skip to main content
Forbes Espresso

Italská náplast na koronavirus za 55 miliard eur

Máte 1 minutu?

Tykač udeřil. Malý krok z hlediska financí, velký z pohledu budoucnosti. Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače koupila část uhelných dolů v Pensylvánii. Pro Tykače to znamená hned dvě velké premiéry – poprvé se vydal do specifického odvětví těžby metalurgického uhlí pro výrobu železa a oceli a taky poprvé byznysově investoval v USA.

Náplast na koronu. Italská vláda po dlouhých průtazích schválila stimulační balíček za 55 miliard eur, tedy víc než 1,5 bilionu korun, který má resuscitovat ekonomiku po dvou měsících v klinické smrti. Hospodářství jihoevropské země, těžce zasažené nákazou nemoci covid-19, počítá letos s propadem 9,5 procenta.

Do fronty. Francouzský farmaceutický gigant Sanofi dokončuje vakcínu proti koronaviru, a pokud se potvrdí její účinnost, dřív než všichni ostatní ji dostanou Američané. Šéf Sanofi Paul Hudson svoje rozhodnutí obhajuje tím, že Spojené státy byly mezi prvními, kdo finančně podpořil vznik nové očkovací látky v laboratořích Sanofi. A tak je prý spravedlivé, aby USA jako první taky těžily z úspěchu vakcíny.

partner Forbes Espressa
Reklama
Máj 4. patro je kulturní a společenský prostor v památkově chráněné budově OD Máj na Národní třídě. Na 2500 m² v historickém centru Prahy se rozkládá prosluněný otevřený event space s obrovskou terasou. S radostí též hostíme Forbes Women‘s Summit 2020 dne 8. září.

Máte 5 minut?

Vánoce na jaře. To je pro americkou firmu ShipMonk českého podnikatele Jana Bednáře pandemie koronaviru, díky které jeho byznys v březnu a dubnu raketově vyskočil. Bednářovi je 28, zaměstnává v USA 700 lidí a vlastní firmu, která má hodnotu přes sedm miliard korun. Velký rozhovor s ním si teď můžete přečíst v novém čísle Forbesu, které je ode dneška na stáncích, story raketového růstu jeho firmy v posledních týdnech jsme pro vás zmapovali i online.

Money, money, money. Vzpomínáte na minulou krizi a dolar za 14 korun? Nostalgie má své kouzlo, ale pojďme trochu vystřízlivět. A podívat se, co se to děje s českou korunou a proč na euro za 25 můžeme zapomenout.

Tip Forbes Espressa. Je zdravější kohoutková, nebo balená minerální voda? Jak současná krize urychluje technologické trendy v medicíně? Poslechněte si odpovědi v podcastu Radiožurnálu Budoucnost R. Každý týden nový rozhovor s osobností vědy a techniky z České republiky i zahraničí – zjistěte, co přináší budoucnost.

Máte 10 minut?

Padouch, nebo hrdina? Marcus Hutchins je mladý kudrnatý kluk, jehož jméno byste měli znát, protože ve dvaadvaceti úplně sám dokázal zastavit ten nejhorší kybernetický útok, jaký svět kdy viděl. Tenhle kluk zachránil internet. Pak ho ale zatkla FBI a jeho hrdinský epos nabral o dost temnější obrátky. Kolegové z Wiredu teď vůbec poprvé vyprávějí celý příběh tohohle geniálního hackera – dejte si to, stojí to za to.

Kdo se moc ptá… Chtěli byste vědět, jakou částku mají na výplatní pásce vaši kolegové? Má pro firmu smysl být transparentní a sdílet se zaměstnanci, kolik kdo bere peněz? Tři čeští byznysoví matadoři vám řeknou, proč to může být dobrý nápad. A proč vás to taky může zruinovat.

Deci nebo dvě. Oslovili jsme české someliéry, aby vám doporučili vína s výjimečně dobrým poměrem cena/výkon. Takže dobré ráno, tady máte soupis deseti skvělých tipů na to, co dnes s načatým večerem. PS: I za dvě stovky koupíte skvělé víno, fakt.