skip to main content
Forbes Espresso

Jezdící jablko. Apple chce do roku 2024 představit svůj automobil i revoluční baterii

Máte 1 minutu?

It was (not?) a good day. Je to tady, Tesla je součástí S&P 500! Muskova automobilka, respektive její akciový titul během pondělního obchodování debutoval jakožto součást nejzásadnějšího akciového indexu. Pár investorů zjevně z pozic vystoupilo, neb ticker TSLA zažil i několikaprocentní propad. Ale žádné drama – od začátku roku titul připisuje naprosto fenomenálních 687 procent. Tohle bude ještě jízda.

Konečně! Evropská unie se chystá na očkovací akci století a zásobuje se koronavirovou vakcínou od společností Pfizer a BioNtech. Regulátoři totiž dali zelenou jejímu použití. Státy EU, včetně Německa, Francie, Rakouska a Itálie, se shodly, že začnou vakcinovat počínaje 27. prosincem, čímž navážou na snahy Spojených států a Velké Británie. Na jaké snahy? Vrátit svět do normálu.

Jablečné vozítko. Apple postupuje dále směrem k samořiditelné technologii a do roku 2024 se plánuje vytasit s vlastním vozidlem, jehož součástí má být i revoluční baterie, která má navíc vycházet dobře co do nákladů a zároveň umožňovat nadprůměrný dojezd. Jde o takzvaný Project Titan, který odstartoval před šesti lety. Od té doby udělala firma z Cupertina velký progres a podle posledních zpráv to vypadá, že se máme na co těšit.

tip Forbes Espressa
Reklama

Dárek na poslední chvíli. Darujforbes.cz

Máte 5 minut?

Borisovy ryby. Evropská unie zvažuje ve věci rozkmotření se se Spojeným královstvím nový návrh. Víkend přitom naznačoval, že další kompromisy nejsou ve hře, BoJo se nicméně v pondělí přihlásil o slovo a nejde o nic menšího než o ryby. Jde totiž o to, jak moc budou muset členské státy EU osekat své rybaření v britských vodách. Londýn se nyní nechal nově slyšet, že by Unii povolil ponechat si dvě třetiny úlovků.

Hypotéka game. Navzdory koronavirové krizi a skutečnosti, že řada lidí přišla o značnou část příjmů, jeví Češi enormní zájem o hypotéky. Letos si půjčí nejvyšší částku v historii – pandemie totiž u tohoto typu úvěrů sráží úroky stále níž. Průměrná úroková sazba přitom klesá již osmý měsíc po sobě. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex spadla minulý měsíc pod dvě procenta, konkrétně na 1,98. Na této hodnotě byla naposledy na jaře 2017.

Fintech hledá ziskovost. Některé startupy z velepopulární, ohromně zafinancované a tradičně velmi ztrátové oblasti fintechu přehodnocují své aktuální roadmapy a snaží se do nich zakomponovat novou věc – profit. Donutila je k tomu aktuální turbulentní ekonomická situace, kdy přestalo platit, že správné je růst za každou cenu.

Máte 10 minut?

Doporučit, nenařídit. Některé z největších amerických firem budou svým zaměstnancům doporučovat očkování na koronavirus, avšak výslovného nařizování se vyvarují. Mezi těmito společnostmi nalezneme jména jako Facebook nebo Marriott a víte, čím argumentují? Že zkrátka chtějí respektovat názory těch, kteří nově vyvinuté vakcíně nevěří. Tohle situaci nepochybně moc pomůže, děkujeme!

Amazon a konkurence. Když přijde řeč na konkurenci, drží se Jeff Bezos pravidla, že být jedním z nejlepších nestačí. Plánovat budoucnost, kde je třeba bojovat s někým, kdo je stejně dobrý? Nic pro krále Amazonu. Parádní text z dílny Harvard Business Review výborně rekapituluje, proč Amazon dorostl do takové velikosti a významu a proč je zcela zásadní schopnost rychle se měnit a rozhodovat. I pro obra.