skip to main content
Forbes Espresso

EU v bitvě s AstraZenecou o vakcíny vyhrála. Trochu

Máte 1 minutu?

Všechno bude. Rychlá ostrá hádka mezi zástupci Evropské unie a farmafirmou AstraZeneca ohledně slíbených dodávek vakcíny proti koronaviru má (relativně) dobrý výsledek. Britsko-švédská firma oznámila, že do konce března dodá do EU o 9 milionů dávek víc, než před týdnem avizovala. Celkem tedy 40 milionů dávek. To je fajn, ale pořád je to jen polovina oproti původně slíbeným 80 milionům.

GameGo. Šílená jízda amerického obchodníka s hrami GameStop, jehož akcie díky drobným investorům z fóra WallStreetBets raketově vystřelily vzhůru (během týdne ze 40 dolarů na víc než 300 dolarů za akcii), vrací na scénu ducha hnutí Occupy Wall Street. Tentokrát se ale bojuje přímo v jeho srdci. Souboj mezi retailovými investory a velkými hedgeovými fondy může otřást finančním systémem. Kdo vyhraje? Každopádně jedna dobrá zpráva to je: individuální investoři nevymřeli.

Bolšoja problema? Přes pět tisíc lidí včetně manželky lídra opozice Alexeje Navalného zatkla ruská policie během nedělních demonstrací, kterých se v Moskvě i dalších městech účastnily tisíce Rusů. Mezitím ruská antikorupční skupina žádá amerického prezidenta Joea Bidena, aby uvalil sankce na Putinovy spojence. A Navalný, kterého policie drží už dva týdny, je nově nominovaný na Nobelovu cenu míru (a s ním i WHO či Greta Thunberg).

partner Forbes Espressa
Reklama
OBJEVTE MOCNOU SÍLU OPUNCIE. Náš nejnovější objev z přírody. Aby dokázala přežít v nehostinném suchém podnebí, naučila se tato úžasná rostlina zadržovat vlhkost. Ve Weledě jsme od ní její tajemství vázání vody okoukali a využili ho v pleťové řadě Opuncie, která dodá pokožce celodenní hydrataci.

Máte 5 minut?

Rusko podruhé. Vladimir Putin popírá, že by mu patřil honosný zámek u Černého moře. Video o „víkendové chatě“ (kasino, kluziště i vinohrad inclusive) ruského prezidenta, které do světa pustil právě Navalný, má přes sto milionů zhlédnutí. Ruský oligarch Arkady Rotenberg, blízký spojenec Putina, ovšem přišel s tím, že zámeček s odhadovanou cenou přes 1,3 miliardy dolarů patří ve skutečnosti jemu. Éto pravda?

RealDeal. Nebrzdíme, jedeme dál. Ani pandemie nebo mráz nezastavily miliardové obchody ve stavebním a realitním trhu. Ať už to jsou miliardy pro CPI nebo Savarin či ohromné pozemky Lidlu, v tuzemském developmentu se nezahálí. Podívejte se na to nejzajímavější, co se na tomhle trhu za poslední měsíc událo.

Lukrativní byznys. Tesla poprvé vykázala čistý zisk za celý rok. Poděkovat za to ale může spíš konkurenci než sobě. Její hospodaření totiž vylepšuje nařízení, podle kterého musí výrobci aut prodat určité procento aut s nulovými emisemi. Když ho nesplní, můžou zaplatit „výkupné“ u jiného výrobce, který požadavky splňuje. Jako je třeba Tesla. Jen loni tak získala 1,6 miliardy dolarů, což pořádně převyšuje čistý zisk ve výši 721 milionů dolarů.

Máte 10 minut?

Až ke hvězdám. Přesně tam se na raketě Elona Muska dostala práce české firmy HPC Research. Pod nenápadným názvem se skrývá evropská špička ve svém oboru. V Horní Bříze u Plzně vyvíjí a vyrábí ultralehké tlakové láhve na plyn. A právě proto se jim před časem ozval jeden italský výrobce družic, zda by mohli vyvinout palivovou nádrž pro pohon satelitů. Bratrům Dubininovým se to povedlo a jestli se mise osvědčí, budou v cestách do vesmíru pokračovat.

Zlatej kluk. Lionel Messi je fotbalový poklad. Teď se díky španělskému deníku El Mundo ví i to, kolik takový poklad stojí. Za čtyřletý kontrakt s FC Barcelona má 33letý Messi získat 555 237 619 eur (!). Jde tak o vůbec největší smlouvu v historii sportu. Messi i Barcu, kterou tíží pořádné ekonomické problémy, tenhle únik delikátní informace pěkně dopálil a chystají se na právní bitvu.

Vinný únor. American Airlines mají problém. Kvůli výraznému omezení dopravy teď nemá kdo jíst a pít občerstvení, které by se jinak prodávalo během letů. Ve skladech se tak hromadí stovky láhví. V American Airlines se ale rozhodli, že je nenechají ležet ladem, a vytvořili speciální vinné předplatné. Je libo deci, takže litr?