skip to main content
Forbes Espresso

Fotbalová Super League má v zádech investiční banku JPMorgan připravenou nalít miliardy

Máte 1 minutu?

Strategická věc. Britská vláda se blíže podívá na akvizici společnosti Arm, na kterou si brousí zuby v dealu za 40 miliard dolarů americká Nvidia. Podle Britů je to mimo jiné otázka národní bezpečnosti, zatímco konkurenční společnosti z oblasti čipů se bojí, že by se Nvidia akvizicí dostala na nedostižné místo. Jen připomeňme, že zhruba před čtyřmi lety Arm získala za zhruba 32 miliard dolarů japonská SoftBank.

Řídil nikdo. Nešťastná a nevšední nehoda, při které zemřeli dva lidé, se o víkendu přihodila v americkém Texasu. Ve vysoké rychlosti zde sjela ze silnice Tesla Model S, kterou posádka vozu neřídila – jeden člověk seděl na sedadle spolujezdce, druhý vzadu. Na zkrocení následného požáru, který se nedařilo uhasit čtyři hodiny, padlo přes sto tisíc litrů vody. Hasiči dokonce volali do Tesly, aby jim někdo poradil, co s tím.

Out! Finančním trhem stále otřásá šílená kauza hedgeového fondu Archegos Capital Management. Poté, co Credit Suisse vypochodovala s šéfy risku a investičního bankovnictví, dala košem manažerům své makléřské divize, která se stará o fondy. Právě ta totiž dopustila, aby Archegos nashromáždil obří pákované pozice, které pro švýcarskou banku znamenaly ztrátu 4,7 miliardy dolarů. Solid yolo, much return.

partner Forbes Espressa
Reklama
Připojte se k další expanzi zakladatelů fondu ze skupiny CREDITAS v energetice. Zhodnocujte své úspory v konzervativní oblasti distribuce elektřiny a plynu. Prémiový energetický fond CREDITAS ENERGY, podfond SICAV.

Máte 5 minut?

Super JP. Americká investiční banka JPMorgan podporuje plán na vytvoření fotbalové Super League, a to pomocnou kapitálovou rukou ve výši 4,8 miliardy dolarů. Elitní fotbalová liga pro patnáct stálých týmů je přímou výzvou soutěže UEFA Champions League a vyvolala po světě rozporuplné reakce. JPMorgan má každopádně s fotbalem zkušenosti – byla například u prodejů klubů AS Roma, ACF Fiorentina nebo Manchester United, který je jedním ze zakládajících členů Super League.

Zelená všude… Ten vzkaz zní světem byznysu čím dál hlasitěji: být zelený je povinnost dneška. A vážně nejde o to, jakou barvu má oblečení, které máte na sobě. Nulová uhlíková stopa a snaha zpomalit klimatické změny je v byznysu must. Kdo bude podporovat těžbu nebo spalování uhlí, se zlou se potáže. Není to jen výkřik do prázdna – banky a pojišťovny otevřeně hlásají, že uhelný byznys není něco, co budou podporovat.

… a v BMW nejvíc! Bayerische Motoren Werke tvrdí, že nejzelenější elektrické auto na světě bude BMW – od původní myšlenky až po recyklaci. Svému plánu už dává konkrétnější obrysy a včera firma oznámila, že od německé vlády získá grant na vývoj baterií. BMW prý dělá intenzivní výzkum na poli takzvaných solid-state baterií, tedy baterií s pevným elektrolytem.

Tip Forbes Espressa. Ve čtvrtek 13. 5. se inspirujte příběhy českých i zahraničních lídrů v digitalizaci a automatizaci firemních procesů a obchodu na Digital Transformation Summitu! Akci ve virtuálním světě otevře viceprezidentka Salesforce a o konkrétní zkušenosti se podělí DPD, Zonky, ČMSS, MSD, Pricefx a další. Registrujte se zdarma a můžete získat i roční předplatné Forbesu.

Máte 10 minut?

Love’n’hate. Něco podobného můžete cítit ohledně Zoomu. Video platforma mnohé lidi unavuje. Mnozí se na ní cítí trapně a jiní kvůli ní už nemůžou vystát svůj vlastní obličej. The Atlantic nicméně poukazuje i na druhou stránku věci – pro ty, kteří mají problém s fyzickou interakcí, jde o zázračný nástroj. Důležité schůzky, veřejné vystupování nebo firemní akce jsou pro ně lepší na Zoomu. A Zoom jim v tomto ohledu bude chybět.

Velký krok. Pro NASA. Pro výzkum vesmíru. Nebo pro lidstvo celkově. Helikoptéra Ingenuity americké vesmírné agentury totiž na Marsu dokázala vzlétnout a zase přistát. Šlo o zhruba půl minutový vzlet ve výšce asi tří metrů, což je pozemskou optikou úsměvné, nicméně v daném kontextu naprosto převratné. Na vesmírném objektu se to povedlo poprvé v historii.

Blbec ve frontě. Ty lidi znáte – stojí blízko, mluví nahlas a jejich znalosti jsou pochybné. Woody si s nimi uměl poradit.