skip to main content
Forbes Espresso

Po Volvu i Renault. Automobilky přikazují, kolik nejvíc můžete jet

Máte 1 minutu?

Comming soon. Podle generálního ředitele společnosti Pfizer Alberta Bourly by mohla být do konce roku veřejnosti dostupná pilulka proti onemocnění covid-19. Uvedl to v rozhovoru pro CNBC. Určena bude pro domácí použití.

A ještě bilion navrch. Americký prezident Joe Biden včera předložil další bod své rozsáhlé agendy pro oživení ekonomiky. Plán zahrnuje podporu v hodnotě jednoho bilionu dolarů ve federálních výdajích a 800 miliard dolarů v daňových úlevách a úvěrech.

Bez držení. Británie, která už po brexitu nemusí čekat, jak se rozhodnou úřady na kontinentu, začala vnímat, že řídit se dá i bez toho, aby člověk musel mít pořád ruce na volantu. Britové tak možná už letos budou smět jet v autě šedesátkou (nanejvýš), aniž by nějak zásadně řešili, co že se to děje kolem nich. Samozřejmě za předpokladu, že to místo nich zvládne sledovat jejich auto.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Bez dividend. Ačkoli na programu zatím nebylo plánované spojení s entitami PPF – tedy Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a Zonky –, na valné hromadě Moneta Money Bank bylo stále poměrně veselo. Zásadním bodem bylo mimo jiné schválení návrhu na nevyplacení dividendy ze zisku za loňský rok. Ten poputuje do kapitálu banky.

180 a víc ani ťuk. Že automobilky před lety začaly omezovat rychlost svých aut na 250 kilometrů za hodinu, tak na to jsme si zvykli. Dvě stě pade je vážně hodně. Jenže kohouty se utahují a maximálka klesá. Teď se hranice posouvá na 180 za hodinu. Nejdřív s ní přišlo Volvo a aktuálně se do party „za bezpečné silnice“ nově přidali i Francouzi, konkrétně Renault a jeho rumunská dcerka Dacia. Kdo bude další? Ferrari snad ne.

Fuck up pokračuje. Je to sotva měsíc, co podnikatel Michal Mička podal na své firmy C2H Retail Holding a C2H Financial, skrze které ovládal české oděvní značky Pietro Filipi a Kara, návrh na prohlášení konkurzu. Teď podobný osud čeká i jeho samotného. Své osobní dluhy přitom vyčíslil na nejméně 120 milionů korun.

Máte 10 minut?

Cesta ke čtvrtmiliardě. Někdo nasekal 120 milionů dluhů, jiný vydělal plus minus jednou tolik. O tom prvním už víte. Ten úspěšnější je Martin Pajer, který nedávno prodal firmu Cebia, kterou se spolužáky z ČVUT založil před 30 lety. Na začátku bylo pískování bezpečnostních kódů na okna aut, na konci jsou servery plné dat o ojetých autech v Česku i v cizině. A téměř jistě je mezi nimi i to vaše.

Sladoled a ryba na žaru. Tahle láska nezná hranic. Češi už zase nedočkavostí vykupují jízdenky na žluté vlaky RegioJetu, které je s dostatečnou (mrk mrk) zásobou piv v létě odvezou k Jadranu, jehož teplota se zatím vyšplhala na patnáct stupňů Celsia. Prázdniny budou za dva měsíce, tak to ještě stoupne, ale pojďme se vsadit, jestli bude letošní chorvatská dovolená s rouškami, nebo bez.

Ten třetí. Byl u jednoho z nejzásadnějších okamžiků lidstva. Ale zároveň mu byl strašně daleko. Když jeho dva kolegové z výpravy Apollo 11 Buzz Aldrin a Neil Armstrong poskakovali po povrchu Měsíce pod dohledem celého světa, on musel skoro 24 hodin kroužit nad jejich hlavami, čekat a doufat, že nebude muset odletět bez nich. Teď odletěl on. Včera ve věku 90 let zemřel astronaut Michael Collins.