skip to main content

Google vidí vše a čipy nejsou, zato bude skvělá vakcína a taky krásné góly

Máte 1 minutu?

Jádro pudla. Němci řekli jaderné energii nein, Francouzi ale opáčili oui a prezident Macron vyhlásil, že země chce mít do roku 2030 několik nových, malých jaderných reaktorů. Vítěze a poražené v tomto případě nerozsoudí dějiny, nýbrž teplo či naopak zima v našich obývácích. Coming soon.

New York, New York! Dobré zprávy, sem s nimi: od léta 2022 se zase bude moci lítat přímo z Prahy do New Yorku a autor Espressa, byť možná naivně, věří, že každý obnovený dálkový let vrací svět do předcovidových kontur. A ještě něco udělejte s tou Asií, prosím…

Odvoleno. A co dál? V Česku by výhledově mohlo být líp, teď už doopravdy. Tak totiž čtou volební výsledky miliardáři a další významné osobnosti českého byznysu. Třeba Kvido Štěpánek, majitel společnosti Isolit-Bravo, soudí: „S výsledky voleb jsem spokojen, dopadly v mezích možného asi nejlépe, jak mohly.“

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Google vidí všechno. Jen Barber má vždycky pravdu: Nikdy do Googlu nepište Google, jinak spadne internet a nastane konec světa. Ale vážně, daleko víc se nevyplatí, když do vyhledávače vyťukáte spojení, která se budou zdát podezřelá policii. Přečtěte si pozoruhodný text od kolegů z amerického Forbesu.

Uhlí a bumerang. Čína je v uhelné krizi a můžou za to záplavy. Tamní domácnosti i podniky se tak potýkají s významnými výpadky proudu, což působí přesně jako moment, kdy se vám hozený bumerang vrátí do tváře – takto totiž státní list Global Times v únoru tepal USA za selhání tváří v tvář síle přírody, když při mrazech v Texasu nešel proud Američanům. Karma není zdarma.

Mít, či nemít? To je, oč tu běží. Aspoň v případě čipů a v případě země, která je na automotive tak závislá jako Česko. Což se netýká jen Škody Auto, ale logicky také všech subdodavatelů. Koho téma zajímá víc, nechť pokračuje s textem kolegy Ondřeje Kinkora.

Tip Forbes Espressa: Přehlížet bitcoin a spol. už lze jen těžko. Takže kupovat? Nebo dokonce přímo těžit? Strašák jménem inflace může být poražen také za pomoci kryptoměn a tady jsou rady, jak na to.

Máte 10 minut?

Ty správné otázky, prosím. Zachrání nás autonomní auta, nebo jen odkloní pozornost od toho, že jsme na vozech přespříliš závislí? Na to se ptá historik Peter Norton zpovídaný novinářem Bloombergu a jako lákadlo poslouží následující ukázka: „Neznamená to, že se máme osvobodit od aut vždy a všude. Ale měli bychom se osvobodit od světa, ve kterém jste bez auta nahraní, protože se bez něj pořádně nedostanete do práce.“

Komáři, dejte si zpátečku. Tohle klidně může být nejskvělejší zpráva roku 2021: konečně je tu vakcína proti malárii. Především pro Afriku je to totální game changer, byť časopis Nature upozorňuje na to, že stále zbývají k překonání výzvy vysoké jako Kilimandžáro. I přesto ale zpráva o tom, že vakcína může zachránit životy 23 tisíc dětí ročně, vybízí k otevírání šampaňského.

A dlouhé noci začínají Svět se vážně vrací do normálu: nejlepší hokejová liga světa v noci na dnešek po dvou covidem poznamenaných sezonách zahájila kompletní ročník. Připomeňte si, jaké peníze to obnáší – a pak se na nekončící várku nočních přenosů nalaďte výběrem akcí muže z obálky Forbesu, kouzelníka s pukem Davida Pastrňáka.