skip to main content
Forbes Espresso

Naše vakcína není moc účinná proti jihoafrické mutaci, přiznává AstraZeneca

Máte 1 minutu?

Prodáno. Škatulata, škatulata na bankovním trhu pokračují. Zatímco PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera jedná o spojení Monety s Air Bank, tak Raiffeisenbank nezahálí… a koupila Equa Bank od fondu AnaCap. Po deseti letech tak Equa Bank končí, v polovině roku ji Raiffka spolkne, když vše posvětí regulační orgány.

A sakra. Britský výrobce AstraZeneca v sobotu přiznal, že jeho vakcína asi dostatečně nechrání proti rychle se šířící jihoafrické mutaci koronaviru. Společnost proto už začala pracovat na úpravě očkovací látky, pozměněná účinnější varianta by mohla být na trhu na podzim. Godspeed!

Perný týden. Mars sotva oslavil Nový rok a hned ho čeká několikanásobné rande naslepo. Následující dny se totiž na rudou planetu snese terestrická invaze – v úterý přiletí mise EMM se sondou Hope ze Spojených arabských emirátů, ve středu přistane čínská Tianwen-1 se svým průzkumným vozítkem a ve čtvrtek dorazí NASA a její Perseverence.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Volný pád. HNA Group je čínský gigant, svého času největší dealmaker Dálného východu, který roky rozhazoval desítky miliard dolarů po světě za líbivé investice od Hiltonu po Deutsche Bank. Teď ovšem věřitelé HNA volají po bankrotu, vedení odřízli a nejmíň deset miliard dolarů někdo zpronevěřil. Co se stalo? Příběh HNA Group je poučné a varovné čtení pro všechny titány, kteří chtějí dělat byznys v rudé říši středu.

Zakousnout bitcoin. Tak přesně o to jde dlouho nenápadné a poslední dny hodně nahlas štěkající kryptoměně Dogecoin, která s andělským čumáčkem roflujícího psíka sestoupila na svět, aby vykoupila vaše hříchy. Samozřejmě s požehnáním všemohoucího Elona Muska, který z bezvýznamné ironické kryptoměny pár tweety udělal #12 s valuací přes devět miliard dolarů. Tak o čem je ten Dogecoin a vyplatí se ho teď koupit? Nebo jenom štěká a nekouše?

Nic moc. Taková jsou lednová čísla americké nezaměstnanosti. Smutná křivka krize pokračuje, počet volných míst nijak závratně nevzrostl (v což s přelomem roku mnozí analytici doufali) a všechna naděje je teď upřená na prezidentův záchranný balíček se dvěma biliony dolarů. Že jsou časy zlé, potvrzuje i ikonické Metropolitní muzeum umění v New Yorku – Met zvažuje, že aby si vydělal na provoz, začne vyprodávat své sbírky.

Tip Forbes Espressa: Ztratit data je horor děsivější než Záhada Blair Witch a Slunovrat dohromady. A protože vás toho chceme ušetřit, podívali jsme se na nejlepší řešení, jak data uchovat. Vyhraje NAS úložiště, starý dobrý externí disk, nebo raději hybridní cloud?

Máte 10 minut?

Fomo. Přepadá vás lehká nervozita, že všichni už jsou na Clubhousu, jenom vy pořád ještě posloucháte podcasty a chodíte na Facebook? Tak teď přeřaďte do módu panika. Svůj profil na nejžhavější sociální síti už si totiž založil i zakladatel největší sociální sítě, Mark Zuckerberg. Na Clubhousu v teď už proslulé roomce The Good Time Show rozebíral Zack23 hlavně virtuální a rozšířenou realitu a jak změní budoucnost práce (spoiler alert: hodně).

Jarňáky! Už vám začaly? Pokud máte volno a nevíte co s ním, máme tu tipy na filmyseriály (se kterými nepromarníte čas), high-tech gadgety na hory (pokud se vám podaří sociálně distančně vyrazit za sněhem) a taky knížky (které pro vás vybralo našich 30 pod 30).

Kochejte se: špačci dělají umění. A fotograf Søren Solkær jejich psychedelicky krásné letecké manévry v hejnu, které zastíní i slunce, stopuje od Katalánska po Dánsko. Je to skoro strašidelná podívaná.