skip to main content
Forbes Espresso

Král světového internetu? Letos všechny přeskočil čínský TikTok

Máte 1 minutu?

Střelec. Šéf aerolinek Ryanair Michael O’Leary umí… No, minimálně zaujmout. Před lety sliboval v byznys třídě postele a orální sex, teď se opřel do těch, kteří mají problém s očkováním. „Respektujeme vaše právo být idiotem,“ vzkázal s tím, že by jim nejradši zakázal vstup na palubu letadel. Covid-19 ho štve, protože Ryanair aktuálně zvýšil odhad roční čisté ztráty na dvojnásobek. V číslech a korunách: 11,3 miliardy.

Stačí polknout. A ne, tohle už s orálním sexem nemá nic společného. Jsme totiž zase u toho covidu. Pfizer, jehož akcie se v roce 2020 obchodovaly za 37 dolarů a momentálně nemají daleko k dvojnásobku, totiž nově přišel s pilulkou, která umí covid-19 pěkně zbrzdit. V USA už může do úst pacientů, my si na Paxlovid nejspíš ještě nějaký ten měsíc počkáme. Zatím zkuste třeba srdíčka z lineckého.

Nejvlivnější žena světa. Byla to Angela Merkel, ale ta už teď peče svůj oblíbený švestkový koláč a uklízí na Vánoce. Jedničkou je podle Forbesu MacKenzie Scott, bývalá manželka Jeffa Bezose s majetkem v hodnotě 57 miliard dolarů. To je dost na to, abyste nějaký vliv měli. Jenže Scott ho má i proto, že peníze rozdává. A rozdává hodně. Za dva roky 8,6 miliardy dolarů. Kolik jste letos darovali vy?

tip Forbes Espressa
Dárek na poslední chvíli? Předplaťte magazín Forbes na celý rok. Vše jednoduše zařídíte zde.

Máte 5 minut?

Na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Elektromobilita je nová zlatá horečka. V General Motors odhadli, že trh se součástkami pro pořád ještě rodící se nový segment za osm let vyskočí na 20 miliard dolarů. Tak proč si něco neurvat? A nemusí to být jen výroba aut. GM bude nově sázet i na dodávky komponentů pro elektrické lodě nebo letadla.

Dostal nás TikTok. Všechny. Asi vás to taky vyděsí, ale pořád je tu šance si ten vaječňák trošku přiostřit, aby šok nebyl tak velký. Ta čínská „věc“, které vůbec nerozumíte, teda jestli vám není nanejvýš dvacet, je totiž nejnavštěvovanější internetovou stránkou na světě. Náš jednoduchý, tichý a čitelný Google je AŽ druhý. Trojka Facebook. Následují Microsoft, Apple, Amazon, Netflix, YouTube, Twitter a WhatsApp. Akorát… Kam se ztratil Pornhub?

K carovi domů. Ne, tam Pornhub není, ale vy tam můžete na návštěvu. Já ne, protože je to v Rusku, kde je ještě větší zima než tady, ale někomu to třeba nevadí. Jestli je to váš případ, má pro vás kolegyně Anna Nosková tip, kam se vydat při návštěvě Petrohradu. Je to nově zpřístupněný Alexandrovský palác, odkud cara Mikuláše II. odvezli na východ, kde ho bolševici tak nějak v zájmu lepších zítřků zamordovali i s celou rodinou.

Máte 10 minut?

Sedmnáct let čekání. Maserati přestalo poslední auto bez střechy dělat v roce 2005. Tehdy to byl supersportovní model MC12, který se v jednom kusu prohání i po Česku. Příští rok ale tahle dlouhá a smutná doba kabrioletového temna skončí. Italové se totiž vytasí s dvoumístným a dostatečně placatým kupé MC20, které bude moct být i nahoře bez. Mamma Mia!

36 párů rukou. Za předpokladu, že jsou všichni zaměstnanci Moseru kompletní, a některý z nich nemaká s rukou frajersky zasunutou v kapse, máte tu 72 končetin, které během výroby musí sáhnout na skleničku z legendární a 110 let vyráběné edice Splendid. Třeba ta na šampaňské se prodává za šest a půl tisíce a je na ní zhruba gram zlata. My jsme se byli podívat, jak se v Karlových Varech rodí. A teď to můžete vidět i vy.