyděržaj. Téměř do konce roku bude trvat, než se zlepší situace na trhu s počítačovými čipy. Může za to kritický nedostatek polovodičů. Ačkoli jejich výrobci rozšiřují produkci, než se situace zlepší, bude to trvat půl roku, říká šéf Cisca Chuck Robbins. Mimochodem, tohle není nějaký vzdálený problém, týká se i tak běžných věcí, jako jsou toustovače nebo pračky.

Raketa ze zásuvky. Německé sporťáky Porsche to myslí se svými prohlášeními o své budoucnosti v elektromobilitě vážně. Automobilka oznámila, že v Německu postaví vlastní továrnu na baterie. Elektroauta čím dál víc frčí i ve Velké Británii, která za první tři měsíce roku sesadila Francii z pozice druhého největšího evropského trhu. Na top pozici se drží Deutschland.

partner Forbes Espressa
Reklama
Iconik představuje kosmopolitní bydlení v Karlíně. V Sokolovské ulici nabídne 48 moderních funkčně řešených bytů od 1+kk až po velkorysé byty 5+kk, včetně střešního penthousu či dvoupatrového mezonetu. Progresivní ateliér Edit! je autorem architektonického návrhu domu a příjemných prosvětlených interiérů s vysokým standardem a designovým vybavením.

Máte 5 minut?

Poletíme? Investoři se chystají na přerozdělení svých portfolií pro dobu postpandemického světa, od technologií by se mohl jejich zájem podle CNN přesouvat k výrobním firmám. Co jim k tomu řeknou výsledky technoobrů? Tenhle týden se se svými čísly za první čtvrtletí ukážou Google, Facebook, Amazon, Microsoft nebo Apple a další. Možná jízda na technoakciích zdaleka nekončí.

Neodhadli to. Mohla to být – bez jediného gólu – fotbalová událost roku. Tři roky se chystala Super liga, během dvou dnů bylo po všem. Bolení hlavy z toho ještě teď mají v největší americké bance JPMorgan Chase, která na rozjezd projektu půjčila přes čtyři miliardy dolarů. Kde se jen stala chyba?

Hannibal Lecter je zpět. Dobře, ne tak docela, ale Anthony Hopkins, který tuhle roli ztvárnil je opět na výsluní. Ve svých 83 letech (a téměř 30 let po Mlčení jehňátek) získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu The Father. Je tak vůbec nejstarším vítězem zlaté sošky. Oscara za nejlepší film získal snímek Země nomádů režisérky Chloé Zhao. V něm hrála Frances McDormandová tak dobře, že vyhrála Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. Gratulujeme! Budoucnost Oscarů i chození do kina ale tak radostná není.

Sbohem. Byl lidský, velkorysý, srdečný i přátelský. Alber Elbaz ve světě módy fascinoval nejen talentem, ale i přístupem. Tenhle miláček módního průmyslu, návrhář, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno s francouzským módním domem Lanvin, v sobotu zemřel. Podívejte se, jak vytvořil ze skomírající značky uznávaného hráče světové módy.

Máte 10 minut?

Š jako Ševčík. Švýcaři mají legendu v podobě hodinářské manufaktury Patek Philippe, Češi, byť to možná ani mnozí nevědí, mají brusírnu skla Ševčík. Sklo, které rodina Ševčíkových už 30 let tvoří, je mimo běžné chápání a oceňuje ho i japonský císař. Současná krize sice rodinnou manufakturu stahuje ke dnu, Ševčíkovi ale věří, že brzy zase vyrazí vzhůru.

Temno. Kdyby se vám tohle všechno zdálo dlouhé a temné, máme pro vás zprávu z Francie, kde právě skončil experiment Deep Time. Skupina patnácti dobrovolníků se nechala zavřít na 40 dnů do jeskyně, bez světla, hodinek, telefonů nebo jiného spojení se světem venku. Cílem bylo zjistit, jak člověk reaguje, když ztrácí přehled o čase a prostoru. A? Prý to bylo, jako když zmáčknete v životě pauzu.

Bez syndromu. Možná jste to včera měli taky: syndrom nedělního večera. Pokles nálady, lehké svírání žaludku a někdy dokonce úzkost, která přichází s nedělním večerem. Nejste v tom sami, psychologové pro to dokonce mají termín: „Sunday Blues“. Docela snadno se s tím dá ale bojovat. Pro začátek třeba vyměnit sklenici vína za šálek bylinkového čaje. Inu, snadno..