skip to main content
Forbes Espresso

NASA a SpaceX si musejí počkat, historický let do vesmíru překazilo počasí

Máte 1 minutu?

Teď. Teď. Teď. Tahle výzva přesahuje kohokoliv z nás. Je to chvíle pro Evropu, prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen a představila plán pokrizové obnovy unijních ekonomik. EU v něm chce členským zemím poskytnout ohromujících 750 miliard eur, nejvíc z nich by mělo putovat do Itálie a Španělska.

Třeba v sobotu. Douglas Hurley, Robert Behnken, zbytek NASA, SpaceX a nemalá natěšená část světa si budou muset počkat. Včerejší dlouho očekávaný historický let do vesmíru překazilo počasí a odsunulo ho na sobotu.

Konečně. Malé firmy s ručením omezeným, které poškodila pandemie a s ní spojená opatření, se dočkaly. Ode dneška si budou moct zažádat o státní podporu – stejně jako OSVČ jim náleží denní příspěvek 500 korun. Včera to, napodruhé, konečně schválila Poslanecká sněmovna.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pokračující dopady pandemie nemoci covid-19 na lidi a podnikání přinášejí potřebu nových přístupů ke složitým výzvám. Co dělat teď a co potom, abyste z toho vyšli silnější?

Máte 5 minut?

Krveprolití. Tak britská média popisují to, co se v posledních dnech děje v bankovním domě HSBC, který se rozhodl radikálně propouštět. Nakonec ještě podstatně víc než původně oznámených 35 tisíc zaměstnanců po celém světě. Ve 155leté historii banky jde o vůbec největší hromadný vyhazov.

Angličáky. Nejenom bankéři budou bez práce, propouští taky McLaren, britský výrobce supersportů a ikona Formule 1. A to dokonce víc než čtvrtinu zaměstnanců, dohromady 1200 lidí. O trošku lepší zprávy zní z jiné luxusní automobilky z Ostrovů – Aston Martin má nového šéfa a akcie Bondovy automobilky na to zareagovaly dost potřebnou vzpruhou.

Ne/jde to. Mám rád všechno, co dělám, a miluju naše produkty jak ve strojírenství, tak ve sklářství, říká Martin Wichterle, majitel strojírenské skupiny Wikov Industry a spolumajitel skláren Bomma a Rückl, který byl včera učitelem další online podnikatelské lekce Forbes BusinessClass. Zápal pro podnikání se pokračovateli značky Wikov bude v pokoronavirové době hodit hlavně ve sklářské části jeho byznysu, která v krizi utrpěla nejvíc. Ta strojírenská na tom totiž vůbec špatně není. Aspoň prozatím.

Tip Forbes Espressa. Kdy je vhodný čas prodat firmu? Za kolik? A co je to rodinná ústava? Každý majitel firmy jednou dospěje do bodu, kdy se rozhodne, že je čas ji předat dál. Jestli se to týká i vás a ať jsou vaše důvody jakékoliv, tohle jsou základní věci, které byste si měli ujasnit.

Máte 10 minut?

A kolik platí vám? Google jako jeden z prvních svým zaměstnancům plošně nařídil práci z domova. A jako jeden z prvních se taky vrací k normálu. Na rozdíl od jiných technologických gigantů ze Silicon Valley už v Menlo Parku plánují, jak se od 6. července jejich lidé začnou vracet do práce. Možnost home officu ale zůstává a ti, co se rozhodnou pracovat z domu, dostanou navíc od Googlu tisíc dolarů, aby si mohli domácí kancelář vybavit.

Měl problém poslat po Česku gauč. Místo hejtování České pošty ale Miroslav Michalko založil firmu, která dnes doručuje balíky i v Africe. Jeho Zaslat.cz je byznys s obratem 50 milionů, který už získal i zajímavou investici z JAR.

Na pláž bez obav. Mácháč vám nestačí a jste rozhodnutí letos jet k moři? Evropská unie vám děkuje, turismus je byznys jako každý jiný a kola ekonomiky se musejí točit – a jako odměnu místo bludišťáka dostáváte od EU výběr těch nejbezpečnějších pláží, kde si na vás covid-19 nepřijde. Už jste se koupali v Litvě?