skip to main content
Forbes Espresso

Rudí turisté na vzestupu. Jak pandemie změnila čínské turisty

Máte 1 minutu?

Žádní troškaři. No neber to, když jsou ty peníze tak levné, řekl si americký prezident a představil rekordní rozpočet: na příští rok navrhuje Joe Biden výdaje v hodnotě šesti bilionů dolarů, což je vůbec nejvíc od druhé světové války. Cílem historických investic, jak je nazývá, je vytvořit „novou ekonomiku, která bude investovat do potenciálu všech Američanů“. Jak megalomanský plán, který mají zaplatit vyšší daně, přežije střet s Kongresem, se ukáže. Mezitím Biden plánuje, že až se v červnu potká v Ženevě s Vladimírem Putinem, řekne mu, ať dodržuje lidská práva. Dobře.

Padá to. Velká záře okolo technofirem z Číny už tak nezáří. Nelibost a regulace ze strany čínské vlády se jasně promítají do hodnoty společností a nejde o žádné drobáky. Jen od února se propadla tržní kapitalizace desítky největších čínských technologických společností včetně Alibaby nebo Tencentu o 800 miliard dolarů, tedy 30 procent.

Od A do Zet. Ať se nám to líbí, nebo ne, kryptoměny jsou tady. Jasně, nejsou vidět, ale o to víc je o nich slyšet. A jestli se v tomhle rámusu chcete vyznat, máme pro vás kryptoměnovou abecedu. Co znamená, že kryptoměna poletí „na Měsíc“, a jak se dá vydělat na principu „napumpuj a vypadni“? Začínáme s… A jako „A sakra!“.

tip Forbes Espressa
Reklama
Už se nemůžete dočkat setkávání naživo? My taky ne! A proto pro vás exkluzivně máme 50 vstupenek, díky kterým se na Forbes Womens Summitu naživo skutečně potkáme. Současná témata, panelové diskuse, podněty k vlastnímu podnikání i osobní příběhy.

Máte 5 minut?

No stress. Amazon chce do svých skladů dát wellness komory, ve kterých si budou zaměstnanci moct odpočinout a sledovat relaxační videa. Společnost si za návrh kabinek AmaZen vysloužila posměch a svůj post na Twitteru smazala. Jak se Amazon popasuje s kritikou, že je chladnokrevný zaměstnavatel, bude už brzy na novém šéfovi, který nahradí v čele společnosti jejího zakladatele Jeffa Bezose. Co od něj čekat?

Život! Je to tak, do Česka se vrací život a o víkendu to oslavily a ukázaly dva mimořádné kreativní projekty. Po úmorném pandemickém roce se rozeběhl maraton Battle of the Teams, který z osamělého sportu udělal týmový zápas. V pražské Stromovce se zase udál zlom pro českou kulturu: Cirk La Putyka zahájil (doufejme) novou éru: v cirkusovém šapito, kde se během léta představí i další umělci, se ukázal s Potleskem. Tleskáme!

Tip Forbes Espressa: Ze dne na den přišly o tátu a firma o šéfa. Dcery Petra Grüna, který vybudoval asi nejproslulejší českou firmu na výrobu fitness náčiní pro posilovny Grün Sport, ale měly tátovu dobrou školu: když je zle, tak do toho šlápnout. Po tragické nehodě na nic nečekaly a okamžitě převzaly byznys po tátovi. A zvládly to!

Máte 10 minut?

Bez steaků. Argentina je zemí hovězích steaků. Místní si ale budou muset nechat zajít chuť. Tamní producenti hovězího masa totiž stávkují. Protestují proti zákazu exportu masa, který má srazit jeho čím dál vyšší ceny. Příčina je ale spíš jinde. Zn. 50procentní inflace není dobrá.

Rudá turistika. Kdepak, o vášeň nebo sex tady nejde. Rudá turistika se týká navštěvování významných míst spojených s historií čínské komunistické strany, kterou tamní lídři propagují už pár let. Ale až pandemie z ní udělala skutečný trend. Loni počet „rudých turistů“ překročil sto milionů a rudá turistika měla víc než desetinový podíl na domácím cestovním ruchu. „Fenomenální,“ říkají tamní odborníci. Inu, proti gustu…

Karma zdarma. Skoro třicet let má Alexandr Bílek v pronájmu krkonošskou boudu Hromovka. Možná jste o něm slyšeli, už léta zdarma ubytovává mimo hlavní sezonu ale i o Vánocích třeba neúplné rodiny. Když se dozvěděl, že buď musí boudu za 32 milionů korun koupit, nebo ji majitel prodá, rozjel soukromý crowdfunding a doufal, že s pomocí lidí, přátel a úvěru tuhle částku dohromady dá. Jak to dopadlo?