skip to main content
Forbes Espresso

Máte volný byt v Barceloně? Radnice vám ho může sebrat a zaplatí za něj jen půlku

Máte 1 minutu?

Pošlete bitcoiny. Twitter zažil nejhorší bezpečnostní fuck up ve své historii. Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama, Jeff Bezos, Kanye West, Floyd Mayweather a další se stali oběťmi hackerského útoku – respektive jejich oficiální účty na této sociální síti. Podvodníci, kteří se zmocnili interního nástroje Twitteru, jménem slavných osobností nebo firem vybízeli followery k poslání bitcoinů na speciální adresu s tím, že zpátky pošlou dvojnásobek. Twitter radši na několik hodin všechny účty s modrou fajfkou zablokoval a internetem už koluje klíčová otázka: Proč si hackeři nevzali na mušku Donalda Trumpa?

Brzdíme. Akcie letí vzhůru nehledě na všechny ty škaredé události, které se okolo nás dějí. Tenhle prapodivný jev nedávno v podcastu Forbesu vysvětloval investor a člen klubu nejbohatších Čechů Ondřej Tomek. Včera se ovšem Wall Street maličko korigoval poté, co se objevila nová čísla o nezaměstnanosti v USA. Druhý červencový týden se na úřady nahlásily další 1,3 milionu Američanů bez práce, což je horší výsledek, než se čekalo…

Tenhle bejvák na odstřel. Podobné myšlenky už se objevily i v Praze, ale v Barceloně teď opravdu nabírají na síle. Vedení katalánské metropole vytáhlo do boje za dostupnější bydlení s novou zbraní proti majitelům prázdných bytů. Oficiální cestou je teď varuje: Najděte si do měsíce nájemníka, nebo vám bejvák sebereme (a zaplatíme jen polovinu jeho tržní ceny). Upozornění už přišlo 14 společnostem, které dohromady drží volných 194 bytů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Víte, že díky digitalizaci a procesnímu řízení toho zvládnete dvakrát více? K optimalizaci práce využijte našeho virtuálního projektového asistenta. To, že zefektivní chod firmy, jsme se přesvědčili na webináři s 3ADVOKÁTI. Poznejte všech osm výhod digitalizace a procesy budou i vaší konkurenční výhodou.

Máte 5 minut?

Chicken King. Nesnášel komunisty, miloval ferrari a vydělával na kuřatech. To byl východočeský miliardář Jiří Mach, který tento týden zemřel po dlouhé nemoci. Připomeňte si jeho podnikatelský příběh, který před pár lety brilantně sepsal Jaroslav Mašek a my ho teď mimořádně odemykáme.

Olda out. Byla to hvězdná posila, která měla pomoct otočit byznys Mall.cz do černých čísel. Ovšem spolupráce Oldřicha Bajera s akcionáři Mall Group (PPF, Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a skupina Rockaway Jakuba Havrlanta) nečekaně a předčasně skončila. Bývalý spolumajitel Zootu a pořadatel festivalu Rock for People prý měl s akcionáři neshody. Ještě před dvěma měsíci nám přitom ve velkém rozhovoru vyprávěl, jak si s Havrlantem padli do oka…

Dvě zprávy z Ruzyně. Kterou chcete slyšet dřív? OK, tu dobrou. V červnu z Letiště Václava Havla odletělo pětkrát víc letadel než v květnu. A ta špatná: obsazenost je veeelmi slabá. Letadla létají skoro prázdná. Jak poznamenal server Zdopravy.cz, na každý let bylo v průměru jen 17 cestujících (loni v červnu to bylo 117 lidí).

Máte 10 minut?

A brigádníci nebudou mít co ž… Japonská firma Teleexistence v srpnu vypustí mezi regály jednoho z tamních obchodů svého robota, který trošku připomíná klokana a umí do polic rovnat zboží. Konkrétně mu to jde dobře se sendviči, lahvemi s pitím a krabičkami s hotovým jídlem. To si zaslouží hashtagy #automatizace #robotizace #klokan #šikovnížaponci a hlavně #realcountryforthefuture.

Banksyho graffiti. Namalované krysy, z nichž jedna pšíká koronavirové kapénky po oknech a jiná se snáší na roušce jako na padáku, se v londýnském metru dlouho neohřály. Uklízecí četa nejnovější dílo známého streetartového umělce bezodkladně zlikvidovala jako jakoukoli jinou čmáranici. What a shame!

Ona je on. Žijeme ve zvláštní době a mizí poslední jistoty našich životů. Třeba poplatek 15 dolarů za změnu pohlaví vaší postavy v kultovní hře World of Warcraft. Po 11 letech si najednou studio Blizzard začalo myslet, že poplatek k hráčům „nevysílá správnou message“. A pak že jsou genderové války k ničemu.

Belasi! Na Slovensku je živo ve sportovním byznysu se značkou Slovan Bratislava. Tamní nově zformovaná vláda už nejde na ruku miliardáři Ivanu Kmotríkovi a neodkoupí od něj fotbalový stadion na Tehelném poli (který Kmotrík nazval Národní, sic!). Naopak chce zpět předchozí vládou vyplacenou finanční injekci 27 milionů eur. A hokejový Slovan Bratislava přebírá sedmý nejbohatší Slovák a spoluzakladatel Esetu Rudolf Hrubý, což dává naději na lepší zítřky Belasých, aktuálně zatížené mnohamilionovým dluhem.