skip to main content

Jak se prosadit v Číně? Podle Deutsche Bank drahým vínem nebo dary z křišťálu

Máte 1 minutu?

Pozor! Světová ekonomika roste podle Mezinárodního měnového fondu nejpomalejším tempem od finanční krize. Letos to podle upravené predikce bude o pouhá tři procenta a můžou za to strukturální faktory jako stárnutí populace ve vyspělé části světa, ale zejména obchodní války, brexit a vlastně všechna možná napětí, ke kterým po světě dochází. MMF proto varuje: „Při tříprocentním růstu není žádný prostor na politické chyby.“

Například. Varování MMF platí i pro aktuální tureckou operaci v Sýrii. USA i řada evropských zemí už kvůli ní na svého spojence z NATO uvalily sankce nebo jinak omezily vzájemný obchod. Definitivní rozhodnutí o stavbě nové továrny za 1,4 miliardy dolarů v Turecku odložil i Volkswagen, který se tak trochu bojí o svou pověst. A abychom to propojení dotáhli, v plánované továrně, která by mohla vyrůst ještě v Bulharsku, by se měly vyrábět i škodovky.

Jde to. Velká Británie poprvé od průmyslové revoluce vygenerovala víc elektřiny z obnovitelných zdrojů než z klasických fosilních paliv. Vítr, biomasa a sluneční energie se v čtvrtletí červenec–září postaraly o 40 procent do sítě dodané elektřiny. Klasika vyrobila 39 procent a zbytek jaderné elektrárny. Ještě v roce 2010 přitom uhlí a spol. produkovaly 75 procent britské elektřiny.

partner Forbes Espressa
Reklama
Přemýšlíte o automatizaci ve své firmě? O robotech a automatických linkách? O pořizování dat z výroby rovnou do svého ERP systému a využití Business Intelligence při rozhodování? Děláte dobře! Máte šanci tu být ještě za 10 let. Poradíme vám, jak na to.

Máte 5 minut?

Cesta na vrchol. Přemýšlíte, jak se se svým byznysem uchytit v Číně? Jak zjistili reportéři Süddeutsche Zeitung a New York Times, bankéři z Deutsche Bank na to přišli, následovat jejich příklad vám ale nedoporučujeme. Za to, že se v roce 2011 vyšvihli na pozici nejvyužívanější instituce pro primární úpisy akcií, mohlo 15leté oslňování těch správných představitelů čínských elit – drahými dárky (třeba vínem za 4254 dolarů nebo křišťálovým koněm za 15 000) a zaměstnáváním těch správných potomků.

O kom se nemluví. Americké úřady, místní i ty federální, už nějakou dobu popotahují nebo rovnou vyšetřují kvůli nesoutěžnímu chování velké technologické společnosti Apple, Google, Amazon a Facebook. Možná i vás už ale napadlo, proč v tomhle výčtu pořád chybí ta vůbec největší tech firma světa, Microsoft. A to i přesto, jak si všimli v redakci Recodu, že se softwarový gigant snaží zničit konkurenční Slack a Zoom tím, že svoji komunikační platformu Teams rozdává prakticky zadarmo. Tipnete si, co je v tomhle případě jinak?

Čínský Krumlov. Technologický gigant Huawei postavil pro svých 25 tisíc vývojářů na jihu Číny neobvyklý kampus s kopiemi 12 slavných evropských měst. Hodinu od Šen-čenu tak najdete repliku Oxfordu, Paříže, Verony, Granady, Brugg… a Českého Krumlova. Projděte si ho s námi, chybí mu jen Vltava a turisté.

Tip Forbes Espressa. Máte poslední šanci přihlásit se nebo nominovat podnikatele do jubilejního 20. ročníku soutěže EY Podnikatel roku. Hledáme podnikatele, kteří mění svět k lepšímu. Uzávěrka přihlášek již 21. října. Neváhejte a nominujte osobnost, které si vážíte! Jste-li podnikatel, rovnou se přihlaste!

Máte 10 minut?

Znovupoužitelná. Osmimístný Rolls-Royce Phantom z roku 1961, Jaguar XK120 z roku 1953 nebo klasický Rolls z roku 1956. Co mají společného? Na všech pracuje britský startup Lunaz, který se rozhodl, že je na čase vdechnout ikonám motorismu
nový život a nabídnout jim „smysluplnou budoucnost“. A tak je předělává na elektromobily.

Tajemství černého roláku. Jako poslední se k němu hrdě hlásila Elizabeth Holmes – i když jen proto, aby si dodala zdání úspěšnosti. Uniformu géniů z něj udělal Steve Jobs, ale dávno před ním ho vyznávali Andy Warhol nebo Audrey Hepburn. Ptáte se, jak se mohl tak podivný kousek oblečení jako černý rolák stát symbolem kreativního ducha? Nápověda: protože to je rolák.

Nejnudnější oběd světa. Za pár hodin to už zase přijde a vy se budete muset rozhodnout, kam na oběd. Nebo vytáhnout zbytky, co jste si v krabičce donesli od včerejší večeře. Uznáváme, někdy je vyřešit to, co si dáte o polední pauze k jídlu, pěkná otrava. Ale představte si, že byste se každý den stravovali jako Norové…