skip to main content
Forbes Espresso

Jack Ma v nemilosti. Alibaba musí zaplatit rekordní pokutu

Máte 1 minutu?

To si zaplatíš. Čínský internetový gigant Alibaba to má u čínských úřadů spočítané. Firmě napařili pokutu ve výši 2,8 miliardy dolarů. Alibaba musí platit proto, že podle čínských úřadů porušila antimonopolní zákony. Jde už o několikátý zásah proti firmám miliardáře Jacka Ma poté, co loni na podzim kritizoval čínský režim. Čínský antimonopolní úřad navíc nabírá další lidi a dá se čekat, že pokut pro velké firmy bude přibývat.

Na nákupech. Microsoft chce posílit v oblasti umělé inteligence a technologii řeči. Pracuje proto na akvizici technologické společnosti Nuance Communications, která se právě na tyhle oblasti specializuje. Pokud obchod vyjde, půjde s cenou okolo šestnácti miliard dolarů o druhý největší nákup v dějinách Microsoftu.

Ticho bude. Mohla to být velká věc. První americké odbory byly v Amazonu, druhém největším zaměstnavateli v USA, na dosah. Nakonec ale většina zaměstnanců ve skladu Amazonu v Alabamě hlasovala proti vzniku odborů. Organizátoři akce výsledek, který je podle BBC historický, odmítají a chtějí se odvolat. Co se bude dít dál?

partner Forbes Espressa
Reklama
Sto let starý startup? Na první pohled nesmysl. Na ten druhý ale sedí toto označení na Herbadent, firmu vzniklou na pražském Smíchově před 123 lety, přesně. Historie byznys nedělá. To si uvědomuje i Pavel Smažík, který je od roku 2019 jediným majitelem této české společnosti a vede ji se svým týmem tak, aby uspěla v nové době a na nových trzích. Využití tradičních bylinných receptur a trvalé zavádění inovací se zdají být spolu s důrazem na udržitelnost a sociální odpovědnost tou správnou volbou pro novou expanzi společnosti, jejíž historie zasahuje do tří staletí.

Máte 5 minut?

Bude jízda? Na Wall Street vládne optimismus. Vakcíny, americké vládní balíky na podporu ekonomiky a další faktory těší investory a akciové indexy vesele rostou. Jestli je pro to i reálný základ v ekonomice, ukáže výsledková sezona, tento týden se svými čísly za první čtvrtletí roku pochlubí JPMorgan Chase, Goldman Sachs (GS) nebo Bank of America (BAC) a další.

Radši vlakem. Francie zakáže krátké vnitrostátní lety. Zákaz se týká tras, které se dají zvládnout vlakem pod dvě a půl hodiny. Cílem je snížit emise uhlíku do roku 2030 o 40 procent v porovnání s rokem 1990.

Historie byznys nedělá. To dobře ví majitel firmy Herbadent Pavel Smažík, který se pustil do omlazení téhle slavné a tradiční značky. Ačkoli za sebou má víc než stoletou historii, dneska se o ní dá mluvit jako o startupu. Nový rozjezd se podařil natolik, že je jedním z klíčových úkolů firmy zvýšení výroby. Zájem o její výrobky je totiž velký a v hledáčku teď má i západní trhy.

Máte 10 minut?

Zavřeno. S vedením muzeí a galerií má Alicja Knast dlouholeté zkušenosti. Když ale letos v lednu nastoupila do Národní galerie jako její nová ředitelka (a navíc i první cizinka v jejím vedení), stala se z ní rázem spíš krizová manažerka. Jak se jí vede instituce, která zatím zůstává zavřená, a na čem se v takové době pracuje?

Domov boháčů. Peking se dostal před New York, aspoň pokud jde o počet miliardářů, kteří ve městě žijí. V Pekingu přibylo za poslední rok 33 nových miliardářů a bydlí jich tam nyní nejvíc na světě, rovných sto. Jeho vítězství je ale těsné, ve druhém New Yorku totiž žije 99 miliardářů. Jaká evropská města se dostala do top desítky?

Je libo budoucnost? K monitoru přilákalo opici brčko s banánovým smoothie. Pak se devítiletý makak Pager pustil do hry Pongu. Sice si u toho hrál s joystickem, ale hru ovládal jen svou myslí. Na každé straně mozku má totiž jeden čip od společnosti Neuralink, kterou založil Elon Musk. Tady je video, které okouzlilo technologický svět.