skip to main content
Forbes Espresso

Konec azbestového zásypu. Na soud přišlo 15 tisíc žalob a Johnson & Johnson hodil ručník do ringu

Máte 1 minutu?

Good job! Roman Staněk, český matador v Silicon Valley, vzal na palubu své analytické společnosti GoodData nového investora. A nejde o nikoho menšího než globální platební korporaci Visa.

Špatná pověst. Johnson & Johnson zastavuje výrobu svého tradičního dětského pudru. A pro jednou to nemá vůbec nic společného s koronavirem. Zato úplně všechno to má společné s více než 15 tisíci žalobami, kterým firma čelí kvůli tomu, že zásyp údajně obsahoval azbest. Kosmetický gigant sice tvrdí, že žádný azbest v dětském pudru nikdy nebyl, skandál už se ale táhne několik let – a důkazy naznačují, že firma o kontaminaci azbestem věděla už před půl stoletím.

Rolls šetří. Kvůli koronakrizi přijde o práci pětina zaměstnanců britského Rolls-Royce, firma si za to slibuje úsporu skoro 40 miliard korun. Devět tisíc lidí dostane výpověď zejména kvůli útlumu v letectví, na výrobci motorů pro velké airbusy a boeingy se podepsalo uzemnění aerolinek, které zmrazily poptávku po nových strojích.

partner Forbes Espressa
Reklama
Představujeme vám FarmUp! Zpomalte na chvíli a dopřejte si jedinečný odpočinek na malé zvířecí farmě nedaleko Prahy. Prožijete den plný krásných zážitků, poznatků a výjimečné kuchyně z čerstvých farmářských produktů v režii šéfkuchaře Scotta Van Wagenena. Celé jarní menu a náplň akce najdete na www.farm-up.cz. První termíny již v červnu!

Máte 5 minut?

Zase to nejede. Určitě jste si toho všimli. Možná to u vás rozjelo i nějaký ten tik nebo lehkou neurózu. Jako by doba už tak nebyla dost zlá, ke vší té nejistotě, řádění viru i ekonomické krizi máte ještě pomalý internet. Na rozdíl od ostatních jezdců Apokalypsy je ale tohle problém, který pravděpodobně půjde vyřešit. Projděte si tohoto průvodce pomalým připojením od kolegů z New York Times a zjistěte, jestli za to může váš router, nebo sousedi.

Vstup zakázán. Osm set let chodili studenti den co den do přednáškových sálů univerzity v Cambridge. Školní rok 2020/2021 budou ale všichni muset zůstat doma. Věhlasná univerzita se totiž rozhodla uzavřít svoje brány a veškerou výuku v následujících dvou semestrech přesunout do virtuálních lavic. Roční školné, které přijde na víc než dvě stě tisíc korun, ale platí i na přednáškách online.

Osudný call. Do onlinu se nepřesouvá jenom Cambridge, ale taky Singapur. Země známá svými drakonickými tresty za drogové delikty posledním trestem smrti zase posunula laťku. Že je odsouzený k smrti oběšením, si totiž překupník heroinu Punithan Genasan od soudce vyslechl přes Zoom. Singapur si za to ve světě vysloužil vlnu kritiky, technologie už tak nehumánní rozsudek prý ještě více odlidšťuje. Podle svého obhájce přitom odsouzený Genasan žádné námitky proti formě vynesení rozsudku nemá – ačkoliv vůči trestu samotnému zvažuje, že se odvolá.

Máte 10 minut?

Světlo na konci tunelu. Simona Kijonková, spolumajitelka skupiny Packeta, pod kterou patří i Zásilkovna, má za sebou nejdrsnější výzvu v desetileté historii firmy. Během března se její (do té doby strmě rostoucí) byznys propadl o polovinu. Ale Kijonkové se podařilo rychle zareagovat a po hlubokém pádu následoval raketový restart – až na aktuální 120procentní meziroční růst. Jak to Kijonková udělala? O nejdůležitější lekce, které jí udělila koronakrize, se podělila v nové Forbes BusinessClass.

Burger v Nomě. Dánský šéfkuchař René Redzepi je ikona, jeho Noma s rezervacemi vybookovanými na měsíce dopředu a 17chodovým degustačním menu za 400 dolarů zase modlou spousty restauratérů po celé planetě. A proto teď Redzepi šokoval gastrosvět, když zveřejnil fotku cheeseburgeru v trochu unavené housce a oznámil, že takhle teď bude vypadat nové menu postpandemické Nomy. Burgery a víno. Můžete si je dát bez rezervace, buď na zahradě restaurace, nebo s sebou.

Pravá blondýnka je zpět. Můžete si o hitu Legally Blond z přelomu milénia myslet, co chcete, ale byl to kasovní trhák s minimálními náklady a vystřelil Reese Witherspoon do první ligy hollywoodských hvězd. Dnes má blonďatá herečka doma Oscara za mnohem vážnější role, je vlivnou producentkou, které záda v byznysu kryje Lauren Powell, vdova po Stevu Jobsovi… A naše kolegyně Irena Cápová vám vysvětlí, proč je dobrá zpráva, že se Pravá blondýnka vrací – už potřetí.

Tolkien, nebo antidepresiva? Je to naprosto neužitečné a ničemu tím neprospějete, ale jestli máte volné tři minuty, dejte si tenhle lingvistický test a zkuste uhodnout, jestli podivná jména jako Nardil nebo Orophin patří do říše elfů, nebo do lékárničky.