skip to main content

McDonald’s chce vědět, co si dáte, ještě dřív než vy

Máte 1 minutu?

Bereme to. Hroutící se WeWork se nechá zachránit svým největším externím akcionářem, japonskou SoftBank, konkurenční nabídku od JPMorgan s díky odmítl. Záchranný balíček od Masajošiho Sona znamená (paywall), že SoftBank získá 60–80 procent startupu kdysi valuovaného na skoro 50 miliard (momentálně asi na osm) i jeho dluhy plus to, že ze společnosti odejde Adam Neumann. Pověst mu to sice nezlepší, ale součástí dohody je i celkem 1,7 miliardy dolarů zakladatelského odstupného.

První. Soud v New Yorku začal včera projednávat neobvyklou klimatickou žalobu proti ExxonMobilu. Ropný kolos v ní čelí obvinění, že záměrně klamal investory v tom, jaká rizika jeho byznysu přinese klimatická změna. Soud by měl trvat tři týdny, objevit by se u něj měl i bývalý šéf Exxonu a americký ministr zahraničí Rex Tillerson a hlavně, všichni napjatě čekají, jak to dopadne, protože jde o první z řady podobných případů, které na proces teprve čekají.

Odcházíme. Kevin Plank od ledna nebude CEO Under Armour. Z aktivního vedení firmy na výrobu sportovního oblečení, kterou rozjel v roce 1996 u své babičky ve sklepě, odchází sám a dobrovolně a posouvá se na pozici výkonného předsedy a brand chiefa. Starost o upadající prodeje přenechá svému dosavadnímu COO Patriku Friskovi. Možná proto, aby v tom nebyl sám, ohlásil pár hodin po Plankovi podobný přesun i dlouholetý CEO Nike Mark Parker.

partner Forbes Espressa
Reklama
Rádi byste elegantně oddělili prostory tak, aby vyhovovaly Vašim specifickým požadavkům? Ve VERTI pro Vás navrhneme funkční design na míru a vyrobíme individuální řešení prosklených příček a dveří, mobilních stěn či vestaveb do hal.

Máte 5 minut?

Somewhere over the rainbow… Největší množství moderních jednorožců, tedy soukromě vlastněných startupů s hodnotou minimálně jedna miliarda dolarů, je aktuálně v Číně, kde jich pobíhá 206. O tři míň potkáte v Americe a dohromady dají tyhle dvě země, utápějící se ve vzájemné obchodní válce, osídlené čtvrtinou světové populace a generující polovinu světového HDP, 80 procent těchto unikátů vůbec.

Nová éra. A ještě v jedné metrice Čína Ameriku předběhla. Podle výpočtů Credit Suisse je mezi 10 procenty nejbohatších lidí planety poprvé v historii víc Číňanů než Američanů, 100 milionů vůči 99 milionům. Konec amerického století se zkrátka začíná projevovat všude.

McD Tech Labs. McDonald’s má plán, jak prodat ještě víc hamburgerů. Jen se proto potřebuje přeměnit na technologickou společnost. V posledních sedmi měsících proto fastfoodový král utratil stovky milionů dolarů za firmy, které pracují s umělou inteligencí a strojovým učením a založil vlastní hub v Silicon Valley a pojmenoval ho McD Tech Labs. Všechno proto, že doufá, že tak bude moct odhadnout, co zákazníci chtějí, ještě než si to uvědomí oni sami.

Máte 10 minut?

Na hraně. V San Francisku a dalších kalifornských městech roste napětí mezi obyvateli, kteří si ještě mohou dovolit tam bydlet, a těmi, kteří už jsou na ulici. Místní přiznávají, že jedním z důsledků vyšponovaných cen za bydlení je i nepěkný test jejich tolerance. Bohužel zatím z toho nevycházejí moc dobře, ale zase se asi daří prodeji pichlavých rostlin.

Kampak, kam? Jestli si rádi plánujete dovolenou a výlety předem, tak je načase začít vymýšlet, kam se vypravit příští rok. A kde jinde by to měli vědět líp než v Lonely Planet, kde právě zveřejnili své seznamy top destinací pro příští rok. Vy už si jen vyberte, jestli vás zajímají města, celé země, regiony, nebo objevování hodnot.

The saga will end, the story lives forever. Do české premiéry (zatím) posledních Star Wars zbývá 58 dní. A to je ideální doba na dropnutí posledního traileru. Tak se navnaďte. I na císaře Palpatina.