skip to main content
Forbes Espresso

Máme podezření. Koronavirus si po měsících v celém světě našel nejspíš cestu i do Severní Koreje

Máte 1 minutu?

¡Ten cuidado! Jedna z nejoblíbenějších evropských dovolenkových destinací to teď pěkně schytává. Počet případů nových onemocnění koronavirem ve Španělsku rychle roste a jiné státy sahají k nepříjemným opatřením. Od víkendu musejí po návratu ze Španělska například Britové nebo Norové do karantény, Francouzi se mají mít na pozoru a jeden z největších německých zprostředkovatelů zájezdů ze své nabídky Španělsko na čas úplně škrtl. Španělskou ministryni zahraničí Aranchu González Layu to všechno natolik zvedlo ze židle (paywall), že do světa poměrně zostra vzkázala, že „Španělsko je bezpečná země“.

Vymeteno. Počet nově nakažených ale nestoupá jen ve Španělsku a i u nás začíná být jasné, že třeba roušky budeme nasazovat čím dál častěji. Pokud ale čekáte, že se česká Správa státních hmotných rezerv v březnu nějak poučila a udělala si z čínských dodávek nějaké zásoby, tak ne. Její šéf Pavel Švagr už přiznal, že stát nemá jedinou roušku a ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku proti šíření covidu-19 a na dodávky dokončuje výběrová řízení.

Ve středu. Dnes se v americkém Kongresu mělo odehrát ostře sledované slyšení šéfů čtyř velkých technologických firem Applu, Facebooku, Amazonu a Googlu. Vzhledem k probíhajícímu uctívání památky Johna Lewise se ale posouvá na středu. Tim Cook, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a Sundar Pichai se s největší pravděpodobností budou nakonec zpovídat z toho, zda nezneužívají na trhu své velikosti, jen virtuálně.

partner Forbes Espressa
Reklama
Co dokáže automatizované procesní řízení? Třeba to, že denně ušetří hodiny práce a vy nestrávíte přidělováním úkolů ani minutu. Poznejte všechny výhody procesního řízení už dnes! Jak konkrétně pomáhá digitalizace firmě 3ADVOKÁTI? O tom jsme se bavili na webináři s jejími majiteli – mrkněte se na záznam.

Máte 5 minut?

Už je tu taky. Covid-19 nejspíš už konečně dorazil i do Severní Koreje. Tamní režim oznámil, že eviduje první případ člověka podezřelého z nemoci, která zbytek světa kosí už několik měsíců. Zavléct do říše Kim Čong-una ji měl uprchlík, který před třemi lety zmizel do Jižní Koreje a minulý týden se přes demarkační linii vrátil zpět.

Psi ho cítí. Nosohltanový výtěr nutný pro zjištění koronaviru v těle není nic moc, třeba si ho ale časem budeme moct odpustit. Osm německých vojenských psů bylo totiž ve speciální studii po týdenním tréninku schopno s 94procentní úspěšností vyčmuchat, kdo je nakažený.

VIP předvolání. Indicko-čínská roztržka, která se táhne od himálajských hranic až do světa virtuálních aplikací, má další kolo. Indické soudy si předvolaly představitele čínského Alibaby, včetně jeho zakladatele Jacka Maa, protože chtějí prošetřit, co je pravdy na tvrzení jednoho indického bývalého zaměstnance e-commerce kolosu. Ten říká, že dostal neprávem výpověď po tom, co se ohradil proti cenzuře a fake news ve firemních aplikacích.

Máte 10 minut?

Dvacet tisíc mil pod mořem. Tedy skoro. Fabien Cousteau, milovník oceánu a pravnuk slavného podmořského průzkumníka Jacquese Cousteaua, shání 135 milionů dolarů na to, aby mohl postavit podmořskou variaci na Mezinárodní vesmírnou stanici. Výzkumné útočiště by mělo vzniknout u ostrova Curacao zhruba 20 metrů pod hladinou oceánu a pokud všechno vyjde, bude největší svého druhu.

Na dálku. Máte už dost práce z domova či kanceláře, covidu se nebojíte a rádi byste na čas změnili adresu? Pak by vás mohly zajímat nabídky některých světových států, které se s decimujícími důsledky pandemie rozhodly bojovat i tím, že si k sobě na delší návštěvu za zajímavých podmínek pozvou digitální nomády a nejen je. Užívat si takhle můžete třeba Barbadosu nebo Gruzie.

Dopřejte jim lepší život. Dneska to opět zakončíme radou, protože i vaše pokojové květiny si zaslouží důstojné žití. Takže jestli vypadají, že melou z posledního. nebo vám prostě jen přijdou nějaké smutné, udělejte je o něco šťastnějšími.