skip to main content
Forbes Espresso

Intel chce postavit továrnu na čipy v Evropě. Jednu už začíná stavět v Izraeli

Máte 1 minutu?

Miliardový pokec. Sejdou se dva staříci, jednomu je 90, druhému 97 a povídají si o byznyse. A je to jedna z investorských událostí roku – ano, řeč je o výroční schůzi akcionářů Berkshire Hathaway. Po loňsku i letos proběhla online a i přes svůj vysoký věk byli Warren Buffett a jeho dlouholetý parťák Charlie Munger ve výborné formě. „Samozřejmě nesnáším úspěch bitcoinu,“ hlásil s úsměvem Munger a i Buffett byl veselý. Ještě aby ne, Berkshire vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 11,7 miliardy dolaru (251,8 miliardy Kč). Mimochodem kritikou nešetřili ani na účet Robinhoodu. Proč?

Podpulťáky. Americký Intel by rád v Evropě vyráběl jedno z nejvíc nedostatkového zboží současnosti – čipy. Jeho šéf Pat Gelsinger se kvůli tomu vydal na vyjednávací tour s lídry EU. Intel prý požaduje finanční pomoc v hodnotě osmi miliard eur. Kde by měla fabrika vzniknout, řekne ve druhé půlce roku. Jak to tak bývá, v Izraeli jdou věci rychleji a Intel včera oznámil, že tam už se stavbou továrny na čipy začal.

Ty ty ty! Applu hrozí pokuta ve výši až 577 miliard korun. Mává s ní Evropská komise, podle které Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Ten bude teď muset prokázat, že nezvýhodňuje svou službu Apple Music na úkor konkurenčních hudebních služeb, jako je třeba Spotify.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dospívajícím v dětských domovech chybí digitální dovednosti – problém prohloubila pandemie a vše potvrdil i náš průzkum. Přinášíme řešení, projekt DIGI ROZHLED, který zavede digitální dovednosti do domovů v Česku. Buďte u změny i vy a podpořte finančně realizaci projektu.

Máte 5 minut?

Udělalo to žbluňk. A vůbec první plnohodnotná soukromá mise do vesmíru úspěšně skončila. V neděli přistála kapsule SpaceX na hladině Mexického zálivu a úspěšně tak dopravila na Zemi čtyři astronauty, kteří strávili přes pět měsíců ve vesmíru. Na ISS je ve formě držela i čerstvá zelenina. Kde se tam vzala?

RealDeal. PPF vstoupila na realitní trh v USA, její dceřinka PPF Real Estate v Atlantě koupila za víc než dvě miliardy kancelářský areál, v němž si prostory pronajímá i firma investičního mága Warrena Buffetta. Ve světě nemovitostí se toho ale děje mnohem víc. To nejzajímavější za minulý měsíc přináší Robert Sattler a jeho RealDeal.

Deepdabing. Izraelský startup DeepDub umí pomocí umělé inteligence zpracovat originální hlasy tak, že člověk rázem mluví stejně plynule a bezchybně jako ve své rodné řeči i v jiných jazycích. DeepDub nyní navazuje spolupráci s Netflixem a už brzy by jeho software mohl nahradit dabing u filmů a seriálů. Herci tak budou mluvit svými hlasy ve vašem jazyce. A dabéři nebudou mít co… No nic.

Máte 10 minut?

Vemeno versus Uber. Americký taxiobr Uber se pustil do sporu s Argentinkou Solange Barroso. Mladá samoživitelka se kvůli pandemii ocitla bez práce a aby uživila sebe a svou dceru, pustila se do podnikání. Řidičák i auto má, a tak rozjela taxislužbu zaměřenou jen na ženy. A (nebijte mě, opravdu to říká!) proto (a taky protože má ráda krávy) ji nazvala Ubre neboli Vemeno. To se ale nelíbí Uberu, podle kterého parazituje na jeho značce. Barroso to ale odmítá a svého jména se vzdát nechce. Držíme palce!

Úžasný. Co taky jiného říct o projektu Úžasná místa, který původně začal jako facebooková stránka pro zabavení maminky, která miluje cestování. Během pár měsíců je z toho komunita čítající přes 740 tisíc lidí na sociálních sítích a nově i aplikace, která patří k nejstahovanějším u nás. Jo, a taky je to celkem slušný byznys s velkými plány.

Úžas na druhou. OK, tohle není byznys. Ale minimálně o posouvání hranic to je každopádně. V Portugalsku dnes otevřou nový most, nebo lépe visutou lávku zavěšenou na ocelových lanech, která je nejdelší na světě. Měří přes půl kilometru a přejít ji je zážitek i pro adrenalinové nadšence.