skip to main content
Forbes Espresso

Jeff Bezos to zase vyhrál. Amazon hlásí rekordní zisk

Máte 1 minutu?

Jeff to zase vyhrál. Amazon dosáhl ve druhém čtvrtletí největšího zisku ve své 26leté historii. A ačkoli firma varovala, že kvůli výdajům na bezpečnost zaměstnanců kvůli pandemii nebudou výsledky tak žhavé, nakonec překonala očekávání: Amazon vydělal 5,2 miliardy dolarů – oproti loňskému druhému čtvrtletí téměř dvojnásobek. Not bad.

Čísla? Čísla! Výsledky ukázal i Apple, Alphabet a Facebook. Tomu se i přes pandemii koronaviru povedlo růst a zvýšil tržby o 11 procent. Naproti tomu v Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, zažívají novou životní situaci – společnost hlásí za druhé čtvrtletí vůbec první propad příjmů v historii. Stojí za tím hlavně propad příjmů z reklamy. Naopak v Applu se radují: prodeje stouply o 11 procent a uplynulý čtvrtrok byl překvapivě dobrý. Vděčí za to hlavně tomu, že lidé pracují a komunikují víc na dálku a používají služby a výrobky Applu.

Nechtěné rekordy. Překvapení to není, ale i tak jsou ta čísla děsivá. Ekonomika USA se meziročně propadla téměř o 33 procent. Šlo tak o největší pokles od roku 1947, kdy se začala takto statistika sledovat. Také v Německu HDP ve druhém čtvrtletí pořádně oslabilo, meziročně o deset procent. Po čtvrtletí hrůzy ale prý přichází zase zlepšení, svědčí o tom jak růst spotřeby energie, tak i přibývající provoz na německých dálnicích. A jak pandemie zatím dopadla na českou ekonomiku, řeknou satistici dnes.

Počkejme. Donald Trump chce odložit prezidentské volby. Ty mají proběhnout v listopadu, podle Trumpa by ale kvůli pandemii muselo hodně lidí volit vzdáleně, a to by prý mohlo zvýšit šance na podvody. Sám prezident ovšem nemá pravomoc volby odložit, návrh by musel schválit Kongres. Velkou podporu si ovšem návrh, za kterým prý stojí Trumpovy obavy z neúspěchu, nezískal.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve Forbesu jsme se rozhodli, že vedle vydávání magazínu, provozování webu a organizování eventů chceme našim čtenářům přinášet inspiraci i vydáváním knih. Prvním titulem z dílny Forbesu na českém trhu se stala autobiografie výjimečného umělce a člověka Já, Elton John. Knihu si můžete objednat online a my vám ji doručíme až k vám domů.

Máte 5 minut?

And the winner is… Huawei. Čínský gigant se stal největším prodejcem chytrých telefonů na světě. Předběhl tak Samsung, který si dlouho držel pozici lídra. Firmy se ale v žebříčku nejspíš opět vystřídají. Rozdíl mezi nimi není tak velký: Huawei ve druhém kvartálu prodal 55,8 milionu telefonů po pětiprocentním meziročním propadu, Samsungu se prodeje propadly téměř o třetinu na 53,7 milionu telefonů. Nyní ale čeká zlepšení prodejů. Na rozdíl od Huawei, který čekají mimo Čínu těžké časy.

Příští cíl: Mars. NASA odstartovala novou misi na Mars. Raketa Atlas odpálila včera odpoledne s jasným cílem: dostat na Mars robotické vozítko Perseverance. Jedná se o vůbec největšího a nejchytřejšího robota, který bude na rudé planetě hledat známky života. Má na sobě 23 kamer a také malou robotickou helikoptéru. Nové vozítko má na Marsu přistát příští rok v únoru. No, je to štreka. A mimochodem, celosvětové investice do vesmírné ekonomiky rapidně rostou. Jen loni se vyšplhaly na téměř 433 miliard dolarů.

Nejsem Bezos. Bývalá manželka zakladatele Amazonu a nejbohatšího muže světa MacKenzie Bezos, sama čtvrtá nejbohatší žena světa, dělá tlustou čáru za slavným manželstvím. Světu oznámila změnu svého příjmení na Scott (po dědečkovi) a zavázala se pomáhat charitám, kterým už věnovala 1,67 miliardy dolarů a kterým chce rozdávat i dál svůj majetek. Komu zatím poslala nejvíc peněz?

Máte 10 minut?

Zapomeňte na Provence. Novým domovem levandulových polí je Bulharsko. Právě tahle země se dala na pěstování fialových voňavých květin v takovém měřítku, že předběhla i vyhlášenou Francii a stala se největším světovým producentem levandulového oleje, který patří mezi klíčové složky v kosmetice. Krása střídá nádheru.

Je libo kabelku? Takové birkinky od Hermès z módy jen tak nevyjdou. A tak si ji jeden kupec pořídil v online aukci Christie’s za rekordní částku 300 tisíc dolarů. To z modelu Hermès Diamond Himalaya Birkin z roku 2016, který je vyrobený z krokodýlí kůže a pokrytý bílým 18karátovým zlatem a diamanty, činí nejdražší v aukci prodanou kabelku na světě. Gratulujeme!

Fenomenální. Když to nevyjde na birkinku, zkuste alespoň koprovku. Třeba v novém podniku Jiřího Šimiceho, který se (potom, co musel kvůli koronaviru zavřít svou fine diningovou restauraci) dostal do legendárního hotelu Jalta. Otevřel tam Yalta Craft Bistro, které bude mít unikátní Žufánkový bar a kde servírují mimo jiné „naprosto fenomenální koprovku, která dostane i ty, kteří si nesou tragické vzpomínky ze školní jídelny“. Že by challenge na pátek?