skip to main content

Johnson & Johnson stahuje v USA dětský pudr, našel se v něm azbest

Máte 1 minutu?

Stay tuned. Britští poslanci budou dnes znovu hlasovat o brexitové dohodě Borise Johnsona. Na sobotním mimořádném zasedání, prvním víkendovém od války o Falklandy (Malvíny, pokud fandíte Argentině), se totiž dohodli, že se dohodnou později. Premiér pak musel do Bruselu poslat dopis s žádostí o další odložení brexitu, protože to ale ve skutečnosti nechce, tak ho nepodepsal a poslal ještě jeden (a nebyl sám), kde všechno vysvětlil… Víkend plný zvratů zakončily zprávy, že si pro svůj deal zajistil těsnou většinu.

Zkusíme to jinak. Skupina CMI, kterou z poloviny vlastní pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský, koupila čtyřprocentní podíl v německé televizní a rozhlasové společnosti ProSiebenSat.1. Jde o první obchod v rámci nové strategie, na kterou Křetínský a spol. nastoupili po neúspěšném pokusu ovládnout německou velkoobchodní skupinu Metro AG. Změněné plány spočívají v diverzifikaci a nakupování menšinových podílů v různých mediálních společnostech napříč Evropou.

Možná v Camp Davidu. Donald Trump v sobotu večer odvolal rozhodnutí uspořádat příští summit představitelů zemí G7 v resortu Trump National Doral Miami na Floridě. Držel se ho dva dny, pak ale ustoupil silné kritice, která se na něj za tuhle malou domů valila. Na Twitteru, kde změnu ohlásil, si postěžoval na iracionální nevraživost médií a demokratů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Oaks Prague, unikátní rezidenční projekt jihovýchodně od Prahy, nabízí první byty a domy do prodeje. Termín dokončení je plánován na léto 2020. Projekt je zasazen do krásné středočeské přírody, pro rezidenty bude k dispozici kromě obchodu s pekárnou a bistra také golfové hřiště s licencí PGA National Czech Republic.

Máte 5 minut?

Dobré jméno. Strávili byste raději dvoutýdenní dovolenou na Novém Zélandu, nebo v Íránu? Spíš to první? To vás asi ovlivnila reputace obou států. Na dobré pověsti země záleží – protože ať vědomě, či podvědomě, lidé se podle ní rozhodují, kde rozjedou byznys, kde budou žít, kam pojedou na dovolenou. Tyhle země mají tu vůbec nejlepší pověst a jistě vás potěší, že ani Česko si nevede špatně.

Je tam. Azbestových a rakovinotvorných kauz okolo výrobků Johnson & Johnson je tolik, že byste jejich studováním mohli strávit klidně i několik dní. Takže byste mohli přehlédnout drobnou zprávu, která může mít pro reputaci J&J i probíhající soudní spory vážné dopady. Firma z amerického trhu stahuje přes 30 tisíc balení dětského pudru, ve kterém úřad pro dohled nad potravinami a léky našel… azbest. Právníkům se tak teď bude o něco hůř tvrdit, že výrobky jsou bezpečné.

Špatné svědomí mají (snad) i v Boeingu, který pro změnu přiznal, že už v roce 2016 se jeho piloti při vývoji modelů 737 Max bavili o podivném fungování stabilizačního systému MCAS i o tom, že pravděpodobně dodali zavádějící informace úřadům, které bezpečnost letadel prověřovaly. V Boeingu měli všechno zaznamenáno v interní komunikaci, kterou teď v rámci vyšetřování dvou fatálních nehod zveřejnili.

Tip Forbes Espressa. Hledá se nejlepší komerční nemovitost Česka. Nejen moderní zasedačky, ale také obchody, kavárny, banky, sdílené kanceláře i alternativní prostory pro práci nebo trávení volného času. Začíná soutěž Art of Space, která má představit moderní komerční nemovitosti v Česku. Chcete to s těmi vašimi vyhrát? Přihlaste se do 30. listopadu na Artofspace.cz.

Máte 10 minut?

Gorila 2.0. Na druhého nejbohatšího Slováka Jaroslava Haščáka a jeho investiční skupinu Penta Investments se opět valí obří reputační problém veřejně známý jako kauza Gorila. A i když stratégové a advokáti v Pentě už pochopitelně připravují postupy pro všechny možné scénáře, může introvertnímu společníkovi živelného Marka Dospivy resuscitovaná, ale pořád osm let vyšetřovaná aféra skutečně zlomit vaz? Přečtěte si analýzu kolegy Pavla Novotného.

Jaké to bylo. První ze tří testovacích ultradálkových letů Qantas proběhl v pořádku a 16 tisíc kilometrů mezi New Yorkem a Sydney zdolal bez přestávky za 19 a půl hodiny. Australské aerolinky to s přímými lety přes půl planety myslí vážně a z testů tak chtějí vyčíst třeba to, jak plánovat pilotování nebo jak sestavit ideální jídelníček. Tolik teorie. Tady se dozvíte, jak to celé probíhalo z pohledu „obyčejného“ cestujícího.

Bizár. Hoodoo je tradiční afroamerická lidová magie a jedno z jejích zaklínadel zahrnuje i rozštěpování hovězích jazyků. K němu se chtěla uchýlit i finanční poradkyně Dawn Bennett, která musí za zpronevěru na 20 let do vězení. A tomu se samozřejmě chtěla vyhnout, takže těch jazyků měla doma dva plné mrazáky, pro všechny, kdo se podíleli na jejím vyšetřování. To abyste se na začátku pondělí i trochu pobavili.