skip to main content
Forbes Espresso

Huawei nemůže dělat 5G? My vám potopíme Ericsson! Takhle Čína vrací úder

Máte 1 minutu?

AstraNaděje. Farmaceutická společnost AstraZeneca, která společně s oxfordskými vědci vyvíjí vakcínu proti covidu-19, se pochlubila zdárnými výsledky klinických testů na dobrovolných pacientech  jejich iminutní reakce je prý slibná a zároveň se neprojevily vážné vedlejší účinky. Přes všechny zářezy se však daní vědci nechali slyšet, že je třeba dalšího testování, neb první fáze klinického testování dopadla dobře v laboratorních podmínkách, nikoli během reálné infekce „v běžném provozu“. Tak snad!

Růstový kapitál. Prodejce tenisek a streetwear oblečení Footshop se vydává na trh pro čerstvý kapitál a od investorů poptává 4 miliony eur, tedy 108 milionů korun. Peníze se tentokrát pokouší sesbírat na tržišti jménem Crowdberry, kde firma chce od jednotlivých investorů minimálně 20 tisíc eur, tedy zhruba půl milionu korun, a to formou konvertibilního úvěru. Ten by investoři měli přetavit v podíly za rok a směrodatné budou tou dobou aktuální finanční výsledky, podle nichž se podnik bude oceňovat.

Fenomenální kvartál, ten zažil Linet. Epidemie koronaviru udělala z jeho nemocničních lůžek natolik žádané zboží, že se tržby společnosti za první fiskální čtvrtletí roku (od dubna do června) vyhouply na bezprecedentních 91 milionů eur. „Zbytek fiskálního roku se odhaduje obtížně, ale pokud bych měl říci číslo, tak bychom měli překonat tržby 300 milionů eur,“ hlásí CEO Linetu Tomáš Kolář.

tip Forbes Espressa
Reklama
Poslouchejte naše Forbes podcasty! Vtáhneme vás do inspirativních rozhovorů, byznysových příběhů, uslyšíte podnikatelské zkušenosti i praktické rady. Přehrajete je u nás na webu, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Spotify. Stačí vyhledat Forbes Česko.

Máte 5 minut?

Big time. Ant Group, tedy platební větev molochu Alibaba, může vyústit v jedno z největších IPO letošního roku. Dominantní čínská platforma ze světa mobilních plateb by měla upsat své akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu, jak informoval list Financial Times. S oznámením IPO plánů si prý firma dávala načas, neb čekala na „plnou podporu Pekingu“. Konkrétní časový plán zůstal každopádně nezveřejněn, stejně jako částka, pro niž by Ant Group ráda došla. Poslední valuace se ale točí kolem 150 miliard dolarů, sekundární trh dokonce naznačuje 200 miliard dolarů, takže stačí upsat kousek a bude to velká věc. Pokud tedy všechno sedí…

Bull AF. Analytik ze stáje Goldman Sachs Terry Heath opět zvýšil cílovou cenu akcií Amazonu, tentokrát na 3800 dolarů. Pro titul s tickerem AMZN by to znamenalo připsání dalších zhruba 30 procent. Heath poukazuje na stále akcelerující prodeje v Severní Americe, přitom však zdůrazňuje, že jak pandemické provozní náklady v rámci retailu, tak infrastrukturní náklady cloudových služeb AWS nenechají mnoho prostoru pro zisk. Přesto mu u akcie, která YTD udělala už 70 procent, svítí stále BUY… Co myslíte?

Tady nám bude fajn. Ti, kdo (finančně) mohou, se víc a víc poohlížejí po místech, kam by se mohli v případě dalšího pandemií vyvolaného lockdownu pohodlně ukrýt. Henley & Partners, což je největší světová poradenská „citizenship and residency“ společnost, registruje v posledních čtyřech měsících o 50 procent vyšší poptávku po službách než loni touto dobou. Není to prý navíc jen Karibik, co majetné zajímá, ale i země jako Nový Zéland, Austrálie či Malta. V poslední zmiňované stačí jen 1,2 milionu eur (včetně nákupu nemovitosti) a máte občanství pro sezdaný pár. No a to už je nabídka!

Máte 10 minut?

Vy Huawei? My Ericsson! Podle Wall Street Journalu zvažuje čínské ministerstvo obchodu variantu, kdy by zhoršilo život dvěma velkým telekomunikačním evropským hráčům  Nokii a Ericssonu. Konkrétně by prý při nejhorším scénáři mohlo jít o taková exportní opatření, která by reálně oběma zmíněným hráčům znemožnila své v Číně vyrobené produkty posílat do dalších zemí. Triggerem k drastickému opatření by prý bylo, kdyby se evropské země zařadily po bok Spojených států a Spojeného království a zakázaly účast Huaweie na výstavbě 5G infrastruktury.

Vymyslet to, když je každý jinde. Ano, remote brainstorming je v kontextu pandemie a firem, které zjistily, že je home office nezlikviduje, nanejvýš relevantní. Je to nicméně dvojsečné když jste od problému, který řešíte, vzdáleni i fyzicky, máte tendenci o něm uvažovat více abstraktně. To je dobře pro začátek, ale může se stát, že u abstrakcí zůstanete a nepřijdete s konkrétním řešením. Jak to celé cracknout, rozebírají v Harvard Business Review.