skip to main content
Forbes Espresso

Tisíce letů na celém světě zastavila pandemie. Neměl je kdo obsluhovat

Máte 1 minutu?

Raketa. Světová ekonomika příští rok přesáhne sto bilionů dolarů. Tenhle milník překročí o dva roky dřív, než se původně čekalo. Vděčí za to hlavně rychlejšímu zotavení po startu pandemie. Velkou roli v tom ale hraje i vysoká inflace. Tvrdí to zpráva konzultační společnosti Cebr, která také čeká, že za osm let bude největší světovou ekonomikou Čína.

Zpátečka. Ruský plyn, který běžně proudí do západní Evropy plynovodem Jamal, už několik dní teče opačným směrem a vrací se do Polska. Rusko tvrdí, že nejde o politický krok a nátlak na otevření nového plynovodu Nord Stream 2, ale že Německo přeprodává plyn Polsku a Ukrajině.

Optimista. Bill Gates čeká, že příští rok bude fajn. Věří například, že by se měla již překonat pandemie koronaviru. Z pár věcí ale přesto obavy má. Co Gatese nejvíc straší? Nápověda: roli v tom hraje nedůvěra.

tip Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Chlebíčky. Že jich máte po svátcích dost? Tak si přečtěte příběh Jindřišky Šindelářové, které se nepřejedly ani po třiceti letech. Právě takovou dobu už fungují její Libeřské lahůdky, které původně začínaly jako stánek na nádraží a dnes je z nich firma s obratem 250 milionů korun, která ročně vyrobí kolem pěti milionů chlebíčků.

Nebo pizza? Potkají se tři exvývojáři SpaceX a mají chuť na pizzu. Tak vymyslí a sestrojí robota, který jim ji za pět minut připraví i upeče. Takhle nějak vznikl startup Stellar Pizza, který by prý mohl pomoct s nedostatkem lidí v gastru.

Vzhůru! Na svou cestu do vesmíru vyrazil největší a nejvýkonnější teleskop světa Jamese Webba za deset miliard dolarů. Tahle jedinečná vesmírná observatoř se má dostat asi pětkrát dál od Země, než je Měsíc, a podle NASA má nahlédnout až do počátků existence našeho vesmíru.

Tip Forbes Espressa. V první kanceláři měli dva ošoupané stoly a staré židle od oleje. Po pomalém rozjezdu je dnes z IT firmy Titans Freelancers Róberta Dusíka silný hráč, který spolupracuje s víc než 300 společnostmi na Slovensku i v zahraničí. Pomáhají mu v tom moderní technologie a jak říká, první emaily čte už při čištění zubů.

Máte 10 minut?

Při zemi. Přes sedm tisíc letů po celém světě během svátků nevzlétlo a lidi, kteří se těšili na dovolenou nebo za rodinou, zůstali na letištích. Může za to rychle se šířící varianta omikron, která zasáhla i celé posádky letadel, a ty neměl kdo pilotovat.

Láska. Bylo to nejosobnější a snad nejemotivnější vánoční poselství, které tato žena kdy pronesla. Královna Alžběta II. věnovala většinu svého tradičního vánočního proslovu svému milovanému manželovi, princi Philipovi, který letos v dubnu zemřel ve věku 99 let. A všem Britům prozradila, co na svém muži milovala nejvíc.

Dobro! Dobro bylo, je a bude. I v časech delty a omikronu, drahé energie i nedostavěné D1 nebo třeba vysoké inflace. Na první ohlédnutí se to nemusí zdát, ale i v roce 2021 se děly dobré věci. Podívejte se na náš výběr událostí, které udělaly svět lepším místem.