skip to main content
Forbes Espresso

Gumový král a jeho akcie století. Polský byznysmen pohádkově vydělal na rukavicích z gumy

Máte 1 minutu?

Dohoda! Tímhle krátkým a úlevným výkřikem na Twitteru včera o půl šesté ráno oznámil předseda Evropské rady Charles Michel výsledek historického summitu EU: nový bilionový unijní rozpočet a k němu obří fond postpandemické obnovy šplhající do výše 750 miliard eur. Tedy skoro 20 bilionů korun, ze kterých necelý bilion korun připadne Česku. Co z toho pro nás plyne, co na to říkají analytici a co premiér? Vše důležité jsme pro vás shrnuli. A kdyby vás zajímaly zákulisní pletichy a detaily toho, co se pět dní dělo v Bruselu za zavřenými dveřmi, můžeme taky sloužit.

Číslo pět žije. Elitní pětku nejbohatších lidí světa v úterý rozstřelil Elon Musk, který se svým raketově rostoucím jměním přeskočil i investičního mága Warrena Buffeta. Muskův majetek v hodnotě 74 miliard dolarů posiluje hlavně kvůli neustále rostoucí ceně akcií Tesly, která od začátku roku vyskočila trojnásobně. Za to si taky včera Musk vysloužil dvoumiliardovou výplatu. Na peníze si nemůže stěžovat ani jednička žebříčku, Jeff Bezos. Miliardář z Amazonu pro změnu během jednoho dne zbohatl o rekordních 13 miliard dolarů. To je skoro stejně jako celý majetek nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Złote rękawiczki. Zlaté české ručičky? Pche. Zlaté polské rukavičky! Těm se totiž podařil slušný zářez. Elon a Jeff nejsou jediní, komu se poslední měsíce dobře vedlo. Akcie polské firmy Mercator, která vlastní továrnu na výrobu gumových rukavic, od začátku roku vystřelily o 3277 (!) procent. Hodnota podniku z Krakowa se díky poptávce po ochranných prostředcích z loňské půlmiliardy korun vyšplhala na aktuálních více než 21 miliard. Pěkné pandemické zhodnocení.

partner Forbes Espressa
Reklama
Proč digitalizace procesního řízení? Díky virtuálnímu projektovému asistentovi firmám šetříme peníze a maximálně zefektivníme celý průběh projektu. Každý člen týmu ví, na čem pracovat, a stíhá mnohem více úkolů než běžně. Tyto i další výhody byly tématem na webináři s 3ADVOKÁTI. Podívejte se sami!

Máte 5 minut?

Zelené levisky. Až si příště koupíte nové džíny Levi’s, budete na sebe tak trochu oblékat staré nohavice někoho jiného. Kultovní značka se totiž rozhodla naskočit do kola cirkulární ekonomiky a čtvrtinu látky na nové džíny vyrábět recyklací starých kalhot. Nové levisky budou nejenom zelenější, protože na jejich ušití padne méně vody, navíc se samy budou snáz recyklovat. Takže až je vyhodíte, poslouží ještě někomu.

Bye Bye @Ye. Kanye West pokračuje v jízdě kontroverzí spojených s jeho bizarní kandidaturou na prezidenta. Na svém prvním předvolebním mítinku raper pohrozil, že odejde od firem Gap a Adidas, se kterými spolupracuje pod svou oděvní značkou Yeezy. Akcie Gapu se v reakci na to propadly o šest procent. Pokud máte sebemrskačské choutky, můžete si do nejmenších detailů počíst, jaké další perly Kanye na mítinku vypustil a proč ho jeho manželka Kim Kardashian chce zavřít do psychiatrické léčebny. Tohle je teprve reality show…

Žádné růžové brýle. Telenovela o fúzi v hlavní roli s miliardářem stojícím za značkou Ray-Ban jde do druhé série. Gigant EssilorLuxottica, který má v portfoliu kromě výroby čoček i ikonickou značku slunečních brýlí, se už před rokem dohodl na fúzi s řetězcem optik GrandVision. Teď ale EssilorLuxottica žene GrandVision k soudu za to, že prý před nimi zatajují své účetnictví z posledních měsíců. Celé drama připomíná jen rok starou vyhrocenou byznysovou přestřelku po tom, co se italská Luxottica spojila s francouzským Essilorem v jednu firmu, jejíž dva miliardářští bossové spolu začali válčit.

Máte 10 minut?

Za dobrodružstvím. Horkých dnů k zalknutí jsme tohle léto zatím moc nezažili, ale kdybyste se i tak potřebovali zchladit, přečtěte si o téhle mořské výpravě jedné ženy, čtyř mužů a hladového ledního medvěda za polární kruh. Na malé plachetnici Barba se vydali na několikaměsíční cestu z jihu Norska na Špicberky. Ale bacha, jejich fotky a příběh o putování zemí modrého ledu ve vás vyvolají akutní touhy po neznámých dálkách.

Branky, body… miliony. Ve fotbalové Slavii tento týden bouchá šampaňské. Po obhajobě titulu a vykázaném stomilionovém zisku do Edenu přilétla další dobrá zpráva: West Ham United uplatní opci na Tomáše Součka. Ke 110 milionům korun za půlroční hostování tak z Londýna připutuje dalších 430 milionů za přestup, což z reprezentačního záložníka dělá nejdražší přestup z české ligy. Ever.

A zvířátka na konec. Asi už jste slyšeli o černočerné barvě Vantablack, která pohlcuje přes 99 procent světla. Vědci na moři teď objevili úplně nový druh ryb žijících v hlubinách oceánu, které jsou ještě černější než Vantablack. Šupiny téhle zubatice totiž pohlcují dokonce 99,956 procent světla, které na ně dopadne. „Ještě nikdy se mi nestalo, že bych vylovenou rybu fotila dvěma silnými blesky a na fotce bylo jen… černo,“ popisuje mořská bioložka, která zubatici objevila.