skip to main content

Musk v Číně, 3D burger v Izraeli, pršut v Česku, zlato v Dubaji. A ďábel Bezos

Máte 1 minutu?

Kam se díváš, Elone? Nejbohatší muž planety si rozeštval nejlidnatější zemi světa. Čína si stěžuje, že satelity Muskovy sítě Starlink dvakrát jen těsně minuly její vesmírnou stanici a čínské sociální sítě už vyrazily do slovních útoků. Zahýbá to nějak s pozicí Tesly v říši středu?

Lidé, čtěte. Podpořte své oblíbené autory a knihkupce a vychutnejte si závěr roku 2021 s dobrou knihou. S jakou? Tady jsou tipy redaktorek a redaktorů Forbesu.

3D burgery na gril. Pokrok nezastavíš, ani v kuchyni ne. A tak izraelská foodtech firma (to je obor!) představila personalizované burgery z 3D tiskárny a z masových náhražek, převážně z brambor, cizrny a hrášku. Stačí si navolit obsah tuků a proteinů, šest minut si počkat – a je to.

partner Forbes Espressa
Zábava, dobrá nálada a příliš rychle utíkající čas. Že to v nemocnici není možné? To jste nepotkali Zdravotního klauna! Přinášet smích do míst, kde je často slyšet pláč, nebo rozdávat radost tam, kde je důvod ke smutku, to je profesní poslání Zdravotních klaunů. Darujte smích, který pomáhá, i vy!

Máte 5 minut?

Němci mají jasno. Pokud je Česko jen další spolkovou zemí, jak se občas tvrdí, můžeme si připít na dobrý rok 2022 už s předstihem – u západních sousedů jsou firmy mimořádně optimistické. Das ist gut!

Omikron v praxi. Německá víra se týká blízké budoucnosti, ne bezprostřední přítomnosti. Ta může vypadat následně: zdá se, že omikron snad nehrozí ani tolik zdravotně, jako spíš masivním výpadkem lidí z pracovního procesu, a tím pádem ochromením služeb. Jako když v New Yorku metro ruší spoje a aerolinky kvůli nemocnému personálu a novým omezením zase ruší lety.

Časy se mění. Dost bylo špekáčků, teď tu zraje pršut. V tomto textu kolegy Roberta Sattlera se dozvíte, co všechno už dokážou čeští řezníci a proč se první místní pršut rodí zrovna v Českém středohoří. Dobrou chuť.

Tip Forbes Espressa: Jak být lepší a efektivnější, zvlášť když se zase blíží nový rok a klasická předsevzetí? Občas není nad dobrý hack a o těch je náš speciál Digirutina 2021. Tady jsou rady od majitelky svatebního ateliéru Yoora Studio Zuzany Kedroňové.

Máte 10 minut?

Dubaj je zlatá loď. V časech rapidně rostoucí inflace není zlata nikdy dost, ale ne vše je zlato, co se třpytí. V tomto případě jde o fascinující příběh o tom, jak se v Dubaji každý rok ztrácejí miliony tun zlata z Afriky. Až si koupíte příští zlatý šperk u mrakodrapu Burdž Chalífa, buďte opatrní!

Mefistofeles konzumního věku. Začali jsme Muskem, finišujeme Bezosem. Ďábelsky bohatý, to tedy pan Jeff je. Ale má jeho postava ještě jiný, vpravdě mefistofelský rozměr? Konec roku se nese ve výběru těch nejlepších textů za uplynulých 12 měsíců a tento pohled na miliardáře Bezose od Guardianu mezi ty pozoruhodné patří.

Kdo může, pomůže. I takové jsou důsledky pandemie: podle odhadu Světové banky upadlo v důsledku covidu v roce 2020 do chudoby dalších 97 milionů lidí. Navíc platí, že je-li chudoba definována příjmem dvou dolarů na den, ani ti s 2,1 dolaru se nemají moc dobře a ještě ani nespadají do tabulek. Pointa je zřejmá – bližním v nouzi se má pomáhat. Nejlíp teď. Prostě teď.