skip to main content
Forbes Espresso

Dobré časy pro cestování se blíží. Akcie Airbnb i Expedie míří vzhůru

Máte 1 minutu?

A nehne se. Jedna z největších nákladních lodí světa Ever Given pořád blokuje Suezský průplav. Pokusy o její vyproštění se nedaří a tenhle „špunt“ blokuje obchod za deset miliard dolarů. První společnosti čekání už vzdaly a radši to berou okolo Afriky. Jaké to vlastně je, řídit tak velké lodě? Ačkoli jsou nejefektivnější, některé společnosti se začínají přiklánět k menším lodím a doprava z Číny do Evropy míří čím dál víc na koleje.

Ke startu připravit, jeď! Covid necovid, akcie firem, které fungují v cestovním ruchu, rostou. Lidé v USA se chystají na léto, objednávají ubytování a hodlají si vynahradit poslední rok, kdy byli zavření doma. Pro firmy, jako je Airbnb, Expedia a další, to je skvělá zpráva. Mimochodem léto začalo i na pražském letišti, opravdu.

Chceš dávku? V Srbsku jede očkování na plné obrátky a v zemi už pomalu nemají koho očkovat. O víkendu proto Srbsko vyzvalo lidi v okolních zemích, aby si přijeli (zdarma) pro očkování proti koronaviru. To zafungovalo a na hranicích se tvořily dlouhé kolony. Škoda, že je to z ruky.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Chceme víc. V šesti pobočkách Amazonu v Německu začíná dneškem čtyřdenní stávka zaměstnanců. Vyzvaly k ní odbory, které se snaží e-commerce kolos dotlačit ke zvýšení mezd a dodržování protiepidemických opatření. Zástupci Amazonu jsou prý v klidu.

Dobré zprávy. I takové dnes jsou, a dokonce z gastronomie. Vyprávět o tom můžou bratři Kapolkovi, kteří před pár lety rozjeli v Česku síť mexických bister Los Capolitos. A teď navzdory lockdownu a nejistým vyhlídkám otevřeli novou pobočku a chystají další. Jak to dělají?

Čas na čaj. Zavřené kavárny a práce z domova se ve Velké Británii projevily jednoznačně. Britové dostali chuť na čaj a jeho prodeje rostly. Hlavně spotřeba černého čaje v sáčcích loni na ostrovech stoupla o 50 procent. A ve Francii? Tam se zase vrhli na sýr.

Máte 10 minut?

Zábava! Pět tisíc lidí vyrazilo v Barceloně na koncert. Sice s rouškami, ale jinak skoro jako kdysi. Před akcí se museli všichni účastníci prokázat negativním testem na covid-19. Pilotní projekt byl zároveň jednou z největších akcí v Evropě za poslední rok.

Živé květy. Vystudovala biologii a zahradní architekturu. Mohla být učitelkou nebo navrhovat zahrady, nakonec ale Pavlína Kourková vsadila na třetí možnost, která nebyla ani zdaleka tak jistá jako původní varianty. Pustila se do malování květin. Dnes si jedním obrazem vydělá na celý měsíc. Podívejte!