skip to main content
Forbes Espresso

Expresní omikron. Existuje naděje, že pandemie letos skončí

Máte 1 minutu?

Příliv a odliv. Tak by mohl podle aktuálních závěrů vypadat průlet koronavirové varianty omikron skrz populaci. Aspoň ve Spojených státech to vypadá, že nákaza mírnější variantou viru už má své maximum za sebou. I Bill Gates to vidí optimisticky: na Twitteru uvedl, že pokud se celá vlna vážně přežene do tří měsíců, pak si můžeme chystat šampaňské, protože pandemie rokem 2022 skončí.

Kdyby. To je to slovo. Kdyby se věci děly tak, jak je Elon Musk se svou společností Tesla slibuje, pak už bychom se dnes proháněli po silnicích za volantem kyberpunkového vozidla Cybertruck. Jenže vůz, představený v roce 2019 s tím, že se začne prodávat v roce 2021, svou produkci odsunul na rok 2022. A teď z aktualizovaného plánu zmizel i tento termín. Na druhou stranu, Cybertruck se evidentně odsouvá přesně tam, odkud k nám v Muskově vizi vlastně doputoval – zpátky do budoucnosti.

Raketový dluh. Akcie společnosti Virgin Galactic právě teď nemají zrovna ustláno na růžích roztroušených po manželské posteli na palubě kosmické lodi Enterprise, která je donese ke hvězdám. Firma sira Richarda Bransona oznámila, že její dluh vzroste na 500 milionů dolarů, a akcie to vzaly prudkou otočkou na pokles až o dvanáct procent. A to se stejné firmě nedávno konečně podařilo dobýt vesmír s lidskou posádkou. Tak ještěže, jak se říká, „ve vesmíru vás nikdo neslyší řvát“.

partner Forbes Espressa
Stivínová, Rašilov, Juřičková… Trojice excentrických sourozenců ve světě známá jako Ritter, Dene, Voss se opět vrací na jeviště Stavovského divadla. Mimořádné herecké výkony v režii Daniela Špinara. Setkání sourozenců, které postupně odkrývá vše, co zůstalo uvězněno hluboko pod povrchem.

Máte 5 minut?

Češi v akci. Raketa Falcon 9 vynesla do kosmu první českou družici, která se dostala tak vysoko na palubě stroje společnosti Space X Elona Muska. Nanosatelit VZLUSAT-2 nese do vesmíru náklad od několika českých společností a univerzit a jeho mise je především testovací. Teprve poté, co si to všechno vysoko nad námi vyslouží ostruhy, se může rozjet skutečný český vesmírný byznys.

Tip Espressa: Jedny z nejlepších superschopností mají komiksové postavy, které umějí měnit vlastní tvar. Vezměte si Transformers, kteří můžou být robotem nebo autem, tedy dvěma nejlepšími věcmi na světě. Samsung vytvořil něco podobného: mobil, který se umí přeměnit na tablet. A ještě má displej, co se ohýbá uprostřed. Něco takového neumí se svým čelním sklem ani Transformer.

Generační vzor. Ke komu vzhlíží současná generace mladých podnikatelů? Už to není Bill Gates, Steve Jobs a dokonce ani Mark Zuckerberg. To všechno je „oldschool“. Pro většinu mladých borců je idolem číslo 1 Elon Musk. Obdivu se kromě něj těší ale i méně známá jména technooptimistů typu Sama Altmana a Patricka Collisona. Elon Musk je ale na špici. Jak by také ne, když má rakety.

Máte 10 minut?

Dům za všechny prachy. Koupit si garsonku je milé. Pořídit dům roztomilé. Investovat do celého statku? Rozkošné! Chcete-li ale provést skutečně monumentální koupi nemovitosti, která vás na školním srazu zařadí mezi polobohy, neváhejte a kupte si nejdražší vilu na světě s vyvolávací cenou přes devět miliard korun. Aukce římského paláce Casino dell’Aurora je naplánovaná na 18. ledna, takže zbývá ještě pár dní času na tenhle realitní skvost v klidu a s přehledem našetřit.

Raději knihu. Není běžné, aby výsledky vědecké studie trendovaly po celém internetu, ale jedné se to teď povedlo: konkrétně té, která zjišťovala, jestli kouření marihuany chrání proti covidu. Věc se má nicméně tak, že navzdory rozjásaným titulkům a až podezřele rozjásaným tweetům se celá tematika nedá zjednodušit do sdělení „tráva je plná vitamínů proti covidu“. Věda je složitější.