skip to main content
Forbes Espresso

Fordu roste hodnota akcií rychleji než Tesle. Díky autu do zásuvky

Máte 1 minutu?

Žáby, punk a kočky. To je hodně velká zkratka začátku NFT, uznávám. Je ale fakt, že se z toho vyvinulo něco, co nejde přehlížet a co už tu s námi nejspíš zůstane, což báječně popisuje kolega Karel Wolf. Vedle toho je tu i nový hmatatelný důkaz v podobě čerstvé investice 300 milionů dolarů do startupu OpenSea, kde se s NFT obchoduje. Jeho hodnota tak vyskočila na 13,3 miliardy dolarů. V korunách 290 miliard. Cink.

Elektrický kopanec. Kdybyste nevěděli, do čeho investovat, tak automobilky se ukazují jako dobrý tip. A platí to i pro dinosaury, kterým se ještě nedávno předpovídalo vyhynutí. Třeba Ford. Cena jeho akcií díky zájmu o elektrický pick-up F-150 loni vystoupala o 140 procent, což je větší růst, než o kolik vyskočila Muskova Tesla. A ani rok 2022 na tom nic nezměnil.

Magic! Černá nebo bílá. A taky kompromis v podobě šedé. BMW na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas ukázalo to, co nemá ani James Bond – auto, které může kdykoli změnit barvu. Aby to bylo vůbec možné, muselo se použít něco, co má strašně sexy název: elektroforéza. Detaily po mně vědět nechtějte, ale radujte se z toho, že s jedním autem se odteď dá stylově zvládnout jak veselka, tak i funus. Stačí zmáčknout čudlík.

tip Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Máš prosimtě voheň? Taky jste tuhle kouzelnou větu zkoušeli, když jste se pokoušeli někoho sbalit? Na kolika začátcích vztahů asi tak mohla být? Každopádně už je prakticky mrtvá. Stejně jako cigarety. Podle Joerga Biebernicka z Imperial Brands, který nám dal rozhovor, jsou budoucností kuřáků nikotinové sáčky, vapování a zahřívaný tabák. „Nemáš prosimtě sáček?“ No tak nic.

Kolik startů, tolik přistání. Nebýt dál než pět uliček od exitu. Vědět, kde je nouzový východ. Nezouvat se a nemít na nohou žabky. Vybrat si místo spíš v zadní části. Když tohle dodržíte, vaše šance na přežití při letecké nehodě rapidně rostou. Nebo se spolehněte na žebříček portálu AirlineRatings.com. Ten totiž radí, které aerolinky jsou ty nejbezpečnější. Letos vyhrály Air New Zealand. Pětku pak doplňují Etihad, Qatar Airways, Singapore Airlines a TAP Portugal.

Tip Espressa: Napřed vás už od pohledu rozehřeje. Potom vás obejme. A nakonec vás nechá, abyste to s ním rozjeli. Na plné pecky, se všemi jeho 562 koňmi, jejichž kopyta hrabou ve dvou motorech u přední a zadní nápravy. Tohle Porsche se jmenuje Taycan. A v rodokmenu má napsáno: První svého druhu. Kolegyně Kristýna Tmejová mu šlápla na krk.

Máte 10 minut?

Tip na trip. Před očima vám poletují barevní motýlci, kteří ještě před chvílí byli listy stromu. Vás i okolí okouzlují svým třpytem a tím, jak se barva jejich křídel proměňuje… Tohle můžete vidět, když si dáte LSD. Nebo když se ocitnete na singapurském letišti Changi, pro které čeští mistři z Preciosy vymysleli a vyrobili obrovskou skleněnou instalaci pojmenovanou Garden Metamorphosis.

70 milionů pro vítěze. Za pár dnů v Melbourne startuje Australian Open. Na rekordní odměnu ale může zapomenout neočkovaný Novak Djokovič, který díky výjimce od šéfa turnaje do Austrálie sice dorazil, ale po příletu skončil na letišti zavřený v ajnclíku a pod dohledem policie, kde se dozvěděl, že jeho další cesta odtud nevede na centrkurt, ale zpátky do Srbska.

Na koncert! Snad. V roce 2020 se přesouvalo na rok 2021. A pak už se rovnou rušilo. Jenže kapely i návštěvníci koncertů mají hlad. Návštěvníci po muzice. Kapely jsou na tom možná o něco hůř. Letošek by ale měl být jiný. Podívali jsme se, kdo na česká pódia dorazí. Tak třeba Pearl Jam, St. Vincent nebo Nick Cave.