skip to main content
Forbes Espresso

Je to státem sponzorovaný únos, komentuje šéf Ryanairu vynucené přistání letadla

Máte 1 minutu?

Státem sponzorovaný únos. Tak nazval šéf Ryanairu Michael O’Leary manévr prohnilého běloruského státního aparátu, který pomocí stíhačky donutil letadlo Ryanairu přistát v Minsku, aby z něj byl vytažen nepohodlný opoziční novinář. Další pětice pasažérů se po neplánovaném přistání v Minsku už nevrátila, čili lze předpokládat, že jsou spojeni s režimem. KGB metody for life! Aerolinky už každopádně dumají, jak se po incidentu Bělorusku vyhnout.

Like a G7. Lídři sedmičky zemí jsou blízko dohody nad podobou mezinárodního zdanění nadnárodních firem. Poté, co představitelé USA kývli na minimální rate 15 procent, se Francie, Německo a Itálie nechaly slyšet, že by do června mohlo dojít k finálnímu dealu. Globální shodu každopádně celkově hledá skoro 140 zemí. Dívají se přitom na vás, Facebooku, Alphabete a další!

Twisto! Fintechový startup Michala Šmídy umožňující zákazníkům odložené platby kupuje australská fintechová společnost Zip, která za něj zaplatí 89 milionů eur, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. Do české firmy už investovala v posledním investičním kole, které skončilo počátkem letošního roku.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Chceme premium. Covid-19 ukázal, v jaké kondici je české zdravotnictví. Zatímco lékaři a nemocnice si zaslouží jedničku, systém zdravotního pojištění přinejlepším trojku, a to ještě s přivřenýma očima. No a i proto Češi upínají svou pozornost na prémiové programy, jejichž nabídku poskytovatelé zdravotní péče plánují rozšiřovat.

Odraz ode dna. Ten zažila nejpopulárnější kryptoměna světa, tedy bitcoin. Po posledních dnech jak na horské dráze BTC míří k nejlepšímu dni za poslední kvartál. Už během dne se tak dotkl hranice 38 tisíc dolarů a stoupal dál, zatímco kryptoměnová dvojka – ether – připisoval přes 15 procent s cenovkou převyšující 2300 dolarů. Pochopitelně nechyběl ani Papa Elon, který o víkendu tweetoval, že kryptoměnám v boji proti fiatu fandí. „Nekonzistentní“ je to adjektivum, které teď hledáte.

Uložboj. Po lednovém rozhodnutí, kdy největší česká cloudová služba Ulož.to musela ze své databáze odstranit kopie šesti českých filmů zastoupených agenturou Dilia – jmenovitě Pelíšky, Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková, S čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven – se server pouští do další nejisté právní bitvy. Tentokrát s distributorem filmu Šarlatán, společností CinemArt, která se dožaduje obdobného rozhodnutí.

Tip Forbes Espressa. Když nebude zákaznická zkušenost smooth, může být produkt sebelepší, ale nikam to nepovede. Smooth. A seamless. Jsou to slova anglická, ale nutná. Musíte být jako Revolut. Nebo jako náš Rohlík. Smoooooooth. Zákazník. Zkušenost. Seamlesssss. Zákazník. Zkušenost. Povinně před spaním. Ale je to složitější. Opravdu pomoci může MonetizeCX.

Máte 10 minut?

Funny Money. Včera bylo pondělí, a tak jsem si opět dovolil. Tentokrát jsem tedy zavítal do Las Vegas, protože věřím, že Wynn má to nejlepší před sebou!

SF90 2021. Tohle jsou klíčová písmena, když v životě jedete velké yolo a chcete si udělat radost. Jde o nejsilnější sériově vyráběné Ferrari, letošní hybridní model Stradale. V Bloombergu ho vzali na pěkný test, až má člověk pocit, že by za 500k amerických neměl váhat!

Lefty fenomenálně! Phil Mickelson vyhrál PGA Championship, čímž se stal nejstarším golfistou, který kdy vyhrál turnaj ze série major. Padesátiletý golfista tak rozprášil argumenty všech, kteří říkají, že současný golf patří už jen mladým energickým puškám.