skip to main content
Forbes Espresso

Na tajňačku. Český retail prodává, i když nesmí

Máte 1 minutu?

Na tajňačku. České obchody mají kvůli nařízením vlády stažené rolety a zhasnutá světla nejdéle na světě. Jak se dá přežít v Česku, když člověk podniká v retailu? Těžko. Pokud firmy brzy neobdrží kompenzace, 40 procent jich během léta zavře krám. Naštěstí tu máme šedou ekonomiku; mnozí přežívají prostě tak, že mají nařízení vlády na háku a poskytují služby, i když nesmí.

Kulhavý iPhone. Apple se u svých iPhonů poslední dobou sice soustředil na foťáky, ale z hlediska hardwaru začal trochu pokulhávat za konkurencí. Obrazně řečeno, víme. Telefon nemůže kulhat, protože nemá nohy, je nám to jasné. Foťáky a kamery v iPhonech prostě hardwarově kulhají na obě nohy. Což by se ale mělo změnit u smartphonů pro rok 2022, které prý vyfasují supermoderní 48megapixelový hlavní foťák. Teď už jen, co si s takovým dělem počít. Nebudete-li na ten telefon natáčet zrovna nové Hvězdné války, musíte si zákonitě připadat, že naprosto marníte jeho potenciál.

Facebook čaruje. Pokud by někomu nestačil nedávný kolosální průšvih, kdy se z Facebooku rozkutálela po celém internetu uživatelská data a telefonní čísla 500 milionů jeho uživatelů, nabízí sociální síť Marka Zuckerberga přídavek – tentokrát tu máme nástroj, který spojuje uživatelské účty uživatelů Facebooku s jejich soukromými e-maily. Jo, Facebook, s tím se člověk nikdy nenudí.

partner Forbes Espressa
Reklama
Staňte se na chvíli hercem Národního divadla! Kupte si vstupenku na audio představení TY V MÉM DOMĚ a přivítejte tajemného návštěvníka, který vám ukáže domov novýma očima. Jen buďte dva, v jakémkoli bytě, mějte nabitý telefon a hodinu času. Žádná videa ani online – vše live a s vámi v hlavní roli!

Máte 5 minut?

Najměte roboty. V kancelářích brněnské technologické společnosti Y Soft sedělo ještě před rokem i 70 lidí. Teď jsou tu prázdné židle. Místo zaměstnanců tu totiž hákuje desítka autonomních robotů, kteří jsou charismatičtí asi jako robotická ramena u průmyslových linek – ovšem výkonní jsou jedna báseň. Nevybavují se u kávovaru, vzájemně se nepomlouvají a nelepí si nad stoly fotky příbuzných.

Najměte další roboty. Brněnští roboti, kteří říkají tramvaji šalina, dětem svišti a botám traťůvky, zdaleka nejsou jediní, kteří ve firmách nahrazují živé Brňany z masa a kostí. Jak vidno na stručném fotografickém přehledu, roboti se dnes prohánějí po lukách a polích v zemědělství, po skladech v logistice i po operačních sálech v nemocnicích. Nebo tam aspoň jezdí výtahem nahoru a dolů a dělají machry na fotkách.

Najměte roboty místo zpěvaček. Respektive namísto autorek neposlouchatelných hrůz (ne, děkuji, „Ok, boomer“ si řeknu sám), jež dnes vyhrávají ceny Grammy díky tomu, že je jiní roboti našli na TikToku. Nebo je to jinak? Za tiktokovým úspěchem Megan Thee Stallion, která se aktuální Grammy zmocnila díky hitovce Savage, stojí promyšlená a skrz naskrz lidská marketingová strategie, kvůli níž nám teď bude tenhle „song“ rvát uši dalšího půl roku.

Máte 10 minut?

Na depresi skrz drogy. Firma Atai Life Sciences, za kterou stojí Peter Thiel (spoluzakladatel PayPalu a Palantir Technologies), se chystá na IPO a ráda by se při té příležitosti vyškrábala na hodnotu 100 milionů dolarů. Biomedicínská firma, která hraje na poli využití psychedelických látek pro léčbu mentálních poruch, doposud od investorů nashromáždila 362 milionů.

Startup začíná v 50. Představujete-li si startupera zásadně jako mladého hipstera s kalhotami nad kotníky, kterému začal pod nosem sotva rašit první vous, nechte se vyvést z omylu. Autor aplikace mySASY, která měřením srdeční frekvence pomáhá vrcholovým sportovcům zlepšit výkon, se do startupového světa vrhl teprve před padesátkou. Nikdy není pozdě! 50 is the new 20!