skip to main content

Je to za rohem, od pondělí by měla být na burze první vesmírná společnost

Máte 1 minutu?

Tůdle. Tesla ve třetím fiskálním kvartálu vykázala čistý zisk ve výši 143 milionů dolarů a překvapila tím, koho mohla. Zisk na akcii byl 1,86 dolaru, analytici přitom tipovali ztrátu okolo 0,4 dolaru. A i když Tesla meziročně utržila o 500 milionů méně, dodala za stejné období o 16 procent více vozů a pokles v tržbách se připisuje hlavně zavedení možnosti pořídit si Model 3 na leasing. Zkrátka, uplynulý kvartál dává naději, že si na sebe Tesla možná dokáže vydělat. Akcie na to všechno reagovaly skokovým pětinovým nárůstem.

Ooou. Úplně opačně dopadly výsledky Twitteru, jehož tržby sice meziročně stouply o devět procent na 824 milionů dolarů, čistý zisk mu ale ve třetím kvartálu z 789 milionů dolarů klesl na 37 milionů. Oblíbená sociální síť amerického prezidenta také zhoršila svůj výhled na zbývající čtvrtletí, a i když jí počet uživatelů narostl o zdravých 17 procent, investorům to nestačilo a akcie Twitteru se o 20 procent propadly.

SPCE. Pokud se přes víkend nestane nic zásadního, tak se Virgin Galactic v pondělí stane první veřejně obchodovanou společností v oboru vesmírných letů. Nepůjde ale o klasické IPO. Firma excentrického miliardáře Richarda Bransona, jejíž letouny slibují donést na hranici vesmíru šest pasažérů a dva piloty, by měla zítra dokončit spojení s fondem Social Capital and Hedosophia, jehož akcie už obchodují na burze v New Yorku. K mání by tak měly být akcie sloučených firem.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dnes už nehraje roli velikost firmy, podíl na trhu nebo tržní omezení. Jde o to, zda dokážete vytvořit digitální hodnotu a inovovat. Pokud nesplníte požadavky svých zákazníků a nepřizpůsobíte se, váš konkurent ano. Moderní podnik do 6 týdnů? I to je možné s využitím cloudových technologií. Připravte se na budoucnost.

Máte 5 minut?

Špindl nově. Do první lyžovačky v Česku – tedy pokud počasí bude přát – zbývají zhruba dva měsíce. Nejslavnější a byznysmeny prošpikované středisko Špindlerův Mlýn už ale láká zákazníky na přelomové novinky. Tou hlavní je nový systém ceníku skipasů, který se letos poprvé bude chovat podobně jako nákup letenek a ceny denní permanentky se budou lišit prakticky každý den v závislosti na počasí, vytíženosti střediska a dalších faktorech.

Václavák, Sherwood a spol. Už jste to asi zaslechli, pražský magistrát opět oprášil plány na oživení veřejného prostoru. Evergreenem je pochopitelně neutěšený Václavák, změn v srdci hlavního města se ale chystá mnohem víc. Řadu z nich už zpracovávají architekti, některé projekty dokonce čekají na stavební povolení. Jejich leitmotivem je udělat centrum Prahy zelenější, estetičtější a příjemnější pro lidi. Co všechno je ve hře?

Máte 10 minut?

Ayer Espaňa cumplió consigo misma. Anebo taky ne. To záleží na tom, jestli patříte mezi příznivce nebo odpůrce exhumace Francisca Franca. Každopádně politicky i lidsky citlivá akce, která si kromě několika soudů vyžádala i odstranění 1500kg betonového krytu rakve, vyšla na zhruba 63 000 eur. Tři týdny před předčasnými parlamentními volbami.

Z úcty. Dnes je poslední den, kdy mohou turisté vstoupit na posvátnou australskou horu Uluru, největší monolit světa, dříve známý jako Ayers Rock. Kdo se o to pokusí od soboty, riskuje pokutu 630 australských dolarů (asi 10 tisíc korun) a může být i trestně stíhán. Taková je cena za znesvěcení místa, kde podle původních obyvatel, již horu dostali před 34 lety do správy, sídlí duchové jejich předků.

Menší = lepší? Skupině vědců z University of Richmond se podařilo naučit 17 krys řídit malá plastová autíčka. Za každou úspěšnou jízdu dostaly samozřejmě něco dobrého, ale co je nejzajímavější, ve výzkumu se ukázalo, že řízení pomohlo dotčeným krysám cítit se uvolněně a víc v pohodě. Mohlo by to být tím, že jezdily v malých a elektricky poháněných vozítkách?