skip to main content
Forbes Espresso

USA to mají spočítané. Čínská ekonomika bude do osmi let největší na světě

Máte 1 minutu?

Začátek konce pandemie je tady. Doufejme tedy. V EU se rozjela největší očkovací akce v dějinách, která by mohla zase dostat život do normálních kolejí. První dávky vakcíny od Pfizeru dostávají zdravotníci a senioři, očkování dalších bude následovat. V celé EU je ale také hodně těch, kteří vakcínu odmítají. To vede i k netradičním způsobům, jak ji propagovat: jeden takový zvolil německý pilot, který letadlem načrtl nad Německem tvar injekční stříkačky.

Porodní bolesti byly velké, ale nakonec je venku. Brexitová dohoda mezi Evropskou unií a Velkou Británií se stihla na poslední chvíli. Dokument, který má působivých 1246 stran, z nichž na 800 stranách jsou poznámky a dodatky, zabrání kolosálnímu obchodnímu chaosu. Ačkoli počítá například s nulovými cly, kontroly na hranicích budou a exportéři se musejí připravit na nárůst byrokracie. A studenti se na Erasmus do Británie už nevydají. Jestli hledáte nějaké aktuální čtivo, tady je 34stránkový souhrn čtyři a půl roku očekávané dohody.

Ještě osm let a USA budou hrát druhé housle. Podle thinktanku CEBR čínská ekonomika svou velikostí předběhne tu americkou už v roce 2028. Je to o pět let dříve, než stejný institut předvídal před rokem. Zatímco pandemie koronaviru totiž čínskou ekonomiku nedostala v letošním roce do recese, západní země a USA zasáhla pandemie podstatně hůř. Růst čeká i Indii, která by měla v roce 2027 předběhnout Německo a stát se třetí největší ekonomikou světa.

partner Forbes Espressa
Reklama
Máte ke svojí kreditní kartě od banky automaticky i pojištění? Měli byste. A nemusíte se spokojit jen s cestovním pojištěním za pár stovek, máte nárok na špičkovou pojistku. Držitelé Premium karty ČSOB jsou i s rodinou automaticky pojištěni v nejvyšší variantě. To znamená maximální pojistné limity, rozšířené asistenční služby a nadstandardní připojištění léčebných výloh i odpovědnosti za újmu na zdraví a majetku.

Máte 5 minut?

Rekord. A zase. A zase. Když jde o bitcoiny, jsou rekordy na denním pořádku. Nejrozšířenější světová kryptoměna přesáhla hodnotu 500 miliard dolarů. Cena jednoho bitcoinu se nezadržitelně (?) blíží ke 30 tisícům dolarům, přitom to ještě nejsou ani dva týdny, kdy prolomila hranici 20 tisíc dolarů. Jaká je logika za tímhle šíleným letem?

Kulový blesk. Ceny bytů klesnou, a i tak bude problém je prodat, říká 66. nejbohatší Čech a majitel developerské skupiny Ekospol Evžen Korec. Období hojnosti, kdy se s nadsázkou prodal takřka jakýkoli byt, podle něj s příchodem koronaviru skončilo. Korec teď čeká velký tlak na ceny bytů a rozebírá i to, jaké turbulence na realitním trhu čekají potenciální kupce bytu nebo domu.

Ví se to o nich a teď to potvrzují zase. Komunisti nemají rádi cizí úspěch. Své o tom ví čínský miliardář a zakladatel konglomerátu Ant Group, v čele s obchodním obrem Alibaba. Právě proti tomu čínské úřady spustily antimonopolní vyšetřování. To přichází jen měsíc po tom, co Čína zarazila vstup Ant Group na burzu, což mělo být vůbec největší IPO v dějinách.

Do hor. Chtěla jsem jen na dlouhou túru, říká Taťána Bujnochová, Češka, která nakonec strávila šest měsíců na cestě a za tu dobu přešla 4265 kilometrů dlouhou Pacifickou hřebenovku. Zvládla to bez přípravy a s mizernou angličtinou, hladu, úrazu i divoké zvěři navzdory.

Máte 10 minut?

Sága plná zvratů – přesně tak se dá v krátkosti popsat příběh Ivany Nohel. Rodilé Češky, která coby dítě odešla s rodiči z Československa. Pracovala pro Disneyho i Hasbro a vytvářela kostýmy pro BBC. Dnes spolupracuje s Buckinghamským palácem a její šátky nosí samotná královna.

Hašan nebo Gretzky za milion? Neudělali jste, podobně jako náš kolega Tomáš Bohuslav, ve 14 jednu z největších chyb v životě? Pokud ne a sběratelské hokejové kartičky jste si pečlivě uschovali, možná je na čase najít album a projít si ho. Třeba v něm najdete milionový poklad anebo aspoň dobrou investici za pár tisícovek. Které karty frčí a na čem je vlastně založený tenhle byznys s dětskými sny, jsme pro vás sepsali tady.

Oops. Kouzelnický únik Carlose Ghosna, spektakulární kolaps Wirecardu, sextování šéfa McDonald’s anebo vyžvaněné centrální heslo k Twitteru? Hitparáda hanby byznysových skandálů letošního roku je výživná a místy dost pikantní. Který pobavil (nebo vyděsil) nejvíc vás?