skip to main content
Forbes Espresso

Jack Ma měl mít největší IPO světa. Místo toho kritik čínských regulací zmizel

Máte 1 minutu?

Najděte ty hlasy! Dosluhující americký prezident Donald Trump volal tajemníkovi Georgie, aby „našel hlasy“, a pomohl tak zvrátit výsledek voleb. Šlo prý o necelých 12 tisíc hlasů, které v případě, že by je pan tajemník našel, seberou vítězství Joeovi Bidenovi. Trump pro to má celou story, záznam hovoru naleznete na Wall Street Journal, příjemný poslech!

Kde je Ma? Přes dva měsíce o sobě nedal vědět a veřejnost netuší, kde je. Zakladatel tržiště Alibaba Jack Ma se záhadně odmlčel (čti zmizel) nedlouho poté, co veřejně kritizoval čínský státní aparát, respektive jeho regulatorní praktiky. Z původně plánovaného světově největšího IPO, v němž měla hrát hlavní roli Ant Group, také sešlo a celá situace už tak vypadá pro ty, kdo nevyznávají komunismus, dosti nevšedně.

Pilulka jede. Lékárenská skupina Pilulka bratří Kasových má za sebou parádní rok. Podle předběžných hospodářských výsledků utržila 3,1 miliardy korun, což představuje co do tržeb historicky nejlepší výsledek. Nejvíce logicky poskočily online prodeje, které meziročně vyrostly o necelých 50 procent a přinesly Pilulce 1,4 miliardy korun. A co víc, akciím Pilulky se od vstupu na burzu daří.

partner Forbes Espressa
Reklama
Ve spolupráci s psychology a odborníky na duševní zdraví vznikl unikátní diář. Obsahuje totiž podněty, cvičení, otázky a informace, které vás budou navádět k tomu, abyste dbali o své duševní zdraví a spokojenost během roku.

Máte 5 minut?

Double up. Borci ve Foolu dali tradičně dohromady několik akciových tipů, které vám během letoška mohou zdvojnásobit investici. Mezi tipy naleznete pestrou směsici – od Cresco Labs, v jejímž srdci je konopí, až po nábytkářský Lovesac. Nedá mi to ale nezmínit Clouderu, protože najít v cloudu firmu, která je valuovaná na méně než desetinásobek prodejů, je téměř nemožné.

11 miliard? Nie. Hazardní společnost Entain (znáte od Ladbrokes) odmítla nabídku na převzetí, se kterou ji konfrontoval oborový gigant MGM, který provozuje například Bellagio v Las Vegas. Britové se nechali slyšet, že 11,1 miliardy dolarů není dost a že Američané firmu podhodnocují stejně jako nárůst zájmu o online sázení. Za zmínku stojí, že akcie Entainu poskočily v pondělí ráno o více než 25 procent. Nice play.

Z mostu dolů. Fond SkyBridge zaznamenal nejhorší výsledek od roku 2008, kdy světem otřásala hypoteční krize. 2020 pro investiční vehikl, jemuž vládne Anthony Scaramucci, znamenal ztrátu 7,5 procenta hodnoty. To je v roce, v němž skončil v plusu i každý polochorý uživatel Robinhoodu, pravda, pozoruhodné. Ale tak co, z hlediska long game možná pohoda…

Máte 10 minut?

Ne jako komunisti. Když Michal Navrátil poprvé vešel do výrobní haly nábytkářské firmy Dřevodílo Rousínov, ještě tady vládly pořádky hluboce prosycené minulým režimem. O zákazníky byla nouze a společnost měla namířeno jen jedním směrem – dolů. Z nějakého důvodu ale uprostřed pilin a smůly uviděl svou další příležitost. Inspirativní podnikatelský příběh z pera kolegyně Pavly Francové nepochybně rozzáří i vaše ponuré úterý.

Face to face. Koronavirová pandemie rapidně zrychlila adopci virtuálních komunikačních technologií. Až by se mohlo zdát, že fyzická komunikace ztratila ve světě své místo. Kolegové v Harvard Business Review rozebírají, proč bude budoucnost komunikace mixem obou přístupů a proč je obrazovka na adekvátní spolupráci a inovace ve firmách krátká.