skip to main content
Forbes Espresso

Už ani žádná šedá zóna. Čína ostře zatočí s bitcoiny a spol. Jsou nelegální

Máte 1 minutu?

Nová Angela. Éra Angely Merkel končí a Němci včera vyrazili k volbám najít jejího nástupce. Podle předběžných výsledků to vypadá na těsné vítězství sociálních demokratů SPD před unií CDU/CSU, na třetím místě skončila strana Zelených. Kdo bude nakonec skutečným vítězem a složí koalici, se ovšem teprve ukáže. Barevnou diplomacii dosavadní kancléřky ale nikdo z nich nepřekoná.

Končíme. Že Čína nemá kryptoměny v lásce, je jasné už dlouho. V šedé zóně se s nimi ale obchodovalo tolik, že Čína byla dosud největším trhem kryptoměn světa. S tím je konec. Všechny transakce s kryptoměnami jsou nezákonné, oznámila tamní centrální banka společně s nejvyšším soudem i policií. Cena bitcoinu se rázem propadla o dva tisíce dolarů, přesto se ale dramatický dopad nekoná.

Otočka. Boris Johnson otočil. Po tom, co hlásil, že problém s nedostatkem řidičů po brexitu si mají dopravci vyřešit tak, že přidají peníze, aby tuhle práci vzali i místní, pochopil, že tudy cesta nevede. Velká Británie proto nabídne víza pro profesionální šoféry z EU. Má to háček: budou jen na tři měsíce a bude jich pět tisíc. V zemi ale prý chybí na devadesát tisíc řidičů. Jestli tohle pomůže?

partner Forbes Espressa
Reklama
Hledáme podnikatele s inspirativním příběhem, který si zaslouží ocenění v soutěži EY Podnikatel roku České republiky. V jednotlivých kategoriích má šanci uspět každý šikovný a poctivý podnikatel. Pomozte nám objevit ty nejlepší podnikatele z vašeho kraje. Nominujte osobnost ze svého okolí, nebo se rovnou sami přihlaste.

Máte 5 minut?

Výměna. Finanční manažerka Huawei Meng Wan-čou se vrátila do Číny po tom, co byla téměř tři roky držena v domácím vězení v Kanadě. Čína výměnou propustila dvojici Kanaďanů, které obvinila ze špionáže jen krátce po zatčení Meng Wan-čou. Podle Kanady ale obvinění nemělo reálný základ a šlo jen o pomstu.

Ženy. Zatímco v Německu ještě není jasno, kdo bude finálním vítězem voleb, na Islandu už vědí, že tamní volby vyhrály ženy. Získaly víc než polovinu všech míst v parlamentu a z Islandu je tak vůbec první země v Evropě (a šestá na světě například za Kubou a Mexikem), kde mají většinu ženy.

Za snem. Helena Dařbujánová dokazuje, že nikdy není pozdě. Sama začala až v padesáti s designem. A dobře, že svůj sen nenechala plavat. Její nábytek je v michelinské restauraci v Londýně, mnoha soukromých domech v Česku, ve světě a i v galerii v Číně. Jak to dokázala a co jí dnes dělá starosti?

Máte 10 minut?

Zavřeno. Nike má problém. Jeho fabriky ve Vietnamu jsou kvůli pandemii od poloviny července zavřené a výroba stojí. Firma, která ve Vietnamu vyrábí polovinu veškeré své obuvi a asi třetinu oblečení, se tak vážně obává, že nebude mít dost zboží na Vánoce. A není v tom sama.

Čí je lila? Nejenže je fialová kráva typická pro Milku. Tahle barva Milce, nebo spíš koncernu Mondelez, podle ochranných známek patří. A kvůli téhle barvě teď Mondelez ve Velké Británii hrozí pokutou výrobci veganských tyčinek Nurture Brands. Ten totiž balí svou pochoutku do fialového obalu. Že by parazitoval na Milce, ovšem odmítá s tím, že barva není vůbec stejná.

Za sluncem. Nedá se nic dělat, podzim je tady. I když něco se možná dělat dá. Přibývá Čechů, kteří si kupují apartmány v Egyptě. Nahrává tomu i jejich relativně nízká cena. Apartmán u pláže se dá sehnat za cenu garsonky v Plzni. No…