skip to main content

Kanceláře v pohybu. Pracovní prostředí se navždy mění

Máte 1 minutu?

Cifršpiónský thriller. V něco takového se může proměnit aktuální placení paušální daně pro člověka finanční správou dosud nepolíbeného. Přihlásili jste se k placení paušální daně, ale už jste si nezrušili staré zálohy a vlastně vůbec netušíte, co máte dělat? Žádnou paniku. Máte nás. A my vám poradíme, kolik, komu, do kdy a jak vlastně paušální daň zaplatit. Možná i proč.

Pohyblivý kancl. Koronavirová krize otočila kancelářské prostředí hlavou dolů, pak ho obrátila naruby a vytřásla mu z kapes všechno, co z něj dělalo „kancelářské prostředí“. Kanceláře v postcovidovém světě už nebudou jako dřív. Ovlivní je jak hybridní pracovní režimy, tak důraz na hygienu: je například dost možné, že trendy budou modulární kanceláře, jejichž podoba se bude vysouváním stěn a rychlým přestavováním interiéru měnit tak, jak bude zrovna potřeba.

Žádná sranda. 46 procent Čechů s příznaky covidu-19 nezůstává doma a namísto toho se vesele druží. Jak se na situaci dívá nejvýše postavená žena českého zdravotnictví Barbora Vaculíková? Doporučuje nepochybovat o tom, že situace je skutečně dramatická „Čtyřicetiletý člověk s vámi večer ještě žertuje, ranní směna ho už na posteli nenajde,“ říká v rozhovoru pro Forbes.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Miliardáři v rukavičkách. Americký Forbes přišel s článkem s jedním z nejvtipněji znějících titulků za poslední dobu: „Miliardáři vydělávají rance prachů na kdysi levných lékařských rukavičkách“. Tematika článku už ale tak veselá není – sterilní rukavice se staly nedostatkovým zbožím; a také pěkně drahým. Z nastalé situace dokážou těžit rukavicoví magnáti z Malajsie i byznysové štiky z Polska.

Z krypta do lochu. Tomu se říká „zbohatnout na kryptoměnách“! Stefan Qin v 19 letech prohlásil, že se svým algoritmem rozlousknul tajemství kryptoměnového bohatství. Fakt, že posléze bydlel v bytečku za 23 tisíc dolarů měsíčně, jen potvrzoval jeho slova. Tenhle maník na to kápnul! Jenže pak si pro něj přišli federálové. Jeho „zázrak“ spočíval v tom, že obral své investory o 90 milionů dolarů starým dobrým podvodným systémem typu „letadlo“. Aspoň ale může říct: „Byl jsem v žitě.“

Máte 10 minut?

Two-face. V Americe se z oficiálních kanálů hrne doporučení, že dvě roušky na obličeji jsou lepší než jedna. Ne tedy z módních důvodů, ale kvůli snížení rizika šíření koronavirové nákazy. Teď jde jen o to, zda ze stejné logiky nebude lepší nasadit si rovnou tři. Nebo třicet. Nebo tři sta třicet tři.

Lyžujte! Tisíce lyžařů, naměstnaných tělo na tělo při Jizerské padesátce, a sociální distancování při koronavirové pandemii – to nejsou úplně kompatibilní disciplíny. Nicméně 54. ročník tradičního běžkařského závodu se poběží. Ovšem bude výrazně komornější než obvykle: namísto osmi tisíc závodníků z minulého roku jich letos poběží jen dvě stě. Přes pět tisíc ale pojede „na dálku“.

Běžte se klouzat! Sdílené bicykly v tuto chvíli nejsou úplně ideálním přepravním prostředkem. Pokud samozřejmě rádi nedriftujete ve zmrzlém tramvajovém kolejišti při 15 stupních pod nulou. Firma Rekola naštěstí spustila alternativní formu carsharingu a v Brně, Praze a Olomouci nabízí více než třicítku sněhových kluzáků. Nuže tedy kluzák do ruky a vzhůru! A pak pod zadek a dolů!