skip to main content
Forbes Espresso

Letadla na zemi. Smartwings vyčíslují ztrátu 2,5 miliardy korun

Máte 1 minutu?

Covid nedává křídla. Pokud by člověk dva roky nesledoval zprávy, měl by teď pocit, že covid-19 je nějaký divný bacil, který nesnáší výšky, pročež se pokusil přistřihnout křidýlka letecké dopravě. Jistě, celé to bylo trochu složitější a covid-19 sám o sobě s létáním problém nemá (poletuje koneckonců rád vzduchem dobrovolně), ale dopad na aerolinky je stejný: společnost Smartwings například skončila vloni ve ztrátě 2,5 miliardy korun, když jí počet cestujících klesl o více než čtyři pětiny.

Obrácené origami. V blízkém vesmíru se posledních několik dní odehrává neuvěřitelná podívaná: do finální formy se tam tvaruje kosmický dalekohled Jamese Webba. Zařízení, které je značně výkonnější než dosavadní Hubbleův dalekohled, pohlédne do nebývalých dálav vesmíru, ale nejdříve se musí rozbalit jako jakési mechanické obrácené origami. Fungovat bude přinejmenším další dekádu. Je to absolutní sci-fi, které se děje tady a teď přímo nad našimi hlavami.

Hosté se vracejí. Martin Dell začal nejluxusnějšímu hotelu v Česku šéfovat asi v ten nejhorší možný okamžik: pár týdnů před úderem covidu-19. Teď se ovšem blýská na časy. A jsou to snad blesky tak jasné, že by mohly připomínat stroboskop na oslavu restartu turistického ruchu. V rozhovoru pro Forbes ředitel odkrývá plány do budoucna. Figuruje mezi nimi i michelinský šéfkuchař.

partner Forbes Espressa
Eminente je nový rum ze srdce Kuby; ostrova, jemuž kvůli jeho tvaru místní přezdívají Isla del Cocodrilo – neboli Krokodýlí ostrov. Spojuje v sobě bohatost a hloubku chuti tradičních rumů z 19. století. Vychutnejte si s Eminente Reserva tóny čerstvě pražené kávy, pečených mandlí, kakaa, vanilky, pepře a švestek.

Máte 5 minut?

Za katr. Na pětašedesát let. Rozhodnutí poroty u newyorského trestního soudu v případě Ghislaine Maxwell zní jasně: vinna. Bývalá přítelkyně finančníka Jeffreyho Epsteina měla napomáhat se sexuálním zneužíváním nezletilých dívek, jehož se Epstein dopouštěl i na svém ostrově, na který dopravoval prominentní politické i kulturní figury svým letounem přezdívaným „Lolita Express“.

Mizérie roku. Magazín MIT Technology Review publikoval přehled nejmizernějších vědecko-technických pokroků a technologií, které spatřily světlo světa v roce 2021. Je to milé čtení, které může budit stejně tak cynický úšklebek jako chmurné zamyšlení a nesouhlasnou diskusi. Mezi šampiony patří drahý lék na Alzheimerovu chorobu s nejistými výsledky, vyděračský ransomware i rozmach vesmírné turistiky.

Tip Espressa. Smích umí fungovat jako obranná reakce a humor dokáže zvednout kolem člověka neprůstřelné štíty. Kde jinde bývá takových věcí potřeba více než v nemocnici? Do nelehké mise přinášet smích a humor do míst, kde bývá často důvod ke smutku, se pouštějí Zdravotní klauni. Svou přítomností posilují nemocné děti i osamělé seniory. Jsou to bojovníci, byť mají červený nos.

Máte 10 minut?

Andělé internetu. Obdivuhodného počinu se dopustil web amerického magazínu Wired. Vytvořil oslavný článek o lidech, jejichž úsilí šetří tisícům dalších nervy i peníze – a přitom nikdo ani netuší, jak se jmenují. Jsou to ti anonymní chlapíci, co na YouTube opravují záchody, píšou desítky recenzí na produkty na Amazonu a pomáhají lidem objasnit, co je ta divná tikající věc, kterou našli na zahrádce. A ve svém volném čase jim i poradí, ať na ní nemačkají to červené tlačítko.

Drsné války. Jestli vám ještě nezaschly slzy z nářků kvůli tomu, jak se podařilo zvorat ukvílenou poslední filmovou trilogii Star Wars, pak si ty slzy setřete, jak píše Jiří Wolker v Poštovní schránce, a „usmějte se uplakanýma očima, brzy se The Book of Boba Fett začíná, na Disney+ se začíná“. A mělo by to být snad mnohem vydařenější. Bude to totiž gangsterka. A v gangsterce se nekvílí, ale střílí. Laserovými bambitkami. A ty jsou lepší než světelné meče. Protože nedělají „vžuuum“, ale „pjů pjů“. A to je super.