skip to main content
Forbes Espresso

Facebook se chystá na jednu ze svých největších akvizic poslední doby. Za deset miliard korun kupuje Giphy

Máte 1 minutu?

Dojčland padá. Nebo ne? Německo se propadlo do recese. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky se v prvních třech měsících roku snížil oproti předchozímu čtvrtletí o 2,2 procenta. Jde tak o největší oslabení od finanční krize a druhý největší mezičtvrtletní propad od německého sjednocení před 30 lety. Za celý rok by se německá ekonomika měla propadnout o 6,3 procenta, a země tak počítá s nejhlubší recesí od druhé světové války. Au. Jo a mezitím u našich sousedů vesele probíhají tzv. „hygienické demonstrace“, při kterých odpůrci tvrdí, že pandemie koronaviru je jen výmysl. Tak určitě.

Zuckerberg na nákupech. Krize nekrize, Facebook má nákupní apetit pořád. A nyní chystá jednu ze svých největších akvizic za poslední doby. Za (odhadovaných) deset miliard korun kupuje Giphy, platformu pro animované GIFy, nálepky a další populární obsah pro sdílení na sociálních sítích. Mark Zuckerberg chce službu a hlavně rozsáhlou knihovnu Giphy integrovat do Instagramu a svých dalších platforem. Lidé si budou moct přesto obrázky a videa dál stahovat jako dosud.

Luxus v háji. Zažíváme svého druhu tsunami, nechal se slyšet předseda představenstva koncernu s luxusním zbožím Richemont Johann Rupert. Nejhůř je na tom hodinářský průmysl, který se dostal do největší krize za 50 let. Už v březnu se propadl export švýcarských hodinek o víc než pětinu a čísla za duben budou o poznání temnější. Samotná výroba ve Švýcarsku se takřka zastavila. Z dramatického propadu se trh s luxusními hodinkami prý dostane nejdřív v roce 2022. Hlavní problém je, že se tyto výrobky téměř neprodávají online a kamenné obchody jsou závislé na turistech.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jak probíhají vaše online schůzky? Používáte Microsoft Teams, Zoom nebo něco dalšího? Chcete vylepšit obraz, zvuk a nechat vyniknout obsah vaší konverzace? Pokud ano, stáhněte si pár tipů na zajímavá řešení.

Máte 5 minut?

Zavíráme krám. Americký obchodní řetězec JC Penney je v insolvenci. Firma, která existuje 118 let, má 850 obchodů a pracuje v ní přes 80 tisíc lidí, měla problémy už dlouho. Poslední ránu, kterou mu zasadila koronavirová krize, už ale neustála. Zavírá obchody, hledá nový směr i kupce. Nejde o první oběť z řad maloobchodníků v USA. Nedávno insolvenci vyhlásily další tradiční řetězce Neiman Marcus a J.Crew. V problémech je (nejen) kvůli pandemii i německá síť obchodních domů Galeria Karstadt Kaufhof. Nejspíš zavře víc než polovinu ze svých 170 poboček.

Odstřihneme vás. V tomhle případě úplně neplatí, že co se škádlívá, to se rádo mívá. USA opět pohrozily zpřísněním podmínek pro Huawei, konkrétně vývoz čipů a softwaru vyráběných v USA a jejich dodávek pro Huawei nově podmíní speciálním vládním povolením. Pro Huawei, které USA považují za bezpečnostní hrozbu, by to byl zásadní problém. Huawei proto naopak hrozí, že Čína zavede odvetná opatření, a poškodí tak firmy, jako je například Apple nebo Cisco Systems.

A letíte. Nejspíš ne vy a zcela určitě neletí většina letadel. Právě to aerolinky dost bolí a kromě všeobecného usilování o státní pomoc musejí sekat náklady. Týká se to i Emirates, kteří prý chystají propustit 30 tisíc lidí. Jen letos by aerolinky na celém světě mohly podle odhadů přijít o 314 miliard dolarů. A bude trvat roky, než se z pandemické krize oklepou.

Tip Forbes Espressa. Máte peníze a nechcete o ně přijít? Dejte si pozor na cash. To je podle jednoho z nejúspěšnějších investorů historie Warrena Buffetta nejhorší možná investice. Uchovat hodnotu vydělaného majetku a také ji zvýšit nemusí být tak těžké. S penězi je ale potřeba pracovat. Jak se vyhnout nejčastějším chybám a jak investují čeští miliardáři, se dozvíte tady.

Máte 10 minut?

Vyvoněný restart. Obrat mu spadl o polovinu. Zákazníci stopli smlouvy a začali šetřit. Místo toho, aby se hroutil, přetavil Petr Brabec koronakrizi v novou příležitost. Restartoval svou firmu Aria Pura, která se běžně věnuje dodávání interiérových vůní do obchodů, hotelů nebo třeba kanceláří. Dneska kromě toho nabízí dezinfekci interiérů pomocí nanotechnologií. Se svými novými dezinfekčními parfémy teď míří na celý evropský trh.

Drony to zasadí. Ne náhodou si říkají Flash Forest. Kanadský startup, který pomocí dronů sází stromy. A dělá to, ano, bleskově. Jen během května chce v okolí Toronta vysadit speciálními drony 40 tisíc stromů. Do konce roku plánuje mít na účtě stovky tisíc stromů. A do osmi let má za cíl vysadit na celém světě miliardu stromů. Právě díky využití dronů rapidně klesají náklady na sázení a zároveň se zvyšuje rychlost. Kromě Kanady míří Flash Forest letos do Austrálie, Kolumbie nebo Malajsie. Páni!

Slovinsko je free. Sláva! Jako první evropská země oznámilo Slovinsko konec epidemie koronaviru a znovu nastartovalo život v zemi bez větších omezení. A co je hlavní, otevřelo své hranice i pro turisty z Evropské unie. Takže jestli už nutně potřebujete změnu, přinášíme vám několik tipů na nejhezčí chaty a hotely, kde na vás čekají s otevřenou náručí.

Nejdřív ale ještě do práce. Aby to šlo radostněji, nezapomeňte na naši pravidelnou dávku dobra z celého světa.