skip to main content
Forbes Espresso

GameStop znovu zasahuje. Ztrátový řetězec prodá akcie až za miliardu dolarů

Máte 1 minutu?

Megaúnik. O víkendu unikly údaje 533 milionů uživatelů Facebooku. Na hackerská fóra se dostala mobilní čísla, celá jména, data narození, ale i e-mailové adresy a další osobní informace lidí ze 106 zemí světa. Podle Facebooku jde o dva roky stará data, což je vskutku roztomilá omluva. Běžný smrtelník se k datům sice nedostanete, jenže hacker úrovně 5/10 už ano.

Nemá to cenu. Po letitém souboji s Applem, Samsungem a čínskými výrobci se jihokorejský LG Electronics vzdává a končí s byznysem s mobilními telefony. Trh je prý „neuvěřitelně konkurenční“. Krátkodobě tenhle krok sice bude znamenat menší obrat, ve výsledku ale má přinést lepší hospodářské výsledky. LG se místo mobilů bude víc soustředit na dodávky pro elektroauta a chytré domácnosti. A life bude good.

Zavřeme to? V Německu roste tlak na přísnější lockdown. Ještě před pár týdny se u sousedů nadšeně rozvolňovalo, ale nyní roste počet pacientů na intenzivních jednotkách tak rychle, že například nový šéf vládní CDU Armin Laschet alias „možná nová Angela“ volá po přísnějším lockdownu. A mluví se i tom, jestli by Německu chvíli neslušelo trochu víc centralismu. Zatím si totiž každá spolková země může dělat, co chce.

partner Forbes Espressa
Reklama
Už počtvrté uspořádala agentura CzechInvest národní kolo soutěže Creative Business Cup, které podporuje kreativní startupy. Letošní ročník ovládl startup Readmio, který vyvíjí mobilní aplikaci na čtení pohádek. Druhé místo získal startup Kave Footwear, na třetím se umístilo Leitners Watch a miláčkem publika se stal Jedlý kelímek. Gratulujeme!

Máte 5 minut?

GameStonk. Ano, už zase. Prodejce videoher, kterého jste ještě na začátku roku nejspíš neznali, o sobě dává znovu vědět – tentokrát se jeho vedení nechalo slyšet, že chce získat stovky milionů až jednu miliardu dolarů prodejem svých akcií. Čerstvý kapitál má být pochopitelně použit na to, aby se z trápícího se kamenného řetězce stala štika v e-commerce. Tady je prostor na motivační citát… Ten nejsilnější, co najdete.

Krásná práce. Krásné kanceláře, krásní lidé. Přesto se před patnácti lety Jan Zeman rozhodl, že opustí svět financí a začne s podnikáním, které mu dává větší smysl. Začal vyrábět biopotraviny a budovat firmu na principech udržitelnosti. Dnes jeho Biopekárna Zemanka, která letos slaví patnáct let na trhu, dosahuje s pětatřiceti zaměstnanci šedesátimilionového obratu. Nice play!

Zdaňme to. Americká ministryně financí Janet Yellen má plán, jak zalepit díru ve veřejných financích, což je prima. Míň prima však je, že její plán nezahrnuje čistě zemi její působnosti. Ano, jde o minimální globální zdanění právnických osob, na němž by se dohodl „celý svět“. Amerika bude podle ministryně hledat se zeměmi G20 „adekvátní minimum“.

Tip Forbes Espressa. Třetina českých firem považuje digitalizaci za nezbytnou součást své budoucnosti, tvrdí průzkum společnosti LMC, která provozuje kariérní portály Jobs.cz a Práce.cz. Dravý nástup internetu věcí ukazuje, že nejde o budoucnost, ale současnost. Proč?

Máte 10 minut?

Digital yuan. Před dobrou dávkou let Čína přišla s prvními papírovými penězi. Nyní jako první velká ekonomika opět inovuje a přichází s digitální měnou. Tu bude na rozdíl od kryptoměn pochopitelně kontrolovat čínský státní aparát – od exspirace až po absenci volatility. Svým způsobem geniální.

A kvetou! Při pohledu na teploměr to tak nevypadá, ale jaro je opravdu tady. A je i v Japonsku, kde kvetou sakury. Letos rekordně brzy, dokonce nejdříve za posledních víc než tisíc let. Je to krása. Ale dobrá zpráva to není.

Tady to je. Kus Les Abencérages.