skip to main content
Forbes Espresso

Salvador chce bitcoin jako oficiální měnu. Bude první na světě

Máte 1 minutu?

To si zaplatíte. Jasně, je jich jen sedm, ale jsou to nejsilnější ekonomiky světa, a když se na něčem dohodnou, váhu to má. Jako třeba teď, když se země skupiny G7 dohodly, že velké globální firmy by měly platit nejméně 15procentní daň ze zisku. Ta by se měla odvíjet od toho, kde svoje peníze vydělávají, a ne podle toho, kde sídlí. Cílem je, aby neutíkaly do daňových rájů. Plán se na Wall Street a – pozor – ani aktivistům nelíbí.

Ofiko. Středoamerická země Salvador chce jako první na světě přijmout bitcoin jako svou oficiální měnu. Usiluje o to tamní prezident Nayib Bukele, návrh se má projednat už tenhle týden. Bitcoin by měl fungovat zároveň se současnou oficiální měnou, americkým dolarem.

Jablečná budoucnost. Apple dnes ukáže, jakým směrem se budou ubírat jeho operační systémy pro iPhony, iPady i Macy. Na své výroční vývojářské konferenci WWDC nejdřív šéf Applu Tim Cook představí výsledky společnosti, a pak ukáže žhavé softwarové novinky. Co od téhle akce čekat?

partner Forbes Espressa
Reklama
Patříme mezi lídry na lokálním realitním trhu. Náš profesionální tým se zaměřuje na budování a správu portfolia kvalitních kancelářských a retailových nemovitostí. Naše realitní fondy patří mezi nejvýkonnější v Česku i na Slovensku. Přesvědčte se sami.

Máte 5 minut?

Dieta. Nejde ani tak o figuru do plavek, ale o pohled do peněženky. Ať už se jedná o cereálie, zeleninu, nebo maso, globální ceny potravin rapidně rostou. Zdražují navíc už rok v kuse, v květnu dokonce byly jejich ceny podle OSN o 40 procent výš než loni. Může za to sucho, biopaliva a i rostoucí apetit.

Tohle úplně nevyšlo. Společnost Booking vyplatila svým třem top manažerům prémie v hodnotě 28 milionů eur. To je sice moc hezké, jenže stejná společnost získala od nizozemské vlády tučnou pomoc kvůli dopadům pandemie. A to se jaksi veřejnosti moc nelíbí. Booking tak zařadil zpátečku a 65 milionů eur vládní pomoci zase vrátí.

Tip Forbes Espressa: Možná to znáte. Někdy už člověka přestane bavit sedět každý den v kanceláři. No a někdy s tím člověk i něco udělá. Jako třeba bývalý krizový manažer, Jan Abt, který se odstěhoval na venkov za Prahu. Nejdřív se zkoušel živit jako truhlář a kovář, jeho žena měla restauraci. Pak jim ale zachutnal cider a svou budoucnost našli právě v něm. První tři roky byly nejtěžší, dnes už ale jejich Tátův sad slušně frčí.

Máte 10 minut?

Nejsou líní. Mladí jen pochopili jednu zásadní věc. A to že v životě má smysl i něco jiného než jenom práce. O tom je přesvědčena rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která právě v mladých lidech vidí budoucnost.

Držte si klobouky! Nadzvuková letadla Concord už nelétají skoro dvacet let. Nadzvuková rychlost létání ale přesto má světlou budoucnost. Letecká společnost United Airlines si objednala patnáct nadzvukových letadel Overture u startupu Supersonic. Touhle objednávkou se výrazně zvedly šance, že se letoun skutečně bude vyrábět. Nyní se ještě vyvíjí, za čtyři roky má vzlétnout první a do konce dekády už se s nimi má cestovat. Při rychlosti až 2100 km/h. Jo!

Když jsme u té rychlosti: Novinka z dílny Bugatti není ani nejrychlejší, ani nejdražší. La Voiture Noire je klenot s úctyhodnými čísly: Šestnáct válců, 1500 koní, zrychlení z 0 na 100 za 2,4 sekundy a za 6,5 sekundy dvoustovka. Cena 280 milionů korun. Bez daně. Spíš než auto je to ale umělecké dílo. Proč?