skip to main content
Forbes Espresso

Jádro a plyn budou zelené. EK je chce označit za zelené zdroje energie

Máte 1 minutu?

Zelená. Přesně tu má dostat v EU jaderná energie, která by se měla nově považovat za zelený zdroj. Rakousko hrozí žalobou, Německo je taky ostře proti, zato Francie, Česko a další země, které o tuhle změnu usilovaly, opatrně slaví. Do kategorie „zelené“ má nově patřit i plyn.

Lidi. Nejsou lidi! Přesně to na trhu práce Evropě hrozí kvůli šířící se variantě omikron. Letecké společnosti, kterým kvůli nákazám a karanténám vypadávají celé posádky, by mohly vyprávět. Země, jako je Francie, Řecko nebo třeba Velká Británie, uvolňují podmínky a zkracují karantény tak, aby ekonomiku udržely v chodu.

Velký prachy. Desítky miliard korun letos zamíří do nových velkolepých staveb v Česku. Nejsou mezi nimi jen byty nebo kanceláře. V Praze přibude nová trasa metra, posledního úseku se dočká také dálnice D1. A v Ostravě se chystá jedna z nejočekávanějších staveb roku – nový koncertní sál. Co všechno se blíží?

tip Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Zpátky a vzhůru. Půl milionu aut svolává Tesla zpátky kvůli technickým problémům. Za poslední měsíc jde už o druhý případ, kdy má Tesla potíže s americkým regulačním úřadem. Automobilka má ale i dobré zprávy, loni vyrobila přes 930 tisíc aut, což je proti předchozímu roku plus 87 procent. To ale nic není proti tomu, co Elon Musk plánuje. Do devíti let chce ročně vyrábět 20 milionů aut.

Atmoška. Jmenují se Boys Play Nice, jsou to dva kamarádi a fotografové, kteří tvoří ikonické snímky těch nejzajímavějších staveb u nás. Jejich fotky mají atmosféru i příběh a dvojice kamarádů má díky tomu zakázky na několik měsíců dopředu. Jak to Jakub Skokan a Martin Tůma dokázali?

Tip Forbes Espressa. Jsou dvě skupiny lidí. Jednak ti, kteří data pravidelně zálohují, a pak ti, kteří s tím začnou, až o cenná data přijdou. Do té druhé nikdo patřit nechce, ale jaký je nejlepší způsob ukládání dat? Je lepší je mít v mracích, nebo u sebe?

Máte 10 minut?

Chybka. Jedna taková se vloudila do systému banky Santander, která 25. prosince omylem rozeslala z firemních účtů svých klientů 176 milionů dolarů v rámci 75 tisíců transakcí. Peníze odeslala například zaměstnancům nebo obchodním partnerům, kteří mohli mít (krátkou) radost z překvapivé výplaty.

Předsevzetí. Je libo naučit se nový jazyk, zhubnout, natrénovat na závod, nebo se posunout v práci? Nechceme vás odrazovat, ale novoroční předsevzetí většinou moc dlouho nevydrží. Proč? Nestačí se totiž jen rozhodnout, člověk musí opravdu chtít a hlavně mít pekelnou disciplínu!

Nebo taky ne. Někdy stačí jen málo a i tak se člověku o dost zlepší život. Podívejte se na sto tipů kolegů z Guardianu, jak si snadno zlepšit život, aniž byste se museli moc snažit. Takže jak?