skip to main content
Forbes Espresso

Google vyhrál letitý spor s Oraclem. Podle nejvyššího soudu neporušil při tvorbě Androidu autorská práva

Máte 1 minutu?

Nejbohatší. Pandemický rok přivedl na svět víc miliardářů než jakýkoli jiný. Dokazuje to nejnovější žebříček nejbohatších lidí světa, který už po pětatřicáté vydal magazín Forbes. Po naší kulaté planetě aktuálně chodí rekordních 2755 dolarových miliardářů, jejichž společný majetek celkem dělá víc než třináct bilionů dolarů. A mezi těmi vůbec nejbohatšími nechybějí ani Češi – letos se jich tam dostalo devět, což je nejvíc v historii.

Špatný den. Druhou největší švýcarskou bankou Credit Suisse včera otřásly zdrcující zprávy o tom, že bude nucena odepsat 4,4 miliardy švýcarských franků, což je v přepočtu asi 103 miliard korun. Může za to pád amerického hedgeového fondu Archegos Capital Management, který vsadil na akcie vybraných mediálních společností a nevyplatilo se mu to.

Imunní Evropa. Evropská komise hlásá dobré zprávy. Teď to totiž vypadá, že většina členských států EU bude mít dostatek vakcín proti covidu-19 k imunizaci většiny dospělé populace už do konce letošního června. Jen za první čtvrtletí by se mělo naočkovat asi 70 milionů lidí vakcínou od AstraZenecy. Tedy v případě, že její použití nebude kvůli nedávným podezřením na vedlejší účinky nijak omezeno. Jen škoda, že se tyhle pozitivní zprávy netýkají i nás.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

All time high. Kryptoměny letí. Vysoko. A to doslova. Včera hodnota jejich trhu vůbec poprvé dosáhla absolutního maxima – 2 bilionů dolarů, tedy asi 44 bilionů korun. Za rekordní výši trhu tentokrát může Ethereum, které v úterý překonalo hranici historického maxima, a meziročně tak vyrostlo o více než 180 procent. Hodnota celého trhu se jen za letošek zdvojnásobila, její polovinu ale stále tvoří nejznámější bitcoin.

And the winner is… Google! Technologický gigant se sídlem v kalifornském Mountain View zvítězil nad druhým technologickým gigantem, Oraclem, z Austinu v Texasu v desetiletém sporu o autorská práva. Nejvyšší americký soud tak konečně rozhodl, že Google neporušil autorská práva, když použil úryvky programovacího jazyka Oraclu k vybudování svého operačního systému Android. Cesta ale byla dlouhá a trnitá.

Jedno eko kafe s sebou, prosím. Udržitelnost je písničkou budoucnosti a ví to i Starbucks, který chce do roku 2025 zrušit jednorázové kelímky ve svých jihokorejských pobočkách. Právě tam chce se svými pozitivními dopady na životní prostředí začít. Do roku 2030 potom plánuje celkově snížit svůj globální odpad na skládkách, který pochází ze zhruba sedmi miliard jednorázových kelímků, na polovinu.

Tip Forbes Espressa. Soutěž Creative Business Cup, kterou organizuje CzechInvest, každoročně přináší inovativní a neotřelé nápady na projekty měnící svět kolem nás. A letošní ročník už zná své vítěze – první místo obsadila aplikace Readmio na čtení pohádek dětem, hned za ní skončily tenisky z odpadu a hybridní hodinky.

Máte 10 minut?

Všichni jsou už v Dubaji. Nejspíš jsou i vaše zdi sociálních sítí vytapetované příspěvky známých z prosluněných Arabských emirátů. No, nejste sami. Dubaj se totiž během druhé poloviny pandemického roku stala přívětivým místem pro mezinárodní turisty, kteří sem mohou vycestovat bez větších omezení a užívat si prosluněných dní, zatímco u práce srkají mojito na pláži. A to stejné můžete i vy – tahle víza vám zaručí roční pobyt bez nutnosti platit tamní daně.

Trader od střední. Ondřej Janata sice teprve nedávno oslavil osmadvacáté narozeniny, i v tak mladém věku se ale může chlubit dvanácti lety zkušeností s investováním na světových burzách. Jak? Začalo to na střední škole, kde během nudných hodin brouzdal po internetu a náhodou narazil na tradingovou společnost Plus 500. Tam to všechno ale teprve začalo.