skip to main content
Forbes Espresso

Koronavirová představovačka Applu je za námi, v Cupertinu ukázali opravdu jen hodinky a tablety

Máte 1 minutu?

Dračí nádech. Čínská ekonomika se opatrně staví na nohy. Tamní spotřebitelé začali zase nakupovat a zemi tak poprvé od začátku koronavirových trablů vzrostly maloobchodní tržby. Za srpen to meziročně dělalo 0,5 procenta, ale i to se počítá. Už minulý měsíc v říši středu zrychlila průmyslová výroba. To naopak ekonomika 45 asijských rozvojových zemí podle Asijské rozvojové banky poprvé po šedesáti letech spadne do recese a letos se zmenší o 0,7 procenta. Příští rok by ale měl přijít silný návrat.

Proti pravidlům. Minimálně dobrou zprávu poslala včera do Číny i Světová obchodní organizace. Rozhodla totiž, že cla, která na čínské zboží uvalil Donald Trump, jsou proti jejím regulím. WTO je momentálně sice nefunkční, protože USA s ní jsou ve sporu a blokují jmenování nových členů, Čína se i tak ale může dovolávat dodržování mezinárodních úmluv a teoreticky zavést i odvetná opatření.

Šaty dělají člověka. H&M je zpět a radost z toho může mít celá fast fashion (a ti, kdo mají radost z ní). Výsledky druhého největšího oděvního řetězce světa za druhé čtvrtletí překonaly očekávání, a švédská firma se tak zotavuje z koronavirové facky rychleji, než se doufalo. Zisk dvě miliardy švédských korun před zdaněním je sice o dost méně než pět miliard vydělaných loni, ale pořád je to o dost víc než analytiky předpokládaných 191 milionů. Jak se daří Zaře a dalším oděvním velikánům, se dozvíme do konce týdne.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jak automatizovat interní logistiku ve výrobních firmách? Stáhněte si ještě dnes průvodce a získejte přehledný souhrn faktů a zkušeností s automatizací logistiky. Dozvíte se například, jaké jsou výhody automatizace, které technologie se vyplatí využít a proč je důležitý systémový integrátor.

Máte 5 minut?

Podzimní novinky. Výhradě virtuální představovačka nových produktů Applu podle očekávání ukázala Apple Watch 6 i novou generaci iPadů, na iPhony dojde později. Jestli jste fanoušci konceptu levnějších modelů SE, máme dobrou zprávu – budou ho mít i Watch (půjde o vylepšenou verzi čtvrté řady) – a pokud čekáte na nový iOS, ke stažení bude ode dneška. Všechno ostatní, co byste měli o včerejší akci vědět, najdete tady.

Pod vodou je fajn. Microsoft si ověřil, že nápad schovávat datacentra pod vodou nemusí být vůbec špatný. Po dvou letech vytáhl z moře poblíž skotských Orknejí svůj speciální datakontejner, který byl sice pokrytý vrstvou řas a korýšů, ale jinak zcela funkční. Jeho vybavení navíc vykázalo osmkrát menší poruchovost než datacentra na souši, a to v kombinaci s tím, že voda slouží jako levné chlazení nebo že do podvodního tubusu jen tak někdo nepovolaný nevleze. Před projektem Natick to rýsuje slibnou budoucnost.

Pět hvězdiček. Jestli si chcete někam zaletět, zvažte cestu do Říma na tamní letiště Fiumicino aka Mezinárodní letiště Leonarda Da Vinciho. Proč? Protože jako první na světě získalo od Skytraxu, což je organizace pravidelně vyhlašující, která letiště jsou ta vůbec nejlepší, označení pětihvězdičkového letiště pro boj s covidem. No, nezajímá vás, jak to vypadá?

Tip Forbes Espressa. Že je potřeba chránit svou firmu před kybernetickými útoky, slyšíte všude, víte ale, jak takový útok na firemní data vůbec vypadá? Po čem hackeři v současnosti nejvíc jdou a jak se tedy máte chránit? Pokud zní odpověď hlasité či tiché ne, přihlaste se na webinář „Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik“, který organizuje pražská pobočka mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, přední český tvůrce a dodavatel informačních systémů, společnost Gordic, a agentura Strateggo. Vrcholní zástupci českého byznysu budou téma diskutovat na konferenci 17. září v pražském hotelu Four Seasons, následný webinář pak proběhne 7. října. Obě akce jsou určeny zejména pro vysoké manažery českých firem a více o nich zjistíte zde.

Máte 10 minut?

Návrat do minulosti. Koronavirová pandemie posunula podle Nadace Billa a Melindy Gatesových světový vývoj o dvacet let zpět. Podle nejnovější zprávy filantropické organizace se počet lidí žijících v extrémní chudobě zvýšil o 7 procent, dostupnost běžného očkování spadla na úroveň devadesátých let a ekonomické ztráty všechno dál zhoršují. A jestli potřebujete důkaz o tom, že Bill Gates ví, o čem mluví, tak tady najdete patnáct předpovědí, které se mu povedly už v roce 1999.

Hotovo. Když už jsme u filantropických organizací, jedna z nich, Atlantic Philanthropies, před pár dny ukončila svou činnost. Její zakladatel, americký ex miliardář Charles Feeney, už totiž rozdal všechno, co měl. Jeho teorie Giving While Living inspirovala Warrena Buffetta k rozjetí slavné Giving Pledge a skoro devadesátiletý Feeney za posledních čtyřicet let daroval přes osm miliard dolarů, zhruba 375 tisíc procent toho, kolik si nechali s manželkou na dožití. Tleskáme.

Takže na Venuši? V šedesátých letech vědci zjistili, že na Venuši panují teploty vyšší, než jaké tady na Zemi používáme ke sterilizaci chirurgických nástrojů. Logicky proto usoudili, že na planetě, která je jinak Zemi extrémně podobná, nic živého nebude. A začali známky života místo toho hledat na Marsu. Teď se ale ukázalo, že na Venuši je fosfan, který u nás produkují živé mikroorganismy, a je proto považovaný za tzv. biosignaturu. A vzhledem k tomu, že ho na Venuši něco neustále doplňuje, je možné, že tam, respektive v jejích mracích, nějací supermikrobi přece jen jsou. Pokud se to prokáže, zatřese tenhle objev celým dosavadním zkoumáním vesmíru (paywall). Anebo to bude velký omyl.