skip to main content
Forbes Espresso

Lekce z Izraele. Země očkuje jako o závod. Chce zabránit každému dni lockdownu navíc

Máte 1 minutu?

Lekce z Izraele. Jestli se někde učit, jak rychle a efektivně na očkování proti koronaviru, pak v Izraeli. Vakcínu už dostalo přes milion lidí, to je víc než deset procent všech obyvatel. A v rychlém tempu jede dál. I přesto Izrael chystá další tvrdý lockdown a zpřísnění nebo prodloužení se čeká například i ve Velké Británii nebo Německu. Podle tamního hvězdného virologa Drostena bude ještě první polovina roku náročná.

Splašená jízda. Nejrozšířenější kryptoměna světa trhá rekord za rekordem. V sobotu překročila hranici 30 tisíc dolarů za bitcoin (přitom hranici 20 tisíc dolarů překonala jen o dva týdny dříve). Investory, které k ní žene hlavně ekonomická nestabilita, to ale neodradilo a po bitcoinu, jehož cena stoupla už nad 34 tisíc dolarů a jen loni se jeho hodnota ztrojnásobila (!), blázní dál.

Těsně! O 450 kusů se Elon Musk netrefil ve svém plánu, kolik vozů za rok 2020 jeho Tesla prodá. I tak ale s počtem 499 550 aut překonala Tesla očekávání trhů. Muskovi to ovšem nestačí a plánuje, že se během deseti let roční prodej Tesly zvedne z půl milionu na dvacet milionů aut ročně. Pomoci by v tom měly kromě nových fabrik i nové trhy – letos by například měla Tesla začít prodávat v Indii.

partner Forbes Espressa
Reklama
Duravit a Philippe Starck představují SensoWash® Starck f, novou generaci sprchových toalet pro nejmodernější přírodní hygienu toalet. Všechny komponenty byly optimalizovány tak, aby veškerá technologie byla „neviditelně“ umístěna v keramickém těle. Dostupné ve verzi SensoWash® Starck f Lite.

Máte 5 minut?

Bububu. Mezi USA a Čínou to zase jiskří. A láskou to není. Newyorská burza NYSE vyřadila z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem – kvůli nařízení Donalda Trumpa, podle kterého se v USA nesmí obchodovat firmy napojené na čínskou armádu. Jak se dalo čekat, Číně se to nelíbí a hrozí, že přijme „nezbytná opatření“ s odvetnými obchodními kroky. Jaké to budou, zatím soudruzi neřekli.

Velký módní shopping. Hlavně v segmentu luxusních módních značek zesílí trend fúzí a akvizic, který byl patrný už loni – jako příklad stačí krkolomný nákup klenotnictví Tiffany francouzským impériem LVMH. Čekají se ale i velké investice do menších a novějších luxusních značek od soukromých investorů z Číny a Středního východu. Zaostřeno mají hlavně na značky, které rezonují s mladší generací.

Kdo si počká a tvrdě pracuje, ten se dočká. Česká architektka Lenka Míková, která má za sebou úspěšný rok, říká, že úspěch má občas velké zpoždění. Platí to třeba pro její spolupráci s Národní galerií, pro kterou se svým týmem nachystala výstavu se vzácnými Rembrandtovými obrazy.

Máte 10 minut?

Velká cesta. V nohách má manažer Martin Ubl tisíce kilometrů z treků po celém světě. Když ho pandemie zavřela doma v Česku, vydal se s partou dalších nadšenců na velkou cestu českou divočinou. A výsledkem je vůbec první oficiální dálkový přechod Česka, čítající tisíc kilometrů.

Čím víc ptáků má člověk kolem sebe, tím je spokojenější. Pestrost ptactva, které žije v bezprostředním okolí lidí, na ně má dokonce tak pozitivní vliv, že se dokáže vyrovnat vyšším příjmům. Tvrdí to vědci, kteří zkoumali spokojenost 26 tisíc lidí z celé Evropy a jejichž studii zveřejnil magazín Ecological Economics. A výsledky jsou vyloženě detailní: 14 druhů ptáků odpovídá zvýšení spokojenosti jako 124 eur na výplatní pásce navíc.

Modrá je dobrá. Přesně to vědí už dobrých 200 let u Danzingerových, rodiny modrotiskařů z Olešnice. Už po generace si tady předávají tradici modrotisku. Hezky ručně, pomalu, s citem a láskou. Šlo by to i rychleji, levněji, na strojích. Ale proč? Jak píše šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek: kdybych měl s sebou měřák pozitivní energie, tak tady pípá jeden rekord za druhým.