skip to main content
Forbes Espresso

Jeden z „nejúspěšnějších podnikatelů všech dob“ a jeho daňová pohádka. Je tohle skutečný Trump?

Máte 1 minutu?

Blok na druhou. Federální soud zablokoval Trumpův zákaz TikToku, a to jen pár hodin předtím, než by Apple a Google museli populární aplikaci stáhnout ze svých obchodů. Soudce aplikaci, provozované čínskou firmou ByteDance, vyhověl o sobotním večeru poté, co si vyslechl argumenty o narušování svobody slovy a cílené likvidaci. Další restrikce ovšem vstoupí v platnost už 12. října, a tak je na místě jednat rychle – Oracle, Walmart i čínští přátelé by se měli dát do práce.

Příjemné pondělí. Americké akcie konečně poskočily, čímž narušily svůj čtyři týdny trvající propad. Poskočily všechny zásadní indexy od S&P 500 po Dow Jones. Pořádná diskotéka ale prý teprve přijde, neb tradeři ve velkém sázejí (tedy nejen doslova) na prezidentské volby, a to oběma směry. Index očekávané volatility na benchmarku S&P 500 vyskočil v pondělí též.

Uber is back, radují se Londýňané. Přepravní gigant získal zpět licenci, díky které může v metropoli obnovit provoz. Děkovat může britskému soudu, jenž v pondělí vyhověl firemnímu odvolání a na dalších 18 měsíců dal Uberu zelenou. Tradiční taxikáři se pochopitelně vydali blokovat ulice a starosta Sadiq Khan zdvihl prst s tím, že bude Uber pečlivě sledovat. Aspoň se něco děje.

partner Forbes Espressa
Reklama
„Covid nás začal ovlivňovat, ještě než v březnu vypukl naplno. Od ledna začali naši zákazníci lety hromadně odříkat a letadla zůstala na zemi. Naštěstí zafungoval e-shop, začali jsme se mu více věnovat a teď intenzivně pracujeme s ABRA Software na automatizaci a jeho propojení s informačním systémem.“ Přečtěte si recept Kateřiny Svatošové, jak si zachovala chladnou hlavu a řídí firmu pod tlakem.

Máte 5 minut?

Příběh století. Možná jsme s tou Nikolou trochu otravní, ale nelze jinak. Ukázalo se totiž, že zakladatel vodíkové pseudoautomobilky zřejmě koupil návrhy revolučních tahačů od jakéhosi chorvatského designéra. Původní firemní story přitom mluví o tom, jak Trevor Milton kreslil návrhy ve svém sklepě. To jste prostě jeden den vycházející technologická hvězda a druhý den moula, který pouští tahače z kopce a přivlastňuje si cizí práci. Nicméně kdo z vás už se stal dolarovým miliardářem s firmou generující 36 tisíc dolarů?! Tohle je zkrátka filmový materiál…

Máme plán! Když na jaře společnosti Solodoor kvůli pandemii vypadlo na 14 dní 5 klíčových lidí, dostala se do velkého problému. Třetí největší výrobce interiérových dveří a zárubní v Česku dodává své zboží do sítí stavebnin a hobbymarketů a také developerským projektům. Když nesplní termín, platí vysoké smluvní pokuty. To se stalo i na jaře, kdy firma musela prodloužit dodací termín. I proto společnost s obratem 400 milionů korun a 220 zaměstnanci vytvořila unikátní pandemický plán, který má pomoci podobným situacím předejít.

1,75 milionu korun. O tolik přibližně přichází gastronomické impérium Tomáše Karpíška každý týden z důvodu zkrácené otevírací doby. „Jako občan jsem připravený nařízená omezení respektovat a podporovat. Včasná a srozumitelná opatření, která předcházejí nejhoršímu. Bohužel, když jako podnikatel vidím, jak polovičatá řešení nám vláda předkládá v oblasti, které rozumím, je těžké důvěřovat čemukoli dalšímu, co nám vláda nařizuje,“ píše Karpíšek v komentáři pro Forbes. A když už jsme u toho gastra, tohle je pro změnu pohled šéfa gastronomické skupiny Together.

Máte 10 minut?

The greatest! Jeden z nejúspěšnějších lidí v historii, jemuž se ve významu může mírně přiblížit snad jen Aristoteles nebo Alexandr Veliký, ten, který chce udržet Ameriku skvělou, možná dlouhá léta vykazoval obří ztráty a neplatil daně. A když platil, tak 750 dolarů. List New York Times tvrdí, že získal Trumpovy daňové záznamy, které přesně toto dokazují. Tremendous právníci na scénu!

Jste ready na BCI? Tedy na brain-computer interface, tedy na mozkově-počítačové rozhraní? Koronavirová pandemie akcelerovala tempo, jímž lidé utrácejí za technologické vychytávky typu chytrých reproduktorů či VR headsetů. Naše závislost na technologiích se zvyšuje a Harvard Business Review se trefně táže, zda jsme připraveni na další úroveň, kdy nám gadgety budou číst mozkovou aktivitu, tvořit z ní informace a zároveň informace posílat i zpět do mozku.