skip to main content
Forbes Espresso

Google zaplatí. Za zobrazené zprávy dostanou spolupracující mediální domy miliardu dolarů

Máte 1 minutu?

Důvěra je křehká. A když ji nabouráte, může to mít dalekosáhlé důsledky, prohlásila včera předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a zahájila s Velkou Británií právní řízení (!). Tamní zákonodárci pořád pracují s návrhem zákona o vnitřním trhu, který ignoruje těžce vyjednanou brexitovou irskou pojistku. A v Bruselu už toho mají prostě dost.

Zavíráme. H&M, tedy druhý největší řetězec světa s rychloobrátkovou módou, zavře 250 obchodů. K tomuto kroku ho dotlačil covid a fakt, že stále více zákazníků kvůli pandemii nakupuje online. Švédská firma, která má po světě 5000 kamenných prodejen (a v Česku pomalu v každém nákupáku), se sice z koronavirového šoku zotavila rychleji, než se čekalo, zářijové tržby měla i tak o pět procent nižší než loni.

Hodný. Google dál ustupuje ve svém letitém sporu s velkými mediálními domy, kterým vadí, že ze zobrazování svých článků na nejpoužívanějším vyhledávači světa nic nemají. CEO Googlu Sundar Pichai včera vůbec poprvé řekl, kolik jeho firma za „využívání obsahu“ zaplatí. V nadcházejících třech letech to bude miliarda dolarů, dostanou ji ale jen ta média, která se zapojila do projektu Google News Showcase.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

K. O. Tokijská burza, po té v New Yorku a Šanghaji třetí největší na světě, prošla v noci ze středy na čtvrtek sérií technických problémů a ty ji ve výsledku vyřadily z provozu. A to úplně. Dvě hodiny po otevření se na ní zastavilo obchodování a zatímco trhy v tu chvíli prožívaly nebývalý klid, investoři byli často na pokraji infarktu.

Klik, klik. Vybrat si na internetu ojetý vůz z Česka či ze zahraničí, nechat ho prověřit, pojistit a dovézt až před dveře. Že to zní jako sen? Ano, v Česku se ho ale rozhodl zhmotnit další startup. Jmenuje se Carvago a stojí za ním zakladatel online supermarketu Košík Jakub Šulta a Jan Kranát, bývalý šéf společnosti ŠkoFIN. Na pár kliknutí by na svém online tržišti chtěli nabídnout až milion ojetých vozů z celé Evropy.

Agrárníci 4.0. Chytré musí být už i zemědělství a jeden z těch, kdo chce být u toho, je i Jiří Hlavenka, úspěšný investor s čichem na slibné projekty. Ostatně jeho investice do Kiwi.com z něj před časem udělala miliardáře. Teď se brněnský finančník rozhodl vstoupit do startupu Agdata, který je nejrozšířenějším tuzemským ekosystémem pro chytrou správu zemědělských podniků a farem všech velikostí. Takže jak to funguje?

Máte 10 minut?

Nejsme fosilie, jsme zelení. Univerzita v Cambridgi se po několika letech tlaku svých studentů rozhodla změnit své investiční portfolio a stáhnout všechny své přímé i nepřímé investice ze všeho, co má něco společného s fosilními palivy. Za deadline si prestižní vysoká škola určila rok 2030, takže času má ještě dost. Za dalších osm let by pak chtěla být i bezemisní a revizí by měly projít i peníze, které sponzorují výzkum.

Spor o chleba. Irské soudy rozhodly, že chleba, který pro své sendviče používá americký fastfoodový řetězec Subway, žádný chleba není. Podle verdiktu obsahuje na irské chlebové poměry příliš mnoho cukru. Jestli si teď ale myslíte, že ve sporu šlo o zdraví těch, kteří si tyto – u nás bychom řekli nejspíš bagety – rádi dávají, jste na omylu. Šlo o daně. V Irsku se totiž ze základních výrobků, jako je třeba chleba, neplatí DPH.

Máme na ni. A když jsme u těch fastfoodových řetězců, belgická odnož Burger Kingu je přesvědčená (možná doopravdy), že její Master Angus burger je chuťově natolik rafinovaný, že by si zasloužil michelinskou hvězdu. Marketingová kampaň, která tohle všechno samozřejmě doprovází, funguje velice dobře. Zarezonovala i v redakci slavného průvodce.